0%

Untitled-1

برای پیشرفت در کار خود، نیاز دارید آن را جدی بگیرید و از اصول کار حرفه ای آگاهی داشته باشید. فریلنسینگ هم مثل دیگر کارها، اصول خود را دارد. اگر حرفه ای کار کنید، دیگران نیز با شما حرفه ای برخورد می کنند و شما را جدی می گیرند. برای مثال، ایجاد ارتباط خوب با طرف مقابل در فریلنسینگ یکی از مهم نکات در کار است.

این هفته به سراغ حرفه ای های پونیشا رفتیم تا دلیل موفقیتشان را بپرسیم. در ادامه مطلب با پونیشا همراه باشید.

سجاد قوامی ۳۶ ساله، دکترای اقتصاد دارد و حدود ۵ سالی است که در حوزه تجارت الکترونیک و راه اندازی کسب و کارهای آنلاین فعالیت می کند. قوامی ۳ سال پیش با خواندن مصاحبه ای از موسس پونیشا، نیما نورمحمدی در یکی وبسایت با این سایت آشنا شد و از آن به بعد، پونیشا به بستری برای برون سپاری اکثر پروژه های او تبدیل شد.

قوامی و تیمش ۹۰ درصد پروژه هایشان را برون سپاری می کنند و تنها حدود ۱۰ درصد آن را خودشان انجام می دهند. او معتقد است در برون سپاری، محدودیتی برای انتخاب ندارید و بعد از ایجاد پروژه، با طیف گسترده ای از افراد با توانمندی های مختلف طرف هستید. البته او شیوه خودش را در انتخاب پیمانکار دارد:

بعضی افراد را بر اساس نمونه کار، و بعضی را بر مبنای ادبیاتشان انتخاب می کنم. پیش آمده فریلنسری را انتخاب کرده ام که هیچ نمونه کاری نداشته و شاید فقط یک پروژه انجام داده بود اما به خاطر ادبیات و اطلاعاتش او را انتخاب کردم.

آقای قوامی به جز نداشتن محدودیت، برون سپاری دیگر چه مزایایی دارد؟

یکی از مزایای آن صرفه جویی در زمان است. مثلاً کاری را که انجامش به صورت شخصی یک ماه طول می کشد در پونیشا می توانید در ۴ الی ۵ روز به سرانجام برسانید. همچنین در برون سپاری هزینه اهمیت زیادی دارد. با این روش، در مقابل هزینه پرداختی، چیزی را که می خواهید دریافت می کنید چرا که در پونیشا به خاطر سیستم پرداخت امن، تا زمانی که پروژه با توافق طرفین بسته نشود، پرداختی صورت نمی گیرد.

۴ تا از پروژه های شما را آقای یوسفی انجام داده است. در همکاری با او چه دیدید که ۴ بار پروژه تان را به سعید یوسفی سپردید؟

بعضی از افراد، کار و قالب فکری من را درک کرده بودند و کار بدون رفت و برگشت انجام می شد. ایشان هم به خوبی اطلاعات را جمع آوری کردند و خروجی خوبی تحویل دادند.

آقای قوامی از ۲۸ پروژه ای که شما ایجاد کردید، ۲۰ تای آن ها به نتیجه رسیدند. خیلی از کارفرماها نمی توانند این چنین تعداد زیادی پروژه را با موفقیت انجام دهند. چطور توانستید بیشتر پروژه ها را به سرانجام برسانید؟

چند نکته وجود دارد. یکی این که حرف اول و آخرتان یکی باشد؛ یعنی درخواست اولیه پروژه با چیزی که می خواهید تحویل بگیرید، یکی باشد و در طول پروژه آن را تغییر دهید. فکر می کنم افرادی که با آن ها کار کردم، این مورد را دوست داشتند. خودم هم آن را دوست دارم و دلم نمی خواهد اگر با کسی کار می کنم، پروژه را چند بار تغییر دهد. این یعنی بدانید چه می خواهید. بعضی ها می خواهند در حین انجام پروژه بفهمند چه می خواهند.

همچنین انتخاب پیمانکار خیلی مهم است. من موردی داشتم که کار را با ۲ ماه تأخیر تحویل داد. این تجربه ای شد که دیگر با او کار نکنم.

آقای قوامی در مدتی که از طریق پونیشا برون سپاری کرده اید، عملکرد پونیشا را چطور ارزیابی می کنید؟ آیا رضایت دارید؟

در این مدت چیزی که دریافت کردم، بیشتر از چیزی بوده که پرداخت کردم. رضایت نسبتی است ولی به طول کلی، پونیشا فضایی ایجاد کرده که دغدغه های من و تیمم را پوشش داده است. تقریباً همیشه هم در حال به روز کردن امکاناتش است. مثلاً پرداخت امن آن از امکانات بسیار خوبی است که اضافه کردند.

می توان امکانات دیگری هم اضافه کرد؛ مثلاً دسته بندی یا آرشیو کردن پیام ها. من وقتی می بینم ۱۰۰-۱۵۰ تا پیام دارم، دوست دارم بتوانم آن ها را بر مبنای پروژه ها به صورت دسته بندی شده ببینم. ولی کلیت پونیشا در مقایسه با سایت های مشابه خوب است. من اینجا احساس امنیت بیشتری دارم که یکی از دلایل آن سیستم پرداخت امن است زیرا تا پروژه تمام نشود و دو طرف آن را تأیید نکنند، گردش مالی انجام نمی گیرد و خیالتان از بابت بخش مالی راحت است. اینجا خیلی حس خوبی دارم.

چه توصیه ای برای کارفرماها و فریلنسرها دارید؟

توصیه که نه، من پیشنهاد دوستانه دارم. به فریلنسرها پیشنهاد می کنم خود واقعیشان را نشان دهند. بعضی افراد متأسفانه نمونه کارهای دیگران را به عنوان نمونه کار خودشان ارسال می کنند. این، اطمینان را از بین می برد. اگر کاری نکرده اند، صادقانه بگویند بار اولم است و با این مبلغ کار را انجام می دهم. اینطور حداقل آدم خیالش راحت می شود که کسی دنبال سوء استفاده نیست. فریلنسرها صداقت و تعهد در زمان تحویل دادن پروژه را مد نظر داشته باشند.

به کارفرماها هم پیشنهاد می کنم که به دید کارمندی فریلنسرها را نگاه نکنند و انتظار کار بیشتر نسبت به مبلغ پرداختی نداشته باشند. مثلاً اگر اگر قیمت طراحی ۴ تا بنر Gif 80 هزار تومان است، انتظار نداشته باشند با ۲۰ هزار تومان انجام شود.

حال به سراغ سعید یوسفی می رویم. کسی که ۴ تا از پروژه های آقای قوامی را انجام داده است. سعید یوسفی ساکن مشهد است و کارشناسی رشته الکترونیک دارد. البته او در زمینه گرافیک و طراحی وب فعالیت می کند. خودش دلیل نامرتبط بودن کار و رشته تحصیلی اش را علاقه زیادش به گرافیک بیان می کند. سعید از دوران دبیرستان تا الان، حدود ۱۰ سال است که به صورت حرفه ای در کار گرافیک مشغول است.

saeedyousefi-cut

او قبلاً در شرکت های تبلیغاتی کار می کرد اما چون از درآمد آن رضایت نداشت، تصمیم گرفت در زندگی کاری اش تغییری ایجاد کند. اینجا بود که او با پونیشا آشنا شد. البته اوایل کار اعتماد نداشت و نمی توانست بپذیرد که ماهانه حق عضویتی بپردازد تا شاید پیشنهاد کاری دریافت کند. اما به خاطر پشتکار و نمونه کارهای خوبی که قبلاً انجام انجام داده بود، پیشنهادهایی دریافت و به سرعت پیشرفت کرد. او پروژه های اول را با قیمت های رقابتی انجام می داد و امروز از فریلنسرهای برتر پونیشا است.

آقای یوسفی حالا اگر کار ثابتتان در شرکت تبلیغاتی درآمد خوبی داشت، باز هم حاضر بودید فریلنسر شوید؟

من دوست داشتم در زمینه مورد علاقه ام کار کنم. یعنی اگر کاری بود که می گفتند ماهیانه ۱۰ میلیون هم می دهیم، اگر دوست نداشتم انجام نمی دادم.

بنابراین فریلنسینگ را ترجیح می دهید؟

بله، این کار اصلی من است و از همین راه کسب درآمد می کنم. هیچ کار دیگری هم ندارم چون تمام وقتم را روی این کار گذاشتم

او مزیت اصلی فریلنسر بودن را مدیریت زمان می داند و می گوید «صاحب وقت خودت هستی».

آقای یوسفی، روزانه چه قدر زمان به این کار اختصاص می دهید؟

روزانه بیشتر از ۸۰ درصد وقتم را روی این کار می گذارم. استراحت زیادی هم ندارم چون پروژه های زیادی دریافت می کنم.

شما در زمینه گرافیک کار می کنید. چه شد که تصمیم گرفتید وارد حوزه طراحی وب هم شوید؟

علاقه اصلی من گرافیک است ولی کلاً به موضوعات مالتی مدیا علاقه دارم. من از برنامه نویسی سر در نمی آوردم اما دوست داشتم بتوانم خلاقیتم را در طراحی وب هم به کار بگیرم؛ هر چند از طرح های ساده ای استفاده کنم. حالا با امکاناتی که وجود دارد، تا حدودی برنامه نویسی طراحی وب را یاد گرفته ام.

work-sample-cut

آقای یوسفی شما از کاربران قدیمی پونیشا محسوب می شوید و پروژه های زیادی انجام داده اید. یعنی جدای از تلاشتان، کاربران به شما اعتماد کرده اند. چطور به این سطح رسیده اید؟

زمانی که در سال ۹۲ وارد پونیشا شدم، چند کاربر بودند که پروژه های زیادی داشتند. یکی از آن ها هست که تعداد پروژه های بیشتری انجام داده است. فکر کنم ایشان ۱۴۰ پروژه انجام داده اند و و من ۱۳۰ تا. از روزی که به پونیشا آمدم، یکی از اهداف من این بود که پروژه های بیشتری از این آقا انجام دهم. واقعاً حس رقابت زیادی در پونیشا وجود دارد به خصوص با توجه به بخش فریلنسرهای برگزیده که پونیشا آن را اضافه کرده است. البته فکر می کنم پونیشا باید بیشتر به فریلنسرهای سطح بالا بها دهد.

علاوه بر حس رقابت، من به خاطر علاقه ام به این کار، سعی کرده ام کار سطح بالایی ارائه کنم. در پروفایلم هم نمونه کارهایم را گذاشته ام و کاربران با دیدن آن ها لطف کرده اند و به من اعتماد کرده اند. فکر می کنم رزومه و نظرات کارفرماها خیلی مؤثر هستند. علاوه بر این سعی می کنم تعامل خوبی با مشتری داشته باشم. حتی گاهی اوقات بعد از بسته شدن پروژه سعی می کنم آن را پشتیبانی کنم. به همین دلیل، تقریباً مشتریان ثابتی در پونیشا دارم.

آقای یوسفی ۴ تا از پروژه هایتان را با آقای قوامی انجام داده اید. چطور شد که این همکاری ادامه پیدا کرد؟

من به مشتریانم همیشه قول می دهم که وقتی کار نهایی را ببینند، متوجه می شوند که ارزش کار خیلی بیشتر از قیمت آن است. این مورد و همان تعامل خوب با افراد باعث می شود مشتریان دوباره برگردند. البته پروژه هایی هم بوده اند که به اختلاف خورده ایم.

عملکرد پونیشا را چطور ارزیابی می کنید؟

من کار فعلی ام را مدیون پونیشا هستم و ما همیشه ممنونش هستیم. جدا از این درصدی که پونیشا برای حق معاملات دریافت می کند، به نظر من ارزش کار بیشتر از این حرف هاست که با این مبالغ ناچیز جبران شود.

البته هنوز خیلی جای کار در پونیشا وجود دارد. مثلاً قسمت نمونه کارها بسیار محدود است و خیلی از کاربران به خاطر محدودیت یا نمی توانند بعضی نمونه کارها را قرار دهند یا لینک می گذارند که در این صورت اخطار دریافت می کنند. اگر محدودیت این قسمت کمتر شود تا کاربران بتوانند رزومه و نمونه کار کاملی از خود قرار دهند بهتر می شود. مثلاً بتوان فایل ها را پوشه بندی کرد و نمونه کارهای بیشتری قرار داد.

آقای یوسفی در نهایت چه توصیه ای برای فریلنسرها دارید؟

با نمونه کار قوی جلو بیایند، در اول کار قیمت مناسب ارائه دهند تا بتوانند چند قدم جلوتر بروند و این که با مشتری ارتباط خوبی داشته باشند.

امیدواریم که با خواندن این مصاحبه، با بعضی از اصول کار حرفه ای در فضای برون سپاری و فریلنسینگ آشنا شده باشید. به نظر شما در فریلنسینگ چه موارد دیگری را برای کار حرفه ای و پیشرفت کردن باید رعایت کرد؟

نویسنده

عماد ساعدی

عماد دانشجوی مهندسی صنایع است و علاقه زیادی به علم، تکنولوژی و موسیقی دارد. او علاقه اش به موسیقی را با نوازندگی پیانو و آهنگسازی دنبال می کند. عماد همواره به دنبال یادگیری و کسب تجربه های جدید است و تا کنون با نشریات و وبسایت های مختلفی در حوزه فناوری و کارآفرینی همکاری داشته است.

One Reply to “نمونه های موفق: حرفه ای ها برنده اند”

  • Mojtaba m
    شهریور ۵, ۱۳۹۴

    ممنون بابت توضیحات خیلی خوبتون