0%

challenge

مهدی قاسمی نیا فوق لیسانس کامپیوتر دارد و دانشجوی دکترای هوش مصنوعی است. او از ابتدای تأسیس پونیشا به عنوان فریلنسر فعالیت کرده و تا کنون بیش از ۵۳ پروژه انجام داده است. قاسمی نیا یکی از فریلنسرهای برتر و با تجربه پونیشا محسوب می شود. آغاز فعالیت فریلنسری او به ابتدای دوران دانشجویی اش بر می گردد و خودش یکی از دلایل موفقیتش را داشتن تجربه فراوان می داند.

او چون از دوران لیسانس رشته اش کامپیوتر بود، پروژه هایی را به صورت فریلنس در پارس کدرز کار می کرد. همان اوایل که پونیشا راه افتاد در آن عضو شد و مدتی فعالیت کرد. قاسمی نیا اکنون با اکانت دیگری در پونیشا فعالیت می کند چون اکانت قبلی اش که فعالیت و پروژه های زیادی هم با آن داشت، به خاطر گذاشتن شماره تماسش بسته شد. الان حدود دو سال است که اکانت فعلی اش را دارد و سعی می کند قوانین پونیشا را رعایت کند تا مشکلی به وجود نیاید.

در کنار فریلنسینگ کار ثابتی دارید؟

قطعاً. من با دو-سه شرکت کار می کردم. بعد شرکت خودم را راه انداختم که تا پارسال برقرار بود اما به خاطر شرایطی که پیش آمد، مجبور شدم شرکتم را تعلیق کنم. امیدوارم بتوانم شرکتم را تا پایان امسال دوباره راه اندازی کنم.

کار ثابت را ترجیح می دهید یا فریلنسینگ را؟

هر کدام ویژگی های خودش را دارد به طوری که من در این ۶ سال هر دو را نگه داشته ام. همیشه در تقویم سالیانه ام، هر دو را در نظر می گیرم و هیچ وقت کارم را به یکی از این دو حالت محدود نمی کنم. برای پیشرفت هر دو هم برنامه هایی دارم.

یعنی می گویید وجود هر دو لازم است؟

به نظرم سلیقه ای است و بستگی به پتانسیل های کاری هر فرد بستگی دارد.

برای شما قضیه کمی متفاوت است. شما در جایی که کار ثابت داشتید، باز هم خودتان رئیس بودید و آزادی عمل داشتید.

من حتی در دوران ریاستم در شرکت نیز فریلنسینگ را کنار نگذاشتم. به هر حال من هنوز دانشجو هستم و به تجربه زیادی نیاز دارم. اگر چه ۱۰ سال است که برنامه نویسی می کنم، اما فکر می کنم برای ورود به بازار کار باید تجربه بیشتری داشته باشم و به همین دلیل است که روی یک کار تنها، سرمایه گذاری نمی کنم.

با توجه به مدیریت شرکت خودتان و داشتن فعالیت زیاد در پونیشا، چطور زمانتان را مدیریت می کنید؟

زمان زیادی است که ما درگیر این گونه پروژه ها هستیم و با این مدل کار کردن هماهنگ شده ایم. ۸ سال پیش که این کار را شروع کردیم، کمی سخت بود اما به تدریج با برنامه ریزی ها و روال کار هماهنگ شدیم. اوایل کار مشکل آزاد نکردن یا گرو گذاری پول به دلیل بی اعتمادی وجود داشت. اما الان طوری شده که چنین مشکلاتی وجود ندارد و دو طرف با دل خوش پروژه را به اتمام می رسانند. البته چند مورد خاص هم وجود داشت که حدس می زنم کارفرما قید اتمام پروژه را زده بود.

مهارت های شما در پروفایلتان خیلی متنوع هستند؛ برنامه نویسی، متلب، طراحی شبکه، مهندسی مکانیک، مهندسی برق، مقالات و … . حوزه تخصصی شما چیست بالاخره؟

خیلی از کارفرماها مهارت های مورد نیاز پروژه را درست دسته بندی نمی کنند و متأسفانه دقیقاً نمی دانند کارشان در چه حوزه ای است. از آنجا که من خودم طراح وب هستم، پیشنهادهایی به پونیشا دادم و تیکت ایجاد کردم اما متأسفانه توجهی نشده است. مثلاً در بخش دسته بندی مهارت ها، گزینه های موجود لزوماً گزینه های خاص مورد نظر فرد نیستند.

بسیاری از کارفرماهایی که من با آن ها برخورد داشته ام، پروژه اولشان را می خواستند در پونیشا انجام بدهند و با روند کار آشنایی نداشتند. به همین دلیل، بسیاری از آن ها در ایجاد پروژه و دسته بندی مهارت ها به مشکل می خورند. بنابراین من باید مهارت هایم را به گونه ای ویرایش کنم تا بتوانم آن پروژه را بگیرم.

برای مثال، یک پروژه متلب هست و در حوزه تخصص من قرار دارد. کارفرمای آن، رشته اش مکانیک است و پروژه را در دسته مکانیک قرار می دهد در حالی که این پروژه به متلب نیاز دارد. بنابراین من هم متلب، و هم مهندسی مکانیک را در مهارت هایم قرار می دهم.

یک مورد خیلی خاص در مهارت هایتان هست به نام «هر چیزی». جریان چیست؟

در یکی از پروژه ها، کارفرما هیچ مهارتی را درج نکرده بود و فقط نوشته بود هر چیزی. من هم به ناچار برای این که پروژه را بگیریم این مورد را به مهارت هایم اضافه کردم. یک باگ هم در اینجا وجود دارد که اگر من مهارتی را حذف کنم، تمام نامه هایی که با کارفرمای پروژه های مرتبط با آن مهارت داشته ام، حذف می شود. به همین دلیل، نمی توانم این مهارت را حذف کنم.

با توجه به فعالیتتان در این ۳-۴ سال، عملکرد پونیشا را چطور ارزیابی می کنید؟

پونیشا خیلی خشک است و فکر می کنم همین خشک بودنش باعث زنده بودن آن شده است. تعامل بین کارفرما، فریلنسر و پونیشا بسیار خشک است و تفاوت خاصی بین من که ۶۰ تا پروژه انجام دادم با کسی که پروژه انجام نداده، وجود ندارد. از طرفی این فضا خودش هم کمی خشک بودن را می طلبد و فکر می کنم در کل پونیشا خوب توانسته پیمانکار و کارفرما را به هم برساند.

در کنار این خوبی ها، مشکلات زیادی هم وجود دارند که مدیران پونیشا توجهی نمی کنند. یکی از آن ها، نبودن اپلیکیشن موبایل پونیشا است. همچنین آزاد کردن پول پروژه نیز گاهی با تأخیر و حتی دیرتر از زمان معین شده پونیشا صورت می گیرد که برای ما دردسرساز می شود. به همین دلیل خیلی اوقات روی این تاریخ ها حساب نمی کنیم. در برخی موارد نیز میز کار کفایت نمی کند و پشتیبانی نیز پاسخگو نیست که منجر به هزینه های اضافی برای کارفرما می شود.

برای فریلنسرها، به خصوص تازه کار ها چه توصیه ای دارید؟

تنها توصیه من این است که پشتکار داشته باشند، صبور باشند و ریسک کنند.

نویسنده

عماد ساعدی

عماد دانشجوی مهندسی صنایع است و علاقه زیادی به علم، تکنولوژی و موسیقی دارد. او علاقه اش به موسیقی را با نوازندگی پیانو و آهنگسازی دنبال می کند. عماد همواره به دنبال یادگیری و کسب تجربه های جدید است و تا کنون با نشریات و وبسایت های مختلفی در حوزه فناوری و کارآفرینی همکاری داشته است.