0%

blog-temp

مهدی رسولی، کارشناسی ارشد مدیریت دارد و در حوزه کسب و کارها فعالیت می کند. او ساکن تهران است و پونیشا اولین تجربه برون سپاری او را رقم زده است. رسولی تا به حال ۴ پروژه موفق در پونیشا انجام داده و به عنوان کارفرما رتبه خوبی از فریلنسرها دریافت کرده است. او چندی پیش، بخشی از یکی از پروژه هایش را لغو کرد و همین مسأله سوژه ای شد برای مصاحبه ما با او.

آقای رسولی به نظرتان مزایا و معایب برون سپاری چیست؟

خوبی اش این است که به یک آدم وابسته نمی شوی و بعد از اتمام کار با طرف مقابل قطع رابطه می کنی. اما بدی آن این است که طرف را نمی شناسی و نمی دانی آیا از پس کار بر می آید یا نه.

در این پروژه معیار خودتان برای ارزیابی فریلنسر چه بود؟

من چون خودم هم طراحی وب انجام می دهم، به کاری که می کنم مسلط هستم و تا حدودی می توانم تشخیص دهم چه کسی برای پروژه مناسب است. کیفیت کار برایم اهمیت زیادی دارد که خوشبختانه در این چند بار از کیفیت کارها راضی بوده ام.

شما درخواست طراحی افزونه ای برای نمایش آگهی های مرتبط با موضوع مطلب در سایتتان کرده اید که بر اساس ویژگی هایی مثل برچسب گذاری می توانید آن ها را شخصی سازی کنید. افزونه (یا همان پلاگین) های مشابه با افزونه ای که شما درخواست کرده اید وجود دارند.  آیا جست و جو کردید؟ چه لزومی داشت آن را بسازید؟

چیزی که من در ذهن داشتم یک افزونه با ویژگی های خاص بود که تحقیق هم کردم اما وجود نداشت. بنابراین آن را برون سپاری کردم.

سایتی که این افزونه را برایش سفارش داده اید، سایت دنیای کار است. آیا شما یک استارتاپ هستید؟ در مورد سایت تان و تأثیر برون سپاری بر مدیریت هزینه ها بیشتر توضیح دهید.

بله، دنیای کار یک سایت کاریابی و استخدام آنلاین است. ما در حال حاضر به دنبال سرمایه گذار هستیم. مسلماً اگر برای کارهایی مشابه این پروژه یک برنامه نویس حرفه ای استخدام کنیم راحت تر است اما هزینه زیادی می خواهد چون اینطور باید هزینه بیکاری را هم پرداخت کنید. بنابراین برای کاهش هزینه های یک استارتاپ، برون سپاری روش خوبی محسوب می شود.

گفتید خودتان هم طراحی وب انجام می دهد. چرا این افزونه را خودتان طراحی نکردید؟

من در بخش های دیگر کار مشغول هستم. از طرف دیگر، مدتی است طراحی وب انجام نداده ایم و در بعضی قسمت ها به تخصص بیشتری نیاز داشتم. مثلاً بعضی بخش ها به برنامه نویسی PHP نیاز داشتم اما چون خودم بیشتر «طراحی» انجام داده ام، کمتر در زمینه PHP تخصص دارم.

پروژه شما دو بخش داشت. بخش دوم آن را که تهیه یک افزونه برای فیلتر کردن آگهی ها بر اساس پارامترهای مختلف بود، لغو کردید. چرا؟ مشکلی در حین پروژه پیش نیامد؟

به نظرم بخش دوم بزرگ و مستقل از بخش اول بود و تصمیم گرفتم فعلاً همان بخش اول را انجام بدهیم تا بعد به سراغ بخش های دیگر برویم. بنابراین آن را حذف کردم تا به عنوان یک پروژه جداگانه انجامش دهم. بخش دوم را قبل از شروع پروژه حذف کردم و اینگونه در حین کار نیز مشکلی پیش نیامد.

بعد از این تغییر در پروژه بودجه شما ثابت ماند یا تغییرش دادید؟

من در پونیشا پروژه های نسبتاً کوچکی برون سپاری می کنم و چون قیمت آن ها محدوده مشخصی (تا ۲۵۰ هزار تومان) دارد، تغییرش ندادم.

آقای رسولی شما با وجود این که فقط ۴ پروژه انجام داده اید، اما ۳ نظر مثبت (توصیه نامه) از فریلنسرها دریافت کرده اید. خودتان فکر می کنید دلیلش چیست؟

چون من با طراحی وب آشنایی دارم، سعی می کنم در تعریف پروژه، آن را جزء به جزء تشریح کنم. بنابراین وقتی فریلنسر را انتخاب می کنم، او هم به طور متناسب کار شفافی ارائه می کند و همکاری خوبی شکل می گیرد.

وقتی از مهدی رسولی نظرش را در مورد پونیشا پرسیدیم، با خنده گفت «ما به نوعی با هم همکار هم هستیم. سایت من کاریابی و استخدام آنلاین است و سایت شما، برون سپاری آنلاین.» سپس ادامه داد:

من تا الان از پونیشا راضی بوده ام و به نظرم همه چیز خوب بوده به جز این که امکان لغو دریافت ایمیل های مرتبط با پروژه ها را ندارم و این موضوع واقعاً من را اذیت می کند. چون فقط کارفرما هستم و هر وقت بخواهم فقط می آیم و پروژه ام را برون سپاری می کنم. در ایمیل ها می نویسد که برای لغو اشتراک به صفحه مشخصی بروم اما وقتی آن را باز می کنم، هیچ گزینه ای ندارد. بقیه موارد به نظرم خوب است.

نویسنده

عماد ساعدی

عماد دانشجوی مهندسی صنایع است و علاقه زیادی به علم، تکنولوژی و موسیقی دارد. او علاقه اش به موسیقی را با نوازندگی پیانو و آهنگسازی دنبال می کند. عماد همواره به دنبال یادگیری و کسب تجربه های جدید است و تا کنون با نشریات و وبسایت های مختلفی در حوزه فناوری و کارآفرینی همکاری داشته است.