skip to Main Content
نمونه های موفق: خودتان را به جای کارفرما بگذارید

نمونه های موفق: خودتان را به جای کارفرما بگذارید

در نمونه های موفق این هفته، به سراغ علیرضا غفاری، فریلنسر جوان پونیشا رفته ایم. او یک برنامه نویس است و توانسته به خوبی از پس پروژه های مختلفی بر بیاید. علیرضا با وجود سن کمی که دارد، حرفه ای است و سعی می کند ضمن ارائه کیفیت مناسب، با کارفرما برخورد مناسبی داشته باشد.

پروژه اخیر او که ساختن اپلیکیشن پخش مناظر زنده دنیا برای اندروید و iOS بوده، برایش تجربه های جدید به همراه داشته که آن ها را با پونیشا در میان گذاشته است. در ادامه مطلب با ما و علیرضا همراه باشید.

علیرضا غفاری به برنامه نویسی اندروید و iOS مشغول است. او به حوزه IT علاقه دارد و ۳ سال است که در زمینه برنامه نویسی فعالیت می کند. او یک سال است که فعالیت خود را به صورت حرفه ای ادامه می دهد و اخیراً فعالیتش را با عضویت در پونیشا، گسترش داده است.

علیرضا پونیشا را موقع جست و جو در وب پیدا کرد و بعد از این که چرخی در سایت زد، نظرش را جلب کرد و عضو شد. او به فریلنسینگ علاقه دارد چون به نظرش کار در خانه راحت تر است. او می گوید که فریلنسینگ به خاطر رویارویی با کارفرماهای مختلف چالش برانگیز و متفاوت است و همین دلیل آن را دوست دارد. علیرضا علاقه ندارد به عنوان کارمند در شرکتی باشد و از شغل هایی که تکراری هستند و مثلاً ساعت کاری مشخص دارند خوشش نمی آید. او می گوید: «دوست دارم ایده هایی را که در ذهن دارم به صورت استارتاپ راه اندازی کنم و شرکت خودم را راه اندازی کنم. شاید در این صورت راضی شوم که در یک جا به صورت ثابت کار کنم.»

علیرضا، در مورد پروژه اپلیکیشن پخش مناظر زنده که برای اندروید و iOS نوشتی، بیشتر توضیح بده.

وقتی کارفرما این پروژه را گذاشت، برای آن پیشنهاد دادم. در ابتدا کار آسانی به نظر می رسید اما وقتی وارد آن شدم، متوجه شدم چیز خاصی از آن بلد نیستم. بنابراین در مورد آن تحقیق و جست و جو کردم، با گروه های نرم افزاری دیگر تماس گرفتم و در نهایت توانستم آن را با موفقیت انجام دهم. در کل پروژه چندان سختی نبود.

این اپلیکیشن به صورت زنده مناظری مثل طبیعت، شهرها و … را پخش می کند. از نظر رابط کاربری هم سعی کردم روی آن طراحی تخت انجام دهم.

یعنی لینک پخش را از سایت های مربوط می گیرد و در خودش پخش می کند؟

نه، پخش ویدیو به MX Player ارجاع داده می شود. اگر کاربر این اپلیکیشن را داشته باشد، به صورت خودکار موقع پخش ویدیو اجرا می شود و اگر نه، به صورت خودکار به بازار برای دانلود آن هدایت می شود. البته می شد پخش ویدیو از داخل برنامه صورت بگیرد اما از آنجا که طبق آمار کافه بازار، MX Player روی موبایل اکثر کاربران ایرانی (حدود ۳ میلیون نفر) نصب است، به کارفرما پیشنهاد دادم که از آن استفاده کنیم تا هم حجم اپلیکیشن زیاد نشود و هم کاربران بتوانند در MX Player از امکانات و فرمت های بیشتری بهره مند گردند.

manazer.ms.free3

کاربران می توانند همین تصاویر زنده را در سایت اصلیشان هم تماشا کنند. فکر می کنی چرا کارفرما برای چنین کاری، یک اپلیکیشن سفارش داد؟

به نظرم کاربران با سایت راحت نیستند و اکثراً ترجیح می دهند به صورت یک اپلیکیشن روی موبایل کارهایشان را انجام دهند چون راحت تر است. و فکر می کنم این اپلیکیشن موفق شود. مثلاً مردم می توانند برای سفر کردن از آن استفاده کنند و مقصد مورد نظرشان را ببینند. خود من هم از آن استفاده می کنم.

 کارفرما چطور بود؟

تا الان با همه کارفرماها ارتباط خوبی برقرار کرده ام. در این پروژه البته مشکل زمانی به وجود آمد. به کارفرما گفتم که کار کمی بیشتر از زمان گفته شده طول می کشد و ایشان خیلی راحت کنار آمدند و گفتند که کیفیت را فدای زمان نکنم. کلاً کارفرمای با تجربه و خوبی بودند.

«سعی می کنم خودم را به جای کارفرما بگذارم و طوری آن را انجام دهم که انگار پروژه خودم است.»

علیرضا، کارفرماها نظرات مثبتی درباره تو داده اند. چطور نظر کارفرما را جلب می کنی؟

از نظر من فن بیان و ادبیات صحبت کردن با کارفرما، اهمیت زیادی دارد. همچنین ارائه قیمت مناسب و نه لزوما پایین ترین قیمت؛
چون من اگر خودم را جای کارفرما بگذارم، به کیفیت کار شک می کنم. سعی می کنم در مورد پروژه اطلاعات کاملی دریافت کنم و همچنین در صورت نیاز به کارفرما پیشنهاد سازنده بدهم. در کل سعی می کنم خودم را به جای کارفرما بگذارم و طوری آن را انجام دهم که انگار پروژه خودم است.

در این پروژه تا ۳۰ میلیون تومان پیشنهاد داده بودند. ملاک خودت برای تعیین قیمت چیست؟

فکر می کنم دلیلش این است که چون حوزه چنین اپلیکیشن هایی دست نخورده است، افراد اطلاعات کمی درباره آن دارند و به همین دلیل، نرخ های متفاوتی می دهند. ممکن است خیلی ها فکر کنند که پروژه سختی باشد اما اینطور نبود. البته سختی های خودش را داشت و من تجربه زیادی کسب کردم.

عملکرد پونیشا را چه طور ارزیابی می کنی؟

پونیشا خیلی خوب است و من آن را به چند نفر از دوستانم هم پیشنهاد کرده ام و آن ها هم در آن فعالیت می کنند. فکر می کنم محیط خوبی است که افراد بدون محدودیت و دردسرهای کار حضوری می توانند در آن کار کنند. فعالیت هر شخص هم به حوزه تخصصی خودش بر می گردد که باعث می شود مسئولیت افراد به همان حوزه محدود شود. این مسأله از ضایع شدن حق دو طرف جلوگیری می کند.

پیشنهادی برای بهتر شدن پونیشا داری؟

تماس یا پیام صوتی اضافه شود چون در بعضی پروژه ها، کارفرما نمی تواند در محیط چت به خوبی پروژه را توصیف کند.

علیرضا، چه توصیه ای برای فریلنسرها و هم سن های خودت داری؟

سعی کنند خودشان را به جای کارفرما بگذارند و پروژه را آنطور انجام دهند که خودشان از کیفیت آن راضی باشند. همچنین قیمت مناسب ارائه کنند. به هم سن های خودم پیشنهاد می کنم هیچ وقت فکر نکنند که نمی توانند.

دیدگاه‌ها
  1. ممنون گفتگوی خیلی خوبی بود،من قصد دارم یک مهارت خوب در زمینه کامپیوتر یاد بگیرم با تحقیقاتی که کردم به نظرم برنامه نوبسی در حوزه ی اندرویدعالیه و امیدوارم خیلی زودبه جمع شما بپیوندم و یک فریلنسر موفق شوم.حرف های شما آقای غفاری عالی و امید بخش بود و انگیزه یادگیری برنامه نویسی رو در من دو برابر کرد.ممنون

    1. با سلام، به پروفایل فریلنسر مورد نظر بروید و در قسمت سمت چپ پروفایل، بر روى دکمه ایجاد پروژه براى این فریلنسر کلیک کنید و از طریق ایجاد یک پروژه براى ایشان، با وى در داخل سایت در ارتباط باشید
      موفق باشید

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

Back To Top