skip to Main Content
با این ۵ سوال ساده دروغ را تشخیص دهیم

با این ۵ سوال ساده دروغ را تشخیص دهیم

شناسایی دروغ

همه‌ی ما در طول زندگی قربانی دروغ‌های بسیاری شده‌ایم. بعضی از آنها شاید برای زندگی شخصی ما مشکل‌ساز باشند درحالیکه “دروغ‌های مصلحتی” خیلی بی‌ضررتر هستند. درهرصورت، هدف دروغ، فریب دادن است. بنابراین چطور در آینده قربانی دروغ نباشیم؟
ما معتقدیم با پرسیدن ۵ سوال ساده می‌توانید دروغ و یا دروغگو را تشخیص دهید:

“دروغ می‌تواند نصف دنیا را دور بزند درحالیکه حقیقت هنوز در حال پوشیدن کفش‌هایش است.” – مارک تواین

۱- از کجا می‌دانی؟
این اولین سوالی است که وقتی نسبت به اطلاعاتی که طرف مقابل می‌دهد نامطمئن هستید، باید از او بپرسید. بلافاصله منبع اطلاعات مشخص می‌گردد و متوجه می‌شوید که آیا اساس علمی دارد یا صرفا نظر دیگران است.
این سوال اگرچه به ظاهر بسیار ساده‌ است، اما یکی از سخت ترین سوال‌هایی است که می‌توان از کسی پرسید. به طرف مقابل نشان می‌‌دهد که شما هر حرفی را قبول نمی‌کنید و از آنها می‌خواهید برای ادعایشان دلیل بیاورند.

۲- چه خطرات یا مشکلاتی وجود دارد؟
هرکسی که درمورد موضوعی تحقیق کرده و اطلاعاتی یافته است باید بتواند جزییات واضحی هم درباره مشکلات و نگرانی‌های مربوط به مسئله ارائه دهد. هیچ برنامه‌ای کامل نیست. همیشه مقداری نگرانی و ریسک وجود دارد. اگر کسی ادعا کند که خطری وجود ندارد، دروغ می‌گوید.

۳- امکان دارد به زبان ساده‌تر بیان کنید؟
یک فرد ممکن است از لغات پیچیده برای واقعی جلوه دادن دروغ خود استفاده کند. دلیل آن هم این است که شما را گیج نماید و شما نیز بجای زیر سوال بردن اطلاعات سعی می‌کنید ساده جلوه نکنید.
هرگز از چیزی که متوجه نشده‌اید ساده نگذرید. حقایق را روشن کنید. از او بخواهید حتی ۲۰ بار گفته‌اش را تکرار کند تا متوجه شوید چه می‌گوید. تا زمانی که متوجه نشده‌اید فرض را بر این بگذارید که اشتباه می‌کنند، حتی اگر به نظر هوشمندانه حرف بزنند.

۴- امکان دارد کمی زمان به من بدهید؟
هر دروغی، هرچقدر هم پیچیده باشد، از یک زاویه‌ی خاص همچون یک کاغذ نازک است. اگر زمان کافی برای تحلیل اطلاعات داشته باشید و بتوانید از تمام جوانب آن را بررسی کنید درواقع حقیقت را می‌یابید. وقتی کسی دروغ می‌گوید و منتظر است شما باور کنید، می‌خواهد همان لحظه با او موافق باشید.
اگر کسی تمایل نشان نداد که زمانی را به شما اختصاص دهد، احتمالا دروغ گفته است. حقیقت همیشه حقیقت می‌ماند و دلیلی برای عجله نیست، مگر اینکه واقعیت نداشته باشد.

۵- چقدر این شخص را باور دارم و به او مطمئنم؟
این سوال بسیار ساده ای است که باید از خودتان بپرسید. باید بدانید که این فرد برایتان چقدر اعتبار دارد. دلایل اعتماد یا عدم اعتماد به او را پیدا کنید. آیا کسی را می‌شناسید که قبلا با این فرد ارتباطی داشته باشد؟ خوب فکر کنید، احساس درونی‌تان به شما چه می‌گوید.

برگرفته از: www.marcandangel.com

دیدگاه‌ها

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

Back To Top