skip to Main Content
مایکل دل چگونه به یک میلیاردر تبدیل شد

مایکل دل چگونه به یک میلیاردر تبدیل شد

مایکل دل

مایکل دل با ایجاد شرکت کامپیوتری دل، که اکنون Dell Inc نام دارد، عاملی در پیشرفت سیستم‌های کامپیوتری شخصی در دهه‌ی ۸۰ بود. او به قدری پیشرفت کرد که توانست سرمایه گذار، نویسنده، بشردوست و یکی از ثروتمندترین افراد جهان شود.

ارزش دارایی‌های خالص مایکل دل، ۲۲٫۴ میلیارد دلار تخمین زده شده است.
ذهن دل به نوعی است که همیشه دوست دارد همه چیز را تجزیه و بررسی کرده و برای مشکلات راه حل بیابد. این‌ها مهارت‌هایی هستند که از او یک میلیاردر ساخته است.

نقطه‌ی شروع مایکل دل
مایکل دل از کودکی اخلاقی کاری داشت. در حدود ۱۲ سالگی، در یک رستوران محلی به کار ظرف شستن مشغول شد تا پول کافی برای افزودن به کلکسیون تمبر خود پس‌انداز کند. تابستان چند سال بعد را به فروش حق اشتراک به پست هوستون پرداخت و آنجا بود که روی ایده‌ی کسب‌وکارش کار کرد.

فروش حق اشتراک شامل برقراری تماس با مشترکین می‌شد و دل بجای اینکه تلفن‌ها را بدون فکر پاسخ دهد، نتایج را تحلیل می‌کرد. وی دریافت افرادی که قصد زندگی در آن منطقه را داشتند به احتمال زیاد حق اشتراک دریافت می‌کنند. دل با توجه به یافته‌های بدست آمده اطلاعاتی از افرادی که قصد خرید خانه و یا ازدواج را داشتند، جمع آوری نمود. این عمل باعث شد یک پسر دبیرستانی در آن زمان ۱۸۰۰۰ دلار درآمد کسب کند.

مایکل دل روزبه‌روز به پیشرفت‌ تکنولوژی علاقه‌مند‌تر می‌شد و در ۱۵ سالگی برای خود یک کامپیوتر اپل تهیه کرد تا طرز کار آن را دریابد.

کامپیوترهای “دل”
زمانیکه دل هنوز دانش آموز بود، شروع به راه‌اندازی کسب‌وکاری کوچک در زمینه‌ی توسعه و ارتقای کامپیوترهای شخصی کرد.

اوایل سال ۱۹۸۴ روی این ایده کار می‌کرد که تولیدکننده‌ای که کامپیوتر شخصی می‌فروشد نسبت به خرده‌فروشی که با واسطه کار می‌کند، سود بیشتری خواهد داشت. او در شرکت PC’s Ltd که با مالکیت مشترک آغاز شده بود، شروع به کار کرد و موفق به فروش بالای ۷۰ هزار دلار کامپیوتر و ارتقای آن گردید. در ماه می همان سال دل مجبور شد به محل بزرگتری نقل مکان کند و نام شرکت را به شرکت کامپیوتری دل تغییر داد. او کمتر از ۱۰ نفر استخدام کرد. سرمایه‌ی لازم برای این سرمایه‌گذاری جدید تنها ۱۰۰۰ دلار بود.

مایکل دل در سن ۲۷ سالگی به جوان‌ترین مدیرعامل در فهرست ۵۰۰ شرکت برتر مجله‌ی فوربز تبدیل شد. در سال ۱۹۹۶ قسمت فروش آنلاین را برای کسب‌وکار خود راه اندازی نمود و خیلی زود به فروش اینترنتی روزانه ۱میلیون دلار دست یافت. تا سال ۲۰۰۱، دل، عنوان بزرگترین تولیدکننده‌ی کامپیوترهای شخصی روی کره زمین را از آن خود کرد.

انسان دوستی مایک دل
مایکل دل در سال ۱۹۹۹ با همسرش موسسه مایک و سوزان دل را تاسیس کردند. این بنیاد به آموزش و پرورش شهر، بیمارستان کودکان و ثبات اقتصادی خانواده‌ها همچنین دیگر کارهای خیرخواهانه می‌پرداخت. تا پایان سال ۲۰۰۹، این موسسه بیش از ۶۵۰ میلیون دلار برای کار و مشکلات کودکان در ایالات متحده و دیگر کشورها اهدا کرد.

“تعدادی افراد دور هم می‌نشینند و به این فکر می‌کنند که بعد از مرگ می‌خواهیم با پولمان چه کنیم. این تفکر اصلا درست نیست. آن را فراموش کنید. ما می‌خواهیم زمانیکه زنده‌ایم به نحو احسن این کار را انجام دهیم.” مایکل دل

چالش‌های اخیر
تعادل در بازار کار برای مایکل دل و شرکتش در سال‌های اخیر چندان ساده نبوده است. شرکت او با صورتحسابی بالغ بر ۳۰۰ میلیون دلار به منظور تعمیر دستگاه‌های معیوب مواجه شد که منجر به از دست دادن نشان افتخار در صنعت تولید کامپیوتر گردید.

مایکل دل در تابستان سال ۲۰۱۰ زمانیکه به کلاهبرداری ۱۰۰ میلیون دلاری متهم شد، با جنجالی مواجه گردید. این اتهام مدعی بود که شرکت دل مبلغ درآمد خود را بیشتر از مبلغ واقعی اعلام می‌کرد و به مراتب موجب گمراهی سرمایه‌گذاران شده بود.

با مقاومت و تفکر مثبتی که هر کارآفرین میلیاردری داراست، دل دوباره شرکت را خصوصی کرد. او از یک شرکت با سهام خصوصی، همچنین مایکروسافت بیل گیتس استفاده نمود تا تمام سهام ممتاز شرکتش را خریداری کند. در نهایت به یکی از بزرگترین خریداران آن زمان با معامله‌ای به ارزش حدود ۲۴ میلیارد دلار تبدیل شد.

چگونگی مدیریت مایکل دل برای ایجاد فصلی جدید در شرکت خود بسیار الهام‌بخش است. گرچه هنوز هم با چالش‌های بسیاری مواجه است، اما وی کماکان رو به پیشرفت می‌باشد.

“اشتیاق باید آتشی باشد که کار شما را شعله ور می‌کند.” مایکل دل

مایکل دل نوآوری، اشتیاق، مقاومت و تمرکز بر یافتن راه حل را باهم ادغام کرد تا تبدیل به یک میلیاردر شود. کنجکاوی با سخت‌کوشی همراه شده تا آتش کارآفرینی را در سنین نوجوانی دل شعله ور سازد، آتشی که هیچگاه خاموش نشده است.

دل با تقویت این شور و اشتیاق، از تمام مهارت‌ها، توانایی‌ها و تفکرش استفاده کرد تا بر هر چالش‌ و جنجالی غلبه کند و به ایجاد تغییر مثبت در زندگی متعهد بماند.

ماجرای مایکل دل به ما می‌آموزد که هیچ رویایی بیش از حد بزرگ نیست و هر ایده‌ای ممکن است ما را به جایی برساند که فکرش را هم نمی‌کردیم.

“برای موفقیت نیازی نیست نابغه باشید یا خیالبافی کنید، و یا مدرک دانشگاهی داشته باشید، بلکه تنها به یک چارچوب و یک رویا نیاز دارید.” مایکل دل

برگرفته از: addicted2success.com

دیدگاه‌ها

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

Back To Top