skip to Main Content
راهنمای ثبت دامنه

راهنمای ثبت دامنه

اگر شما وب سایت دارید یا تصمیم به راه اندازی وب سایت دارید خیلی مهم است که خود دامنه وب سایت خود را ثبت کنید. دامنه نامی است مثل ponisha.ir که از طریق آن کاربران به وب سایت شما دسترسی پیدا می کنند. برای ثبت دامنه نیازی نیست که شرکت داشته باشید افراد حقیقی نیز می توانند دامنه ثبت کنند.

 

اهمیت دامنه

 

– اگر شما هاست خود را تغییر دهید دامنه نزد شما می ماند، بنابراین بازدید کنندگان سایت شما با وارد کردن نام دامنه دوباره وارد سایت شما می شوند.

 

– اگر شما کسب و کاری داشته باشید دامنه به شما اعتبار می دهد، روز به روز افراد کمتری پیدا می شوند که به شرکت هایی که سایت ندارند اعتماد کنند.

 

– اگر شما دامنه مناسبی داشته باشید که نشانگر شما، یا کسب و کار شما باشد افراد بخاطر می سپارند و هر وقت به شما نیاز داشته باشند به شما مراجعه می کنند.

 

بررسی اجمالی ثبت نام دامنه

 

برای دریافت نام مورد نظر خود می بایست از طریق شرکت هایی که ثبت دامنه انجام می دهند نام مورد نظر خود را ثبت کنید. برای مثال شما example.com رامی خواهید، باید آن را ثبت کنید و هزینه ثبت سالیانه را که چیزی در حدود ۱۰ تا ۳۰ هزار تومان است پرداخت کنید و دوباره بعد از یک سال اگر قیمت تغییر نکرده باشد تمدید کنید.

 

بعضی از وب هاست ها برای فروش سرویس خود، ثبت دامنه را بصورت رایگان برای شما انجام می دهند و بعضی دیگر هزینه ثبت را جدا از شما دریافت می کنند.

 

من ترجیح می دهم دامنه را خودم از طریق سرویس های معتبر قبت کنم و نه از طریق شرکت هاستیگ، بعضی از شرکت های هاستینگ بجای ثبت دامنه به نام شما ممکن است دامنه را به نام خود ثبت کنند و این در آینده ممکن است برای ما دردسر ساز باشد. ثبت دامنه از طریق شرکت معتبر به شما اطمینان می دهد که شما مالک دامنه هستید و ادمین و اطلاعات تماس شما برای دامنه ثبت می شود. اگر شخص دیگری اختیارات دامنه را داشته باشد ممکن است از شما هزینه های اضافی مطالبه کند و … و کاری از دست شما بر نخواهد آمد.

 

دامنه ها خیلی سریع ناپدید می شوند خیلی ها ادعا می کنند دیگر دامنه مناسبی برای ثبت کردن وجود ندارد و این تا حدودی درست است وقتی دنبال نام مناسبی برای ثبت می گردید متوجه می شوید که اکثر آنها قبلا ثبت شده. پس اگر دنبال دامنه مناسب هستید بهتر است همین حالا اقدام کنید. پرداخت ۱۰هزار تومان سالیانه ارزش ثبت یک دامنه خوب را دارد حتی اگر شما برنامه ای برای راه اندازی سایت نداشته باشید.

 

دستورالعمل گام به گام

 

– به چند نام مناسب فکر کنید، یکی کافی نیست چون احتمالا قبلا ثبت شده

 

– شما به کارت شتاب برای پرداخت آنلاین احتیاج دارید. که سریع قبل از اینکه شخص دیگری دامنه مورد نظر شما را ثبت کند اقدام کنید.

 

– اگر شما هاست دارید از آنها nameserver را سئوال کنید. مهم نیست اگر نمی دانید nameserver یعنی چه!  این اطلاعات را در جایی ذخیره کنید. اطلاعات بیشتر درباره nameserver را می توانید در سئوالات متداول هاست خود در بخش DNS یا domain name پیدا کنید. اگر شما هنوز هاست ندارید مهم نیست. ادامه دهید.

 

– اگر هنوز وب سایت ندارید می توانید از شرکتی که می خواهید دامنه را خریداری کنید بخواهید دامنه شما را روی سایتی پارک کند، تا جایی که من می دانم بیشتر شرکت های ثبت دامنه دامنه شما را چه بخواهید یا خیر روی سایتی پارک می کنند.

 

لیست شرکت های معتبر برای ثبت دامنه در ایران

 

nic.ir برای دامنه های ir من به شخصه مسقیما در ایرنیک — مرکز ثبت دامنه نقطه-آی‌آر دامنه مورد نظر خود را ثبت می کنم. ثبت دامنه بصورت مستقیم یکم گرانتر است چون شرکت های طرف قرارداد تخفیف دریافت می کنند که این تخفیف را با مشتری به اشتراک قرار می دهند.

 

radcom.ir نیز برای ثبت دامنه های com و ir مناسب است، من دامنه های com خود را از طریق رادکام ثبت می کنم، شما می توانید ابتدا دامنه مورد نظر خود را جستجو کنید تا از موجود بودن آن مطمئن شوید سپس اقدام به ثبت آن کنید.

 

مطمئنا شرکت های معتبر دیگری نیز در ایران هست ولی چون با آنها آشنایی ندارم، ترجیح می دهم معرفی نکنم، شما می توانید آنها را در کامنت معرفی کنید!

دیدگاه‌ها
  1. با تشکر از توضیحات شما….لطفا بفرمایید بعد گرفتن دامنه از شرکت خاص آیا هاست و کنترل پنل و…به صاحب دامنه داده مشود یا نه…توضیح دهید..ممنون

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

Back To Top