skip to Main Content
آموزش فریلنسینگ – قسمت دوم ایجاد پروفایل حرفه ای

آموزش فریلنسینگ – قسمت دوم ایجاد پروفایل حرفه ای

در پست قبلی آموزش فریلنسینگ – قسمت اول تصویر پروفایل، اشاره کردم که چقدر تصویر پروفایل برای یک فریلنسر مهم است و خوشحالم از اینکه می‌بینم بعضی از دوستان فریلنسر، تصویر پروفایل خود را با تصویر حرفه‌ای‌تری جایگزین کردند.
در این پست به اهمیت پروفایل شما می‌پردازم و توضیح خواهم داد چطور یک پروفایل حرفه ای درست کنید تا بتوانید به راحتی کارفرما را به خود جذب کنید.

مهمتر از هر چیز باید تصمیم بگیرید!

آیا شما می‌خواهید بصورت نیمه وقت فریلنسینگ کار کنید؟ آیا می‌خواهید به یک موفقیت تبدیل شوید، کارآفرینان شما را دوست داشته باشند و درآمد قابل توجهی داشته باشید؟ اگر شما تبدیل به فریلنسری شوید که کارفرمایان شما را دوست داشته باشند، درآمدی بیشتر از استخدام در یک شرکت خواهید داشت و در هر کجا و روی هر پروژه ای که دوست دارید کار خواهید کرد.

پروفایل شما بیانگر شخصیت شماست پس بهتر است برای ایجاد پروفایل وقت بیشتری صرف کنید.

مهارت‌های شما
مهارت‌هایی که شما انتخاب می‌کنید در پروفایل شما نمایش داده می‌شود. سعی کنید فقط مهارت‌هایی را انتخاب کنید که می‌خواهید در رابطه با آنها پروژه انجام دهید. هر فرد می‌تواند در زمینه خاصی متخصص باشد. مثلا برنامه نویسی php و javascript . سعی کنید روی تخصص خود تمرکز کنید.

فرض کنید شما به عنوان یک کارآفرین وارد پروفایل یک فریلنسر می‌شوید و این مهارت ها را مشاهده می‌کنید:

مهارت های فریلنسر

این سئوال برای کارآفرین پیش خواهد آمد که چطور یک نفر می‌تواند این همه مهارت را یک جا داشته باشد؟ ممکن است یک فریلنسر بتواند همه این کارها را انجام دهد ولی اکثر کارفرمایان در برون سپاری، به دنبال فرد متخصص در مهارت مورد نظر خود هستند. همینطور شما به عنوان یک متخصص در مهارت خاص، می‌توانید مبلغ بیشتری برای ارائه سرویس شارژ کنید و پروژه‌های بیشتری دریافت کنید.

حال فرض کنید کارآفرین وارد پروفایل زیر می‌شود، انتخاب مهارت های مرتبط و تعداد کم این مهارت‌ها، نشانگر تخصصی بودن فریلنسر است و کارفرمایان حرفه ای به این نکته دقت می کنند.

مهارت های فریلنسر

البته استثنا نیز وجود دارد و بعضی پروفایل ها بصورت تیمی روی پروژه ها کار می کنند که بهتر است توضیحات لازم را در رزومه خود وارد کنند.

رزومه

ما در پونیشا به کاربرانی که عضویت خود را ارتقا داده اند اجازه می دهیم رزومه کاری خود را وارد کنند.

اطلاعاتی که شما در رزومه کاری خود وارد می کنید خیلی مهم است. رزومه شما توسط کارآفرینان خوانده می شود. دقت کنید که بصورت روان نوشته شود، و غلط املایی نداشته باشد. دستور زبان را رعایت کنید و خیلی حرفه ای خود را معرفی کنید.

در نگارش رزومه به هیچ عنوان دروغ نگویید. اگر شما هنوز رزومه قوی ندارید، به مرور زمان آن را با کمک یکدیگر ایجاد می کنیم.، نوشتن مطالب غیر واقعی به اعتبار شما در طولانی مدت ضربه خواهد زد.

رزومه در پروفایل شما از سه بخش تشکیل شده است: خلاصه، سوابق کاری و سوابق تحصیلی.

در قسمت اول بصورت خلاصه خود را معرفی کنید. توضیح دهید چه کسی هستید، تخصص شما چیست، چه تجربیاتی دارید، و علاقمند به انجام چه کارهایی هستید. نوشتن خلاصه مهم است و کمک می کند افرادی که دنبال تخصص شما هستند بتوانند از طریق جستجو نیز شما را پیدا کنند.

همینطور سوابق کاری و سوابق تحصیلی را پر کنید. چندین بار چک کنید تا همه اطلاعات صحیح باشد و نظر دوستان و نزدیکان خود را به عنوان یک کارآفرین بپرسید. آیا آنها با مشاهده این نگارش رزومه، حاضر به سپردن پروژه های خود به شما هستند؟

نمونه کار
بسته به نوع عضویت، شما می توانید از ۲ تا ۱۰ نمونه کار را در پروفایل خود قرار دهید. کارآفرینان می خواهند نمونه کار شما را مشاهده کنند. برای کارآفرینان تعداد نمونه کار مهم نیست، بلکه کیفیت خیلی مهم است. از بین کارهایی که انجام دادید، ۲ تا ۳ نمونه از بهترین ها را انتخاب کنید. اگر نمونه کار ندارید، برای یکی از دوستان و اقوام یک پروژه انجام دهید و به عنوان نمونه کار از آن استفاده کنید.
شما می توانید یک ویدیو از نمونه کار خود تهیه کنید یا تصویر نمونه کارهای خود را ثبت کنید. خلاقیت به خرج دهید و کارآفرینی که به پروفایل شما مراجعه می کند را سوپرایز کنید.

در زیر یک نمونه از نمونه کارهایی که فریلنسرها در پروفایل خود قرار داده اند را به شما نشان می دهیم تا از آن ایده بگیرید:

نمونه کار فریلنسر در پونیشا

نظر و رتبه

تمام اقدامات بالا در گرفتن پروژه در پونیشا برای شما مهم است. اما مهمتر از همه اینها دریافت نظر و رتبه از کارآفرین است و به شما کمک می کند تا پروژه های بیشتر و بهتری دریافت کنید.

قبل از اینکه انجام پروژه را تائید کنید، مطمئن شوید که می خواهید و می توانید پروژه را به انجام برسانید. بعضی مواقع مشکل از طرف شما و بعضی مواقع مشکل از طرف کارآفرین پیش خواهد آمد، ولی ما در پونیشا به شما اجازه می دهیم قبل از تائید پروژه، از طریق پیام خصوصی با کارآفرین در ارتباط باشید. در این ارتباط شما می بایست جزئیات پروژه را بپرسید، خوب متوجه شوید چه کاری از شما خواسته شده است، و کارآفرین را محک بزنید که آیا او فردی هست که بتوانید با وی کار کنید یا خیر. اگر شما پروژه ای را لغو کنید، در پروفایل شما نمایش داده می شود و این برای اعتبار شما خوب نیست.

برای مثال یک فریلنسر برای انجام ۲۰ پروژه انتخاب شده و ۱۹ پروژه را انجام داده است و فریلنسر دیگر برای انجام ۵ پروژه انتخاب شده و فقط یک پروژه را انجام داده است. اگر شما کارآفرین باشید، به کدام فریلنسر بیشتر اعتماد می کنید که پروژه شما را انجام می دهد و وقت شما را هدر ندهد؟

کارفرمایان به ۵ مورد درباره فریلنسر رتبه می دهند و نظر خود را درباره وی ارسال می کنند. دقت داشته باشید که پس از ثبت رتبه، امکان ویرایش وجود نخواهد داشت.

نظر و رتبه در پونیشا

شما می توانید از پروفایل پونیشا برای معرفی خود به کارآفرینان خارج از پونیشا نیز استفاده کنید. برای مثال اگر کارفرمایی وجود دارد که شما از انجام پرداخت توسط وی مطمئن نیستید، می توانید از وی بخواهید برای شما در پونیشا پروژه ایجاد کند. کارآفرینان می توانند از طریق پروفایل شما مستقیم برای شما پروژه ایجاد کنند. پروژه ایجاد شده در فهرست پروژه ها نمایش داده نمی شود و فقط شما می توانید برای انجام آن پیشنهاد ارسال کنید.

در اینصورت شما می توانید از میزکار پونیشا استفاده کنید و برای انجام پروژه، کارآفرین برای شما پرداخت امن ایجاد کند.

همینطور کارآفرینان می توانند شما را برای ارسال پیشنهاد روی پروژه خود دعوت کنند. اگر شما پروفایل حرفه ای ایجاد کرده باشید، امکان دعوت توسط کارآفرینان بیشتر خواهد بود.

بعضی از فریلنسرها حتی در پروفایل خود در سایت linkedin اعلام کرده اند که فریلنسر پونیشا هستند (ponisha.ir) و راه ارتباطی و دریافت پروژه از کارآفرینان را از طریق شبکه بزرگ اجتماعی برای خود فراهم کرده اند. برای مثال :

فریلنسر در پونیشا

دیدگاه‌ها

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

Back To Top