skip to Main Content
۵ ترفند برای نوشتن پست‌های پرطرفدار در وبلاگ

۵ ترفند برای نوشتن پست‌های پرطرفدار در وبلاگ

وبلاگ نویسی

اگر این مطلب را می‌خوانید احتمالا حس بد نوشتن پستی را تجربه کرده اید که علیرغم هیجان شما، فقط ۱۲ نفر خواننده داشته است. همه‌ی ما این حس را تجربه کرده‌ایم، باور کنید.
قطعا شما هم دوست دارید که تعداد خوانندگان وبلاگ شما بیشتر از ۱۲ نفر باشد، اینطور نیست؟ در ادامه ۵ ترفند ارائه می‌دهیم که به شما کمک می‌کند تا وبلاگی بنویسید که خوانندگان زیادی داشته باشد:

۱- مخاطبتان را بشناسید.
قبل از اینکه وبلاگتان را باز کنید و مطلبی بنویسید، باید درک عمیقی از مخاطب هدف داشته باشید. سوالات ساده‌ای همچون سوالات زیر را از خود بپرسید:

• مخاطبان چه کسانی هستند(جنسیت و سن)؟
• شغل آنها چیست؟
• می‌خواهند چه چیزهایی بدانند؟

شناخت مخاطب هدف در ایجاد تعامل در پست‌هایتان به شما کمک می‌کند. وبلاگ‌های عمومی با مطالب کلی اغلب در سیاهچاله‌های اینترنتی می‌افتند – هیچگاه توجه کسی را جلب نمی‌کنند. نوشتن مطالبی که خواننده‌ها می‌طلبند موجب تمایز یک وبلاگ‌ موفق از سایر وبلاگ‌ها می‌شود.

۲- موضوعی را انتخاب کنید که در شما نیز علاقه ایجاد کند.
بدون موضوع، پستی هم نخواهید داشت. می‌توان با طوفان فکری عناوین و کلیدواژه‌ها شروع کرد. نیازی نیست اولین کلماتی که می‌نویسید زیرکانه باشد اما باید مطلبی را برساند و خواننده را متوجه این موضوع کنند که چه می‌خواهید بگویید و به کجا می‌خواهید برسید.

اکثر افراد معمولا از زوایا و ایده‌های مختلفی که ‌می‌توانند راجع به آن بنویسند عبور می‌کنند یا برای آنها وقت نمی‌گذارند. بجای اینکه بیش از حد روی نوشتن مطالبی صرفا برای جستجو تمرکز کنید، زمانی را برای فکر کردن روی ایده‌ها و نوشتن آنها بگذارید.

۳- سبک نگارش خود را انتخاب کنید.
زمانیکه به موضوعات و ایده‌های اولیه دست یافتید، وقت نوشتن است. سبک نگارشی‌تان چیست؟ مطالبتان کوتاه، جالب و مرتبط هستند یا طولانی و با جزییات می‌نویسید؟ مطالب شخصی هم می‌گذارید یا همه مطالب مربوط به کسب‌وکار هستند؟

ترفندهای ساده‌ای برای ساختاردهی به پست‌ها وجود دارد که آنها را جذاب‌تر کند مثل:

نقل قول‌: متن‌های خسته‌کننده را تا جاییکه به روند متن لطمه وارد نکند با الهامات دیگران ترکیب کنید.
فهرست‌بندی و عناوین فرعی: مطالبتان را به بخش‌های کوچکتر تقسیم کنید.
پاراگراف‌های کوتاه: پاراگراف‌های کوتاه کمتر تهدیدآمیزند.

۴- یک مقدمه‌ی عالی بنویسید.
اگر می‌خواهید خوانندگان به خواندن پست‌ها ادامه دهند باید توجه آنها را با مقدمه‌ای خوب جلب کنید. با اینکه مقدمه‌نویسی زمان می‌برد و تمرین می‌خواهد، ما برایتان دو ترفند ساده تهیه کرده‌ایم تا از روش دیگری مبحث را باز کنید:

با یک سوال شروع کنید. “آیا نگران این موضوع هستید که دیگران به حریم خصوصی فیس‌بوکتان تجاوز کنند؟” هدف از این کار کنجکاو کردن افراد است تا به خواندن ادامه دهند.
به بیان یک حقیقت بپردازید. “همه می‌دانند چگونه می‌توان سلفی گرفت.”

مطمئن شوید مقدمه با متن همخوانی دارد، در غیر اینصورت با خوانندگانی عصبانی مواجه می‌شوید که حس می‌کنند زمانشان هدر رفته و گول خورده‌اند.

۵- عنوانی فوق‌العاده جذاب انتخاب کنید.
پس از نوشتن آخرین خط از مطلب، نوبت به انتخاب یک عنوان خلاقانه و مناسب است. این مرحله مشکل‌تر از آن است که به نظر می‌آید و نیاز به تمرین مکرر دارد.

بطور میانگین، افراد عنوان را ۵ برابر بیشتر از متن می‌خوانند. David Ogilvy، پدر تبلیغات، می‌گوید وقتی عنوان متن را بنویسید ۸۰ سنت از ۱ دلار خود را خرج کرده‌اید.
برای اینکه عنوان بهتری نوشته باشید می‌توانید از قالب‌های زیر استفاده کنید:

چگونه…
چند روش‌ برای …
چند دلیلی که باید …
چه کسی می‌خواهد … ؟
یک روش ساده و سریع برای …
راز …
آنچه باید راجع به … بدانید
دوست دارید …؟
موثرترین روش …

وقتی چندین مطلب خوب و جذاب انتشار دادید برگردید و آن‌ها را بخوانید. یک نسخه‌ی کپی از مطالب، همچنین تعداد آنها را در جایی ذخیره داشته باشید. با اینکار می‌توانید مطالب بهتر و پرطرفدارتر را شناسایی کرده و به همین منوال ادامه دهید.

برگرفته از: http://www.success.com

دیدگاه‌ها

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

Back To Top