skip to Main Content
نمونه های موفق: میوه های ما زودتر می رسند

نمونه های موفق: میوه های ما زودتر می رسند

Untitled-1

از قدیم گفته ‌اند که به فکر خوب انجام دادن کار باش نه سریع انجام دادن آن. نمی ‌شود اسمش را گذاشت عجله، اما به هر حال بعضی اوقات نیاز داریم که کارمان سریع انجام شود. و چه قدر خوب است اگر هر دوی این ‌ها یعنی سرعت و کیفیت را در کنار هم داشته باشیم. در حقیقت درستش هم همین است. بهره‌ وری بالا یعنی تمامی سطوح کار در حد مطلوبی باشند؛ سرعت، کیفیت، هزینه، منابع و … . بنابراین وقتی صحبت از سرعت می‌شود، نه به عنوان یک عامل کاهنده کیفیت، بلکه به چشم یکی از عوامل افزایش بهره‌ وری به آن نگاه کنید. آن زمان است که تلاش می‌کنید ضمن بهبود سرعت، کیفیت را نیز حفظ کنید.

مهم ترین المان در افزایش سرعت کار، برنامه‌ ریزی درست و دقیق است؛ یک برنامه‌ ریزی جامع و دقیق که آینده را نیز پیش بینی می کند و برای مشکلات احتمالی، راهکارهای جایگزین در نظر می گیرد. بعد از برنامه ریزی، نوبت به تهیه منابع می رسد که نیروی انسانی در اولویت قرار دارد چرا یک نیروی انسانی خوب می‌ تواند کاستی های دیگر منابع را جبران کند. در آزادکاری (فریلنسینگ)، پیمانکار به عنوان نیروی انسانی، مؤثرترین نقش را دارد. کارفرما نیز موظف است ویژگی های پروژه مورد نظر را به خوبی برای او تبیین کند تا پیمانکار بتواند به خوبی از عهده مسئولیتش برآید.

این هفته داستان پروژه ای برای ویرایش قالب وردپرس را برایتان تعریف می کنیم که کارفرمای آن نیاز داشت فوراً انجام شود. در ادامه مطلب با پونیشا همراه باشید.

پروژه ای که در موردش صحبت می کنیم، ویرایش قالب وردپرس است. جواد عباسی که کارفرمای این پروژه است، نیاز داشت که ویرایش قالب سریعاً انجام شود. رضا محبعلی زاده هم آمد و ظرف ۳ روز پروژه را تحویل داد؛ سریع و با کیفیت. به طوری که کارفرما از آن کاملاً راضی بود و تمایل داشت در آینده هم با رضا همکاری کند.

رضا محبعلی زاده ۲۳ ساله است و فوق دیپلم قالب سازی دارد. او ۴ سال است که در زمینه طراحی وب، Html 5 و CSS 3 فعالیت می کند. البته کار و تحصیلات او به هم مرتبط نیستند اما خودش می گوید که طراحی وب علاقه اصلی او است و ترجیح داده علاقه اش را دنبال کند. رضا از طریق یکی از انجمن‌های اینترنتی با پونیشا آشنا شد. یکی از دوستانش لینک پروژه‌ای را گذاشت. او هم به پونیشا سر زد و وقتی پروژه‌ها را بررسی کرد، دید پروژه‌های مرتبط با تخصص او هم وجود دارند و می‌تواند آنجا کار کند. رضا از ابتدا یک آزادکار (فریلنسر) بوده اما پونیشا اولین تجربه آزادکاری او در فضای آنلاین محسوب می شود.

رضا آزادکاری را ترجیح می‌ دهی یا کار ثابت و استخدامی را؟

من آزادکاری به شیوه پونیشا را ترجیح می دهم و به نظرم از سیستم استخدامی خیلی بهتر است. به این دلیل که تنوع کارها در این جا خیلی گسترده است. علاوه بر این، با کارفرما به صورت مستقیم در ارتباط هستم. آزادکاری قابلیت هایی دیگری دارد که استخدام بودن ندارد. مثل مستقل بودن کار و راحتی بیشتر. و البته قانونمند بودن. خیلی از افراد فکر می کنند که آزادکاری روال قانونی ندارد اما در پونیشا بستر آن فراهم شده است.

رضا محبعلی زاده از کاربران نسبتاً جدید پونیشا به شمار می رود. او در بهمن ۹۳ عضو شد اما به سرعت پیشرفت کرد. تعداد زیادی پروژه انجام داده و به مقبولیت خوبی بین کاربران دست پیدا کرده است.

رضا، چطور توانستی به سرعت پیشرفت کنی و به این سطح از مقبولیت برسی؟

در بیشتر پروژه ها چه در پونیشا و چه در خارج پونیشا تلاش کرده ام اولین هدفم، رضایت کارفرما باشد. مهم نیست پروژه چه قدر زمان یا مهارت نیاز داشته باشد، صرفا این که کارفرما بعد از پایان پروژه ابراز رضایت کند کافی است. این برای من بیشتر ارزش دارد چون در آینده منجر به همکاری دوباره خواهد شد.

در مورد پروژه ویرایش قالب بگو.

این پروژه پروژه به تخصص زیادی نیاز نداشت اما فکر می کنم تجربه ای که در این زمینه داشتم، کمکم کرد تا به سرعت آن را انجام دهم.

امکانات و روند انجام کار در پونیشا را چطور ارزیابی می کنی؟

قبل از هر چیزی، پونیشا خیلی خوب است. با وجود پرداخت امن چه کارفرما و مجری طرح، هر دو طرف مطمئن هستند که اگر در حین کار مشکلی پیش بیاید، پونیشا می تواند این مشکل را برطرف کند و خیال دو طرف از بابت مسائل مالی جمع است. از نظر ارتباط بین کارفرما و پیمانکار هم پونیشا دارد به بهترین شکل عمل می کند. البته من چون کارفرما نبوده ام نمی دانم وقتی پیام می‌ گذارم ایمیل یا پیامی برای اطلاع رسانی به کارفرما ارسال می شود یا نه ولی در مدت انجام این پروژه، من و کارفرما در کوتاه ترین زمان ممکن با هم در تماس بودیم. حتی تا ۳ نیمه شب با هم در مورد پروژه صحبت می کردیم.

آینده آزادکاری را چطور می بینی؟

خود من این سبک کار را دوست دارم. برای افراد تحصیل کرده هم امیدواری وجود دارد که در این مسیر گام بردارند. به نظرم آزادکاری آینده روشنی دارد. خود من در مدت کوتاه همکاری ام با پونیشا به ۴ تا از دوستانم پونیشا را معرفی کرده ام و آن ها هم الان در حال انجام پروژه هستند.

me1

رضا در نهایت چه توصیه ای برای کارفرماها و پیمانکارهای آزادکار داری؟

برای کارفرماها، حق مطلب را ادا کنند. تمرکزشان را روی قیمت پایین نگذارند چون یک کار خوب به تخصص خوب نیاز دارد. خیلی از پیمانکارها برای کار در این رشته، در دانشگاه تحصیل کرده اند و باید قیمت پروژه متناسب با تخصص آن ها باشد. نکته دیگر، کارفرماها قبل از انجام پروژه تمام خواسته های خودشان را واضح بیان کنند. برای خود من پیش آمده که کارفرما بعد از انجام پروژه تغییرات دیگری خواسته و مشکل به وجود آمده است. پیمانکارها هم قیمت منصفانه بدهند. بعضی پروژه ها ساده هستند و چون کارفرما اطلاع ندارد، پیمانکار قیمت بالا می دهد. چنین پروژه هایی به راحتی در یک یا دو ساعت با قیمت کم قابل انجام هستند. بنابراین اگر پیمانکار قیمت مناسب بدهد، برای هر دو طرف رضایت بخش تر است. در نهایت برای همه آن ها و تیم پونیشا آرزوی موفقیت می کنم.

حالا به سراغ کارفرمای پروژه یعنی جواد عباسی برویم و نظرش را در مورد کار رضا جویا شویم.

جواد عباسی، مهندس عمران است و بعد از گذراندن دوره سرباز امریه، آزادکاری خودش را شروع کرد. او از طریق سایت های دانلود با پونیشا آشنا شد و از اعضای قدیمی پونیشا به شمار می رود. جواد ابتدا درگیر کارهای دیگری بود و وقت کمی برای پروژه های آزاد می گذاشت اما به تدریج جذب شد. از دلایل جذب شدن او به سمت آزادکاری، راحت تر بودن کار کردن در خانه بود. جواد عباسی با قیمت کم کارش را شروع کرد؛ ۳۰ هزار تومان. او می گوید اوایل سخت بود اما بعد از انجام پروژه های اول، راه افتاد به طوری که الان در پونیشا هم کارفرما است و هم پیمانکار.

جواد، اول از همه بگو آیا از کار آقای محبعلی زاده راضی بودی؟

بله، سرعت انجام کار خوب بود، قالب را به خوبی ویرایش کرد و در آینده هم حتماً با او دوباره همکاری خواهم کرد.

به نظرت مشکلات فعلی آزادکاری در ایران چیست؟

در کشورهای خارجی به آزادکارها دفتر و امکانات می دهند و یک شغل محسوب می شود. اما اینجا آزادکارها امنیت شغلی ندارند و بیمه نیستند. مشکل دیگری که به خود افراد مربوط می شود، در ایران همه می خواهند کارآفرین شوند و برای خودشان کار کنند، نه این که مهارت هایشان را در اختیار دیگران قرار دهند.

برای پونیشا چه پیشنهادی داری؟

پونیشا فضای خیلی خوبی را مهیا کرده و افراد می توانند با اطمینان خاطر در آن به کار بپردازند. من پیشنهاد می کنم قابلیت تشکیل تیم های آزادکاری هم وجود داشته باشد تا افراد بتوانند به صورت گروهی پروژه بردارند. بنده به همراه دوستانم یک سایت داریم به اسم خرپا که به رشته تحصیلی ام یعنی مهندسی عمران مربوط است. آنجا ما این ایده را پیاده کرده ایم و خیلی خوب جواب داده است. همچنین توصیه می کنم پونیشا با آزادکارهای خارجی و سایت های مهمی مثل freelancer.com ارتباط برقرار کند و امکان تعامل با آن ها را برای کاربران فراهم سازد.

آینده آزادکاری را چطور ارزیابی می کنی؟

من از این کار خیلی راضی هستم و آن را ادامه خواهم داد. فکر می کنم در آینده نیز بیشتر گسترش پیدا کند و افراد بیشتری به سمت آن بروند.

جواد، چه توصیه ای برای آزادکارها داری؟

من آدم بدقولی هستم و به همین دلیل، مشکلاتی با کارفرما ها برایم پیش آمد و چند پروژه خارجی را هم از دست دادم. بنابراین توصیه می کنم خوش قول باشید. اگر تازه کار هستید، بدون پیش دریافت پروژه را انجام دهید تا اعتماد طرف مقابل را جلب کنید. همچنین سعی کنید رزومه خوبی داشته باشید. البته این روزها خیلی افراد برای خودشان رزومه می سازند اما منظور من این است که یک رزومه خوب «واقعی» داشته باشید. توانایی هایی واقعی خودتان را در پروفایلتان بنویسید، ارتباط های دوستانه بسازید و حتی گاهی اوقات بدون چشم داشت به افراد کمک کنید. این کار باعث ایجاد اعتماد و ارتباط هایی می شود که در آینده به کار می آیند.

دیدگاه‌ها

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

Back To Top