0%

blog-temp

محمد ملکوتیان، متولد ۶۲ است و لیسانس کامپیوتر و فوق دیپلم برق دارد. او قبلاً در شرکت ایلیسا و فولاد مبارکه کار کرده و اکنون یک فریلنسر است که در زمینه وب، آموزش الکترونیک و مشاوره و بهینه سازی SEO فعالیت می کند. او اخیرا پروژه ای برای طراحی آرم و لوگوی وب سایت خودش در پونیشا برون سپاری کرد که در ادامه مطلب، بیشتر درباره آن می خوانید.

شما بیشتر به عنوان برنامه نویس و کارشناس SEO و طراحی وب فعالیت می کنید. معمولاً فریلنسرهای برنامه نویس حسابی درگیرند اما شما فعالیت کمی دارید. چرا؟

علاقه اصلی من برنامه نویسی است اما از وقتی به سراغ وب و سئو رفتم، خیلی وقت کمی دارم که به سراغ برنامه نویسی بروم. چون کارهای بهینه سازی سایت و سئو خیلی زمان بر است. در شهر خودمان یعنی اصفهان هم بقیه ضعیف عمل می کردند و فضا برای فعالیت باز بود. اخیراً هم پروژه های خوبی در زمینه سئو در پونیشا می آیند.

از طرف دیگر، کدنویس زیاد داریم اما کدنویسی که خوب و اصولی کار کند کم است و خودم هم تجربه تلخی از برون سپاری به یک برنامه نویس دارم. بنابراین این که بتوانی خودت را به عنوان یک برنامه نویس خوب نشان دهی خیلی سخت است.

در توضیحات پروژه طراحی آرم و لوگو که برون سپاری کرده اید، نوشته اید: “زیبا ساده و مفهومی.” در بخش مهارت ها نیز نوشته بودید “طراحی آیکن”. طراحی آرم و آیکن چه ربطی دارند؟ لطفاً بیشتر توضیح دهید.

در کنار لوگو می خواستم یک سری آیکن برای کاربردهای خاص هم طراحی شود که بتوانیم در کارهای سایتمان از آن ها استفاده کنیم. حتی فریلنسر این پروژه یعنی artgulf مهر ما را هم به عنوان هدیه طراحی کرد و خیلی از کار راضی بودیم. فایل های نهایی را هم به صورت تصویر و فایل اصلی PSD به ما دادند تا اگر ویرایشی نیاز بود، انجام دهیم.

Bfrsi_s01_1_f11N
لوگوی برون سپاری شده که توسط artgulf طراحی شد

چرا در میان پیشنهادهای مختلفی که از ۳۰ هزار تومان تا ۳۰۰ هزار تومان بود، artgulf با پیشنهاد ۱۲۰ هزار تومانی را انتخاب کردید؟

در انتخاب فریلنسر، ایده برای من اهمیت بیشتری نسبت به پول داشت. سادگی و مفهوم کار برای من خیلی مهم بود. دلیل انتخاب کردن این فریلنسر هم سادگی و شکیل بودن کارش بود. در ضمن، در ابتدای کار به من طرح اولیه که با دست روی کاغذ کشیده بود را نشان داد و نظرم را جلب کرد. این که طرف برای کار وقت گذاشته باشد حتی در حد چند دقیقه، اهمیت زیادی برایم داشت.

گفتید یک تجربه تلخ در برون سپاری داشتید. در موردش بیشتر توضیح بدهید.

برای یکی از دوستانم، پروژه ای را به یک فریلنسر برون سپاری کردیم. قیمت پیشنهادی آن فریلنسر مناسب بود و به همان دلیل انتخابش کردیم. در ابتدای پروژه گفتیم که چه مواردی می خواهیم اما در طول پروژه فریلنسر می گفت بابت اضافه کردن هر قابلیت، پول جداگانه ای می خواهد و خلاصه دنبال هر بهانه ای بود تا پول بیشتری بگیرد. دوست من پشیمان شد و اختلاف به وجود آمد. در نهایت پونیشا داوری کرد و مقداری از پول به حساب ما و مقداری هم به حساب فریلنسر بابت کار ناتمامی که انجام داده بود، برگشت.

با توجه به تجربیاتی که داشتید، به نظرتان کارفرماها برون سپاری کنند یا نه؟

به نظرم برون سپاری خوب است چون در وقت و هزینه ها صرفه جویی می شود. همچنین این که دو طرف از هم شناخت ندارند، باعث می شود رفتارهایی مثل تعارف و رودربایستی از بین برود که نکته مثبتی است.

چه توصیه ای دارید؟

کارفرماها شرح دقیقی از خواسته خود را ارائه دهند تا فریلنسری که پیشنهاد می دهد، آن را مطالعه کند و مشکلی در حین کار به وجود نیاید. هر چه جزئیات شرح کار بیشتر باشد، کار راحت تر انجام می شود.

در مورد پونیشا چه فکر می کنید؟

پونیشا به نظرم واقعاً خوب است. من در کانال تلگرام پونیشا عضو هستم و مطالب وبلاگ را هم می خوانم. فقط دوست دارم طراحی سایت کمی پویاتر شود و از یکنواختی در بیاید. کمی هم پشتیبانی می تواند بهتر شود. گاهی اوقات پیام ها دیر جواب داده می شوند یا اصلاً جواب داده نمی شوند. اگر به این موارد هم رسیدگی شود، عالی است.

نویسنده

عماد ساعدی

عماد دانشجوی مهندسی صنایع است و علاقه زیادی به علم، تکنولوژی و موسیقی دارد. او علاقه اش به موسیقی را با نوازندگی پیانو و آهنگسازی دنبال می کند. عماد همواره به دنبال یادگیری و کسب تجربه های جدید است و تا کنون با نشریات و وبسایت های مختلفی در حوزه فناوری و کارآفرینی همکاری داشته است.