skip to Main Content
چگونه کمال‌گرایی می‌تواند کسب‌وکارتان را به مخاطره بیاندازد

چگونه کمال‌گرایی می‌تواند کسب‌وکارتان را به مخاطره بیاندازد

کمال گرایی

به نظر می‌رسد بی‌نقص انجام دادن کارها، دستورالعملی برای رسیدن به موفقیت است. بسیاری از افراد موفق، تمایل‌شان برای بی‌نقص بودن را عامل موفقیت‌ خود می‌دانند. درست است که کمال‌گرایی منجر به عملکرد خوبی می‌شود و تمایل برای دوری کردن از کوچکترین اشتباهات آن‌ها را کارآمدتر می‌کند، ولی باید در نظر گرفت که وسواس کمال‌گرایی می‌تواند مانعی برای رسیدن به موفقیت باشد.

دکتر مارتین آنتونی، پروفسور دانشگاه Ryerson تورنتو می‌گوید: “همان‌طور که کمال‌گرایی می‌تواند باعث شکوفایی شود، ممکن است مانعی برای رشد شخصیتی و حرفه‌ای افراد نیز باشد.”

۱- کمال‌گرایان ریسک‌پذیر نیستند.
افراد کمالگرا معیارهای بالا (در بسیاری از موارد غیرواقعی) برای خود تعیین می‌کنند و ولع زیادی برای بهترین بودن در هر کاری را دارند؛ ولی این تمایل می‌تواند منجر به ترس از شکست شود و مانع پیشرفت این افراد شود. آنتونی می‌گوید: “بسیاری از افراد، اهدافی بلندپایه انتخاب می‌کنند و اگر موفق نشوند برای چند ساعت و یا چند روز ناامید می‌شوند، ولی در نهایت به خودشان می‌آیند. درصورتی‌که افراد کمال‌گرا نمی‌توانند از فکر کردن به این موضوع دست بردارند و خودشان را بر اساس دستیابی به این اهداف غیر ممکن می‌سنجند.”

کمال‌گرایان به خاطر ترس از شکست، کارایی‌شان را از دست می‌دهند و اغلب ریسک‌پذیر نیستند. آن‌ها ترجیح می‌دهند کاری را انجام دهند که می‌دانند در آن موفق می‌شوند و در عوض از کاری که احتمال شکست در آن وجود دارد دوری می‌کنند. این ویژگی با روحیه‌ی کارآفرینان که براساس ماهیت حرفه‌ای‌شان تمایل به ریسک دارند، سازگار نیست.

۲- کمال‌گرایان انعطاف‌پذیر نیستند.
امروزه، موفقیت افراد به توانایی افراد در سازگار بودن با محیط وابسته است. تغییر برای افراد کمال‌گرا دشوار است. آنتونی می‌گوید کمال‌گرایان تنها یک راه‌حل را مناسب می‌دانند، در صورتی که ممکن است راه‌های زیادی برای رسیدن به نتیجه مشابه وجود داشته باشد. این انعطاف‌نا‌پذیری می‌تواند خلاقیت و نوآوری را خدشه‌دار کند – دو عاملی که برای رشد هر کسب‌وکاری لازم است.

۳- کمال‌گرایان زمان زیادی را برای انجام کارها صرف می‌کنند.
آنتونی می‌گوید: “اگر دائماً مشغول چک کردن انجام کارها به بهترین نحو باشید، کارایی‌تان را از دست می‌دهید.” یک گزارش فروش که به بهترین نحو تهیه شده باشد، کامل بنظر می‌رسد، ولی اگر به موقع انجام نشود و یا انجام کامل آن مانع از انجام وظایف دیگر شود، پیشرفت در کسب‌وکارتان را به خطر می‌اندازد.

۴- کمال‌گرایی بر ارتباط با کارمندان و همکاران تأثیرگذار است.
اغلب اوقات، افراد کمال‌گرا نه تنها از خود، بلکه از دیگران نیز انتظار دارند که بی‌نقص باشند. این موضوع باعث ایجاد تنش در محیط کار می‌شود؛ زیرا دیگران نمی‌توانند پاسخگوی استاندارهای بالای کمال‌گرایان باشند و یا آن را غیرضروری می‌دانند. یک مدیر کمال‌گرا، محیط کاری پر تنشی را برای کارمندانش ایجاد می‌کند.

برگرفته از: www.entrepreneur.com

دیدگاه‌ها

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

Back To Top