0%

B7focaxIQAAVrKX
تا چند سال پیش، خرید اینترنتی رایج نبود. مردم می‌ ترسیدند که از اینترنت خرید کنند. «اگر به دستم نرسد چی؟»، «بعد از پرداخت رسید کاغذی نمی‌دهد پس فایده‌ای ندارد.»، «اگر پولم را بدزدند چی؟» و خلاصه فرد کلی از این سوال‌ها از خودش می‌پرسید و از خرید اینترنتی منصرف می‌شد. حتی به همین روش دیگران را نیز از انجام این کار باز می‌داشت. اما حالا اوضاع فرق کرده؛ بسیاری از افراد خرید اینترنتی را حتی به خرید حضوری ترجیح می‌دهند.

برون‌ سپاری هم ماجرای مشابهی دارد. پونیشا از زمان تولدش پروژه ‌های زیادی به خود دیده است. بعضی از پروژه‌ ها خاص هستند و افراد کمتر رغبت دارند تا آن ها را برون سپاری کنند. مثلاً پروژه گویندگی روی فیلم. طبیعتاً روال کار در چنین پروژه ای متفاوت است؛ کارفرما تمایل دارد روی پروژه به صورت حضوری نظارت داشته باشد، صدای گوینده را بشنود و … . اما حالا به مرحله ای رسیده ایم که حتی چنین پروژه پیچیده ای را نیز می توانید برون سپاری کنید و بدون نظارت حضوری، از کیفیت آن اطمینان حاصل کنید. علاوه بر این، صدها کار دیگر وجود دارد که به برون سپاری آن ها حتی فکر هم نمی‌کردید و اکنون انجام پذیر شده اند. پونیشا بستری آماده کرده که با خیال راحت پروژه ها را برون سپاری کنید و از افراد متخصص برای کارهای خود بهره بگیرید. تبادل مالی نیز با سیستم پرداخت امن پونیشا به مطمئن ترین شیوه ممکن انجام می‌شود.

در این مطلب، داستان پروژه موفق دوبله فارسی روی فیلم آموزشی انگلیسی را خواهید خواند. در ادامه مطلب با پونیشا همراه باشید.

مجتبی اصغری، متولد سال ۶۴ است و کارشناسی ارشد مهندسی عمران در گرایش سازه دارد. او ۸ سال است که به صورت آنلاین کار می کند و این کار را از یک وبلاگ شروع کرد. سپس با پونیشا آشنا شد و پروژه های خود را در آن برون سپاری کرد. مجتبی اصغری به گفته خودش از معدود مهندسان عمرانی است که در زمینه IT هم فعالیت می کند. او فعالیت های دیگرش مثل تدریس، تألیف و کارهای محاسباتی و عمرانی را هم با استفاده از IT انجام می دهد و در تلاش است تا عمران و تکنولوژی را با هم تلفیق کند. مجتبی اصغری می گوید در یک سال اخیر در زمینه چند رسانه ای و IT خیلی از پونیشا کمک گرفته است. او توانسته هم در هزینه ها صرفه جویی کند و هم با افراد متخصص به صورت مستقیم ارتباط برقرار کند و از این روند رضایت دارد.

نحوه آشنایی او با پونیشا کمی با دیگر افراد متفاوت است. آقای اصغری در سال ۹۱ رادیو میهن را به همراه سامان جعفری راه انداخت. سامان جعفری مصاحبه ای با نیما نورمحمدی، مدیر و موسس پونیشا انجام داد. مجتبی اصغری هم که از این مصاحبه خوشش آمده بود، جلسه ای حضوری با آقای نورمحمدی گذاشت تا درباره همکاری با پونیشا در زمینه عمران صحبت کند. البته او می گوید بخش عمران نتوانست چندان رشد کند اما در مقابل بخش IT و برنامه نویسی در پونیشا که افراد زیادی از جمله خودش به آن نیاز دارند، فوق العاده عمل کرده است.

مجتبی اصغری کارفرمای پروژه «دوبله صوتی فارسی روی فیلم آموزشی لاتین» است. او یکی از چند کلیپ آموزشی پروژه اش را به همراه متن فارسی که باید روی آن گفته شود، در آگهی پروژه اش قرار داد تا پیمانکارها اطلاعات کافی در مورد کار کسب کنند. چگونگی انجام پروژه را در ادامه بخوانید.
image1

آقای اصغری، گفتید که از ۳ سال پیش دارید با پونیشا کار می کنید. قبل از آن هم سابقه آزادکاری (فریلنسینگ) داشته اید؟

زندگی کاری من با همین قضیه شروع شد و پیشرفت خودم را پیشرفت همین کارهای آزاد هستم. البته قبلا به این شکل که در پونیشا است، نبود. من در سال های ۸۶ تا ۹۰، کارهای برون سپاری شرکت های مختلف عمرانی را از طریق اینترنت دریافت می کردم و کارهای آن ها را انجام می دادم. برون سپاری از نظر مالی خیلی به صرفه است. مثلاً ما دیگر نیازی به دفتر فنی نداشتیم. همین کاهش هزینه ها و ارتباط مستقیم با کارفرما باعث می شود کار ۳-۴ برابر سودآوری بیشتری داشته باشد.

با این تفاسیر، آیا آزادکاری را به کار ثابت و استخدامی ترجیح می دهید؟

البته نه. من تا زمانی که دفتر ثابت نداشتم، آزادکاری اولین و آخرین کاری بود که می توانستم انجام دهم. اما الان کار ثابت دارم و در کنارش بعضی کارها را برون سپاری می کنم. قبلاً سرمان خلوت بود اما حالا کارهایمان زیاد شده و بعضی کارها را که نیاز به کارمند تمام وقت ندارند، در پونیشا برون سپاری می کنم. مثلاً در همین پروژه، من می توانستم استودیو تهیه کنم اما حالا به صورت اجاره ای و پاره وقت، آن را انجام می دهم. اینطور هم برای من سودآورتر است و هم برای پیمانکار.

گویندگی کار خاصی محسوب می شود. مثلاً کارفرما نیاز دارد صدای گوینده را بشنود، در مواردی آزمون بگیرد و بالای سر پروژه باشدد. چطور کار را مدیریت کردید؟

در همین مورد گویندگی من ۳ پروژه را برون سپاری کردم. بار اول، از پیمانکارها خواستم نمونه کار یا صدای خودشان را ضبط کنند و به عنوان نمونه بفرستند. از بین آن‌ها با یک نفر توافق کردیم کار را هم خیلی خوب انجام داد. اما بعداً سرش شلوغ شد و مجبور شدم دوباره آگهی بدهم. بار دوم، نمونه ای که پیمانکار برایم فرستاد با خروجی نهایی کار خیلی فرق داشت و آن پروژه منجر به ضرر من شد. مجبور شدم دوباره همان کار را برون سپاری کنم. اینبار از افراد خواستم نمونه‌ های مختلفی برایم بفرستند تا جنبه های مختلف را بررسی کنم چون متوجه شدم دوبله مثلاً کارتون با یک کار آموزشی متفاوت است. اینطور شد که در مورد سوم با دقت بیشتری پیمانکار را انتخاب کردم و اتفاقا توانستم فرد خیلی ماهری را هم انتخاب کنم. کار خوب ایشان این بود که تمام نمونه کارهایشان را در آپارات آپلود کرده بودند و کار آموزشی هم جزو نمونه کارهایشان بود. به همین دلیل کار را به آقای ولی نژادی سپردم.

نتیجه خوبی هم گرفتید؟

بله، نتیجه خیلی خوبی گرفتم.

در سایت، مدت زمان ویدیوی پروژه ۱۲ دقیقه است اما آقای ولی نژادی گفتند که پروژه قرار است ۸۶ دقیقه شود. ماجرا چیست؟

در سایت، پروژه ۱۲ دقیقه است اما پروژه نهایی حدود ۸۶ دقیقه خواهد بود. ما برای نمونه یکی از بخش های کار را گذاشتیم تا اگر مانند پروژه دوم، خروجی کار مناسب نبود، کل کار خراب نشود و فقط همان یک بخش باشد.

عملکرد پونیشا را در این پروژه چطور ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب بود. فقط یک مورد را صادقانه عرض می کنم، نباید جلوی آزادی عمل افراد را گرفت و کارفرما و پیمانکار را محدود کرد چون هر چه قدر هم محدود باشند، باز هم ارتباط در خارج از فضای پونیشا برقرار خواهد شد. من به صورت حضوری هم آقای ولی نژادی را دیدم و موقع تسویه حساب گفتم که پونیشا را دور نمی زنم. اینطور خیال هر دو طرف از پرداخت امن راحت می شود و هم این که این وسط، پونیشا باید حق خودش را دریافت کند. بنابراین به عنوان یک پیشنهاد، به نظرم نباید ارتباط کارفرما و پیمانکار محدود شود تا ارتباط دو طرف در همان فضای پونیشا برقرار شود و اتفاق های دیگری در خارج از فضای پونیشا نیفتد. قیمت ها در پونیشا مناسب هستند و ۵ درصدی که پونیشا بابت حق کمیسیون می گیرد، مبلغ ناچیزی است. بعید می دانم کسی به خاطر ۵ درصد، از خدمات ارزنده پونیشا صرف نظر کند.

به نظر شما برون سپاری آنلاین در آینده به کجا می رود؟

با توجه به اطلاعاتی که طی این سال ها به دست آورده ام، از کسب و کارهای بین المللی اطلاع دارم و می دانم به چه موفقیت هایی رسیده اند. اما چیزی که در پونیشا دیدم، کاربر پسند بودن آن است. پونیشا در بحث پرداخت امن و مطالبی که در وبلاگ منتشر می کند، خیلی خوب عمل کرده است. من پیگیر وبلاگ هستم و متوجه شدم پونیشا جدای از سایت اصلی، سعی دارد به آموزش و فرهنگ سازی بپردازد. فرهنگ سازی کار ساده ای نیست و احساس می کنم پونیشا توانسته به موفقیت بزرگی دست پیدا کند.

آقای اصغری چه توصیه ای برای کارفرماها و پیمانکارها دارید؟

فکر می کنم عاقلانه ترین روش این باشد که افراد برای برون سپاری از پونیشا استفاده کنند. کسانی که از این سیستم اطلاع ندارند دارند ضرر می کنند؛ بنابراین کارفرماها این قضیه را جدی تر بگیرند. پیمانکارها هم تا جایی که می توانند رزومه شان را قوی و منظم کنند تا دسترسی به آن آسان باشد. اینطور خودشان سود می برند.

تا اینجا، توضیحات مجتبی اصغری، کارفرمای پروژه را خواندید. حالا به سراغ یاسین ولی نژادی اصل می رویم که پیمانکار این پروژه بوده است.

یاسین ولی نژادی اصل ۲۹ ساله، در رشته سینما تحصیل کرده است. او بیش از ۹ سال سابقه کار تخصصی در زمینه گویندگی و دوبله دارد. او در حال تحقیق در مورد کسب و کارهای آنلاین و استارتاپ ها بود که به صورت تصادفی مصاحبه ای در مورد پونیشا خواند و با آن آشنا شد. او تمام این ۹ سال را به صورت آزاد و پروژه ای کار کرده است و علاقه زیادی به کار آزاد دارد.

IMG_0147 copy

آقای ولی نژادی کار ثابت را ترجیح می دهید یا کار آزاد را؟

من زیاد با استخدام بودن راحت نیستم چون خیلی روتین است. اما در کار پروژه ای، تجربیات قبلی شما می توانند زمینه ساز پروژه های بعدی باشند یا نقطه ضعف های کار را اصلاح کنید و بهبود ببخشید. مگر این که شرکتی برای پیشرفت کارمندانش برنامه مشخصی داشته باشد که در کشور ما چنین چیزی محال است.

شما حدود ۱۰ سال سابقه گویندگی دارید. از کارهای خودتان بیشتر بگویید.

من تا ۵ سال پیش طراحی کامپیوتری هم می کردم اما کلاً آن را کنار گذاشتم. در زمینه گویندگی، چه کارهایی که دوبله باشند و چه کارهایی که صرفاً Naration و گویندگی هستند، از سازمان صدا و سیما گرفته تا سروش و پارس ویدیو، شرکت های نرم افزاری و نهادهای دولتی کار کرده ام. من علاوه بر دوبله، کار گویندگی تیزر و آنونس هم برای شرکت های تجاری انجام می دهم.

کار گویندگی کاری خاص و تا حدودی ناشناخته است. شما چطور به عنوان پیمانکار انتخاب شدید و مراحل کار چطور پیش رفت؟

من در رزومه ام در پونیشا، نمونه‌ کارهایم را گذاشته ام. در آپارات هم کلیپ هایی از کارایم قرار داده ام که لینکش در پروفایلم است. کارفرما اگر به پیمانکار اطمینان داشته باشد، ترجیح می دهد بالای سر پروژه حضور نداشته باشد. گویندگی کار ناشناخته ای است و خیلی ها در این زمینه کار می کنند. من اصلاً نمی گویم کار چه کسی خوب یا بد است ولی اگر بحث کار حرفه ای باشد، کارفرما متوجه می شود کار چه کسی خوب است. قبل از این پروژه، افراد دیگری برای آقای اصغری کار انجام داده بودند. مثلاً طرف در خانه نشسته و با میکروفون صدایش را ضبط کرده است. من کاری ندارم که درست است یا نه؛ اسمش کار آماتور، غیر حرفه ای یا هر چه که است، ما نمی توانیم چنین کاری انجام دهیم. کار ما در استودیو ضبط می شود، صدابردار داریم، ناظر ضبط بر کار نظارت دارد و کار میکس می شود. این کارها تخصصی است و معمولاً یک نفر نمی تواند به تنهایی همه آن ها را انجام دهد. در نهایت هم کار چک می شود و از کیفتی آن اطمینان حاصل می گردد به طوری که حتی می توان آن را در پخش زنده تلویزیونی روی آنتن فرستاد.

عملکرد پونیشا را چطور ارزیابی می کنید؟

پونیشا در پاسخگویی و پشتیبانی خیلی ضعیف است. پاسخگویی ها زیر ۱۱ ساعت انجام نمی شود. باید به تیکت های پشتیبانی ترتیب اثر داده شود و کار آنلاین به آفلاین تبدیل نشود. با این حال، پونیشا نسبت به سایت های مشابه عملکرد حرفه ای تری دارد. فکر می کنم کسانی که در این سایت حضور دارند یک سر و گردن از دیگران بالاتر هستند و به قول معروف این کاره اند. مصداق آن نظارت دقیقی است که بر کارها وجود دارد یا همین که شما وقت می گذارید و با افراد مصاحبه می کنید. پیمانکارها هم حداقل آشنایی لازم با کارها را دارند؛ رزومه خوبی دارند و کار را زمین نمی گذارند. من در پارس کدرز سفارش کار دادم اما کلاً پشیمان شدم.

آینده برون سپاری آنلاین را چطور می بینید؟

تا ۲-۳ سال پیش بستر کارهای آنلاین خوب نبود و ما حتی اینترنت درست و حسابی نداشتیم. الان اوضاع دارد بهتر می شود. مردم هم دوست ندارند در هوای گرم تابستان و دمای زیر صفر زمستان برای کار بیرون بیایند. فکر می کنم کارهای آنلاین بین ۵ تا ۱۰ سال آینده خیلی فراگیر می شود.

آقا ولی نژادی چه توصیه ای برای آزادکارها دارید؟

من اهل توصیه نیستم اما به نظرم کسی که کار سفارش می دهد باید بداند چه می خواهد. همچنین پیمانکار باید بداند سراغ چه کاری می رود. افراد سعی کنند کارهایشان را تخصصی کنند و چند کار مختلف را با هم انجام ندهند. مثلاً طرف هم برنامه نویس است و هم طراح گرافیک. خود من هم کار گرافیک را کنار گذاشتم و الان فقط مشغول گویندگی هستم. اینطور کار بهتر انجام می شود.

ممنون از این که وقت گذاشتید و با پونیشا همراه بودید. به نظر شما چه کارهایی را می توانید در پونیشا برون سپاری کندی؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

نویسنده

عماد ساعدی

عماد دانشجوی مهندسی صنایع است و علاقه زیادی به علم، تکنولوژی و موسیقی دارد. او علاقه اش به موسیقی را با نوازندگی پیانو و آهنگسازی دنبال می کند. عماد همواره به دنبال یادگیری و کسب تجربه های جدید است و تا کنون با نشریات و وبسایت های مختلفی در حوزه فناوری و کارآفرینی همکاری داشته است.