skip to Main Content
نمونه های موفق: از ایده تا عمل به روش پونیشا

نمونه های موفق: از ایده تا عمل به روش پونیشا

ایده تا عمل

تمام خانه و زندگی اش را فروخت تا یک کارگاه بزرگ و زیبا و کلی تجهیزات بخرد. بعدش هم به خودش گفت: «حالا دیگه جا و موقعیتش رو دارم که دست به خلق ایده های بزرگ بزنم.» اما حتماً باید کار اینطور پیش برود؟ «نه بچه جون، اگه قراره چیزی خلق کنی، اونو خلق خواهی کرد حتی اگه ۱۶ ساعت در روز توی معدن ذغال سنگ کار کنی. بچه جون، هوا و نور و زمان و فضا هیچ ربطی به کار تو نداره.»*

این را من نمی گویم؛ اکثر بزرگان می گویند. اگر بخواهی کاری را انجام دهی، انجامش می دهی. اینجاست که خلاقیت آدمی گل می کند. کافیست کمی چاشنی خلاقیت به کارهایمان اضافه کنیم تا به بهترین شکل انجام شوند. و خوشبختانه خلاقیت انسان هم هیچ حد و مرزی ندارد.

طبیعتاً هر کسی امکانات بیشتر را ترجیح می دهد اما اگر امکانات فعلی تمام چیزی باشد که داریم، می توان با استفاده از همان هم کار را پیش برد. یک نفر کار را به چند بخش تقسیم می کند، یک نفر کار را به طور کامل به فرد دیگری می سپارد و یک نفر هم با مدل سازی هوشمندانه، کل پروژه را به خوبی مدیریت می کند. مدل سازی اهمیت بسیاری دارد. یک مدل بهینه می تواند در پول، زمان، مکان، افراد و سایر مشخصه های یک پروژه (در بعضی از آن ها به طور شاخص تر) صرفه جویی کند. علاوه بر این، یک مدل بهینه چشم اندازهای جدیدی نیز پیش روی ما می گذارد که می توان از آن ها نه تنها برای پروژه های مشابه، بلکه برای کاربردهای دیگر نیز استفاده نمود. درک چنین مدل هایی در کسب و کار و اقتصاد ملموس تر است چرا که هر روز با آن ها سر و کار داریم.

یونس دانشبد، مدل جدیدی از پروژه را در پونیشا تعریف کرد که موجب شد بهترین خروجی را داشته باشد. پروژه او، بازطراحی یک لوگو با موضوع پزشکی بود. هدف او این بود که یک فراخوان برای گرافیست ها ایجاد کند اما چون چنین قالبی در پونیشا وجود ندارد، دانشبد تصمیم گرفت به نظر ۵ گرافیست اکتفا کند. او ۵ پروژه یکسان را برای این کار تعریف کرد و طرح های ۵ گرافیست مختلف را دریافت نمود. سپس پروژه جدیدی به پیمانکار برگزیده اختصاص داده شد تا لوگوی نهایی را طراحی کند. در ادامه داستان چرا و چگونگی کار را از زبان کارفرما و پیمانکار برگزیده این پروژه بخوانید.

یونس دانشبد ۴۰ ساله، دانشجوی دکترای مهندسی عمران است و در دانشگاه شیراز به تدریس در همین رشته مشغول است. او به فعالیت های مشاوره و مدیریت نیز اشتغال دارد. شرکتی که دانشبد با آن همکاری می کند، تصمیم گرفت که بعد از ۳۰ سال، لوگویش را بازطراحی کند و این مسئولیت بر دوش او افتاد. بنابراین به پونیشا آمد و به عنوان کارفرما، پروژه ای را تعریف کرد.

یونس دانشبد
یونس دانشبد

کار از کجا شروع شد و چطور با پونیشا آشنا شدید؟

ما اول کار را با یک گرافیست شروع کردیم اما بعداً تصمیم گرفتیم که نظر چند نفر را همزمان داشته باشیم. بنابراین این سبک از پروژه به ذهنم رسید و آن را در پونیشا اجرا کردم. پونیشا را می شناختم. قبلاً یک نفر از من سراغ برنامه نویس گرفت. من برای دریافت راهنمایی با شرکتی که کارهای وب خودمان را انجام می دهد، تماس گرفتم و از این طریق با پونیشا آشنا شدم.

دانشبد تا قبل از کار در پونیشا، تجربه ای در زمینه آزادکاری و کارفرمایی به این شکل نداشته است. به نظر او آزادکاری بیشتر به دوره زندگی افراد بستگی دارد و آزادکارها (فریلنسرها) اکثراً دانشجویان جوان یا تازه فارغ التحصیلانی هستند که هنوز نتوانسته اند کار ثابتی پیدا کنند. او هدف نهایی را داشتن یک جای ثابت برای کار می داند و آزادکاری را در حد یک کار دوم می پندارد. البته دانشبد می گوید که شرایطش فرق دارد چون وقتش با کارهایی مثل مشاوره، مدیریت و ساختمان سازی پر شده و اگر وقت اضافه داشته باشد، حتماً آزادکاری را در نظر می گیرد

به نظر شما مزایا و معایب آزادکاری در پونیشا چیست؟

کار کردن در پونیشا مزایای زیادی دارد. مهم ترین مزیت آن، آشنا شدن با محیط کاری و افراد جدید است. همچنین امکان دیدن نمونه کار و رزومه پیمانکار از قابلیت های خوب پونیشا است. البته محدودیت هایی هم در آن وجود دارد. پروژه ای که من انجام دادم و برای آن ۵ پروژه یکسان تعریف کردم، نوعی فراخوان محسوب می شود و پونیشا امکانات اجرای مدل کاری فراخوان را نداشت. همچنین بهتر بود پرداخت امن، قبل از انتخاب فریلنسر انجام شود تا افرادی که می خواهند در انجام پروژه شرکت کنند، خیالشان از بابت مسائل مالی راحت باشد.

یونس دانشبد، قبل از ایجاد پروژه در پونیشا، تحقیق کرد و با سایت Artonline آشنا شد. در آنجا نمونه فراخوان و استانداردهای آن را دید و مشابه آن را پونیشا پیاده کرد. اما این که این مدل از کجا به ذهن او رسید، خلاقیت خودش بود. او می گوید «به صورت کاملاً اتفاقی و فی البداهه به ذهنم رسید.»

دلیل اجرایی کردن این ایده را از زبان خودش بخوانید:

کار طراحی لوگو زمان بر است. ممکن است با یک نفر، یک ماه کار کنید و در نهایت احتمال دارد خروجی مورد پسند قرار نگیرد. می خواستم در زمان صرفه جویی شود تا در یک زمان بتوانم از ایده چند نفر استفاده کنم. این سبک برگزاری چند مزیت داشت. یکی این که افرادی که به دلیل تازه عضو بودن رزومه کاملی نداشتند، دیده می شدند که همینطور هم شد. و دوم، درست است که با دیدن نمونه کار، سطح حرفه ای بودن طرف مشخص می شود اما در بحث طراحی لوگو، ممکن است هر کسی ایده خوبی به ذهنش برسد و چنین روشی، انتخاب را خیلی راحت تر می کرد. من مشابه این پروژه را به شخص دیگری هم دادم اما کار او به اندازه ای که کار یکی از این ۵ نفر نظرم را جلب کرد، خوب نبود.

اما برویم به سراغ پیمانکار این پروژه که توانست بین ۵ نفر، برگزیده شود. او ۹ سال سابقه طراحی گرافیک داشت اما اولین بار بود که پونیشا و فریلنسینگ به این شکل را تجربه می کرد.

خانم طهرانی، با توجه به این که اولین بار بود در پونیشا کار می کردید، چطور توانستید این پروژه را با موفقیت انجام دهید و بین ۵ نفر، بهترین طرح را ارائه کنید؟

کار آقای دانشبد، ارتقای لوگو بود و من سعی کردم با تجربه و مطالعه ای که داشتم لوگو را به حالتی گویاتر و مینیمال نزدیک کنم. موارد اضافه را حذف کردم و بخش هایی را بازطراحی نمودم. چیزی که بیشتر کمک کرد، این بود که پیش از شروع کار با توجه به موضوع پروژه، تحقیق و مطالعه کردم. لوگوهای خارجی و ایرانی را بررسی نمودم تا ببینم چه مواردی را در یک لوگوی پزشکی باید رعایت کنم. کار تا لحظه تحویل کار خیلی خوب و حرفه ای پیش رفت. من سعی کردم استانداردها را رعایت کنم و کارفرما هم خیلی منطقی با شرایط حرفه ای کنار آمدند، اکثر اوقات آنلاین بودند، موارد لازم و مبهم را خیلی واضح توضیح می دادند. همه چیز خیلی حرفه ای پیش رفت. البته در مراحل نهایی پروژه، مشکلاتی با کارآفرین به وجود آمده که امیدوارم حل شود.

لوگوی مورد نظر، قبل و بعد از ارتقا
لوگوی مورد نظر، قبل و بعد از ارتقا

به نظر خانم طهرانی، نمی توان به صورت یک کار اساسی روی آزادکاری حساب کرد اما او فضای مجازی مثل پونیشا را برای این کار مناسب تر می داند. به عقیده وی، گاهی اوقات افرادی را که آزاد کار می کنند، حرفه ای به شمار نمی آورند. «بعضی افراد فکر می کنند برای حرفه ای بودن باید استخدام بود و هر روز به محل کار رفت. ولی فکر می کنم آزادکاری در آینده خیلی بهتر جا بیفتد مخصوصاً با یک فضای مجازی مثل پونیشا.»

آقای دانشبد، با توجه به پروژه ای که انجام دادید، فکر می کنید چه امکاناتی برای چنین پروژه هایی باید به پونیشا اضافه شود؟

بهتر بود که قالبی ویژه فراخوان در پونیشا وجود داشت. وقتی پروژه ای به این سبک در پونیشا وجود داشته باشد، اعتماد فریلنسرها برای همکاری جذب می شود. اکثر افرادی که برای انجام این پروژه پیشنهاد دادند کاربران جدید پونیشا بودند و از قدیمی ها افراد کمی حاضر شدند پیشنهاد بدهند. اگر قابلیت پرداخت امن و امکان اضافه کردن داور به پروژه نیز وجود داشته باشد، اعتماد فریلنسرها بیشتر جلب می شود.

روند کار را چطور ارزیابی می کنید؟ آیا پونیشا توانست رضایت شما را جلب کند؟

روند کلی کار در پونیشا خیلی خوب بود. همه کارها به شکلی مطلوب پیش رفتند. فقط ارتباط با افراد از طریق سیستم سایت کمی سخت است. البته پونیشا برای حفظ اطلاعات شخصی افراد، شماره تماس و ایمیل آن ها را نشان نمی دهد. بنابراین برای داشتن ارتباط مستقیم با افراد باید بتوانید اعتماد آن ها را جلب کنید.

توصیه برای برای کارفرماها و آزادکارها؟

سعی کنید اعتماد افراد را جلب کنید. «اعتماد» رمز موفقیت در کار است.

یونس دانشبد توانست با خلاقیت خودش و مدل متفاوت پروژه اش نتیجه قابل قبولی بگیرد. پیمانکار نیز با استفاده از تجربه، مطالعه و تحقیق در مورد پروژه و دقت بالا در کار حرفه ای، پروژه را با موفقیت به سرانجام برساند. نظر شما در این باره چیست؟ مدل این پروژه چه قدر به موفقیت آن کمک کرد؟ آیا تا به حال تجربه آزادکاری داشته اید؟ از تجربه خودتان برایمان بگویید.

*شعر «نه بچه» از بوکفسکی، با تلخیص و تصرف از ترجمه رضا فاطمی

دیدگاه‌ها
  1. با سلام و عرض ادب خدمت استاد عزیزم جناب آقای دکتر دانشبد

    ایشان فردی منحصربفرد هستند و در همه ضمینه های علمی سررشته دارن

    واستون آرزوی توفیق روزافزون دارم

  2. سلام.و خسته نباشید .من نیاز به برنامه نویس دارم درخواست خود را چگونه در پونیشا بنویسم تا برام قیمت بدن .لطفا راهنمایی کنین

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

Back To Top