skip to Main Content
نمونه های موفق: کیفیت را فدای پول نکنید

نمونه های موفق: کیفیت را فدای پول نکنید

time-money-quality

این بار به سراغ یکی از فریلنسرهای جوان پونیشا رفته ایم که اتفاقاً جزو فریلنسرهای برتر نیز هست. او به کیفیت کار بسیار حساس است و معتقد است تحت هیچ شرایطی نباید کیفیت را فدا کرد. این فریلنسر جوان برای خودش اصولی دارد و سعی می کند ضمن استفاده حداکثر از امکانات پونیشا، با دیگر کاربران نیز تعامل سازنده ای داشته باشد.

یکی از پروژه های اخیر او، پروژه طراحی سیستم رزرواسیون پزشکی بوده که با موفقیت انجام داده است. در ادامه مطلب با میلاد الیاسی و چگونگی انجام این پروژه بیشتر آشنا شوید.

IMG_20150830_151931

میلاد الیاسی یکی از فریلنسرهای جوان پونیشا به شمار می رود. او که متولد بهمن ۷۴ است، در کنار تحصیل در دانشگاه، به کار در پونیشا هم می پردازد و اخیراً جزو فریلنسرهای برتر ماه قرار گرفته است. میلاد در زمینه برنامه نویسی فعالیت می کند. او از سال ۹۱ در پونیشا عضو بود و از همان زمان کار آزاد تحت وب انجام می داد. اما مدتی به خاطر شرایط تحصیلی کار را کنار گذاشته بود تا این که مجددا در سال ۹۳ حساب جدیدی ساخت و با آن دوباره کار در پونیشا را شروع کرد.

میلاد معتقد است هر کسی که کاری را شروع می کند ۲ هدف دارد: عده ای به خاطر مسائل مالی کار زودگذر را انتخاب می کنند و بعد از رسیدن به هدف اولیه آن را کنار می گذارند یا این که آن را در قالب اهداف بلند مدت پیاده سازی می کنند و آن را در استارتاپ ها و شرکت های جدید ادامه می دهند.

او در حال مدیریت چند استارتاپ نوپا هست که به زودی راه اندازی می شوند. هدف او از ورود به این کار، پیشرفت تا حد ممکن است.

با این که حوزه های تحصیلی و کاری میلاد از هم جدا هستند، او باور دارد که می توان بسته به شرایط از هر کدام در موقعیت مناسب استفاده کرد یا دو رشته را با هم تلفیق کرد و چیز جدیدی ارائه نمود. میلاد محدودیتی نمی شناسد و به نظرش باید انعطاف پذیر بود. با این خودش دوست دارد مدیریت کارها را عهده دار باشد، ولی می گوید که با توجه به شرایط ممکن است تحت استخدام افراد دیگر هم قرار بگیرد.

میلاد الیاسی در پونیشا تجربه کارفرمایی هم داشته است. دلیلش را از زبان خودش بخوانید:

«مدتی به خاطر گرفتاری زیاد و حجم بالای پروژه هایی که دریافت کرده بودم، مجبور بودم بخشی از آن ها را که خودم وقت رسیدگی نداشتم، برون سپاری کنم و چون در پونیشا از همکاران خودمان افراد توانمندی وجود دارند، خدا را شکر توانستم با آن ها نیز همکاری کنم.»

سیستم رزرواسیون پزشکی که میلاد الیاسی آن را طراحی کرده است
سیستم رزرواسیون پزشکی که میلاد الیاسی آن را طراحی کرده است

یکی از پروژه هایی که میلاد الیاسی انجام داد، پروژه طراحی سیستم رزرواسیون پزشکی بوده که مرتضی خدامرادی کارفرمایی آن را بر عهده داشت است. خدامرادی قصد داشت سیستمی برای رزرو خدمات پزشکی طراحی کند که از داده های فارسی و تقویم شمسی پشتیبانی کند و میلاد الیاسی توانست به خوبی از پس اجرای آن بر آید.

میلاد این پروژه به چه شکل انجام شد؟

ما مشابه سیستم مورد نظر ایشان را قبلاً هم پیاده سازی کرده بودیم و توانستیم با اعمال کردن تغییرات کوچکی، این پروژه را یک روزه تحویل دهیم.

آقای خدامرادی گفته بود که طراحی برایش مهم نیست. تو خودت پروژه را چطور تحویل دادی؟

ما در پروژه مشابه قبلی که با آقای رحمانی انجام داده بودیم، یک افزونه خارجی را ابتدا به فارسی ترجمه کردیم اما چون باگ های زیادی داشت، ۲-۳ روز وقت بیشتری گذاشتیم و خودمان همان سیستم را از ابتدا با داده های فارسی و تاریخ شمسی طراحی کردیم. در نهایت هم خدا را شکر کارفرما از نتیجه کار راضی بود.

طراحی را چه کردی؟

قاعدتاً وقتی پروژه ای دریافت می کنیم، چه از نظر کارآمد بودن و چه از نظر طراحی ظاهری، وظیفه ما است که کار با کیفیتی تحویل دهیم. بنابراین سعی می کنیم که کار را به بهترین شکل ارائه کنیم. به همین دلیل روی ظاهر آن هم کار کرده بودیم و چیزی نزدیک به آنچه که کارفرما می خواست، تحویل دادیم.

در این پروژه شما قیمت ۲۵۰ هزار تومان پیشنهاد دادید. بار اول چه قدر بود؟

بار اول هم حدود ۲۵۰ تومن بود. ما یک قیمت پایه در نظر می گیریم و با توجه به خواسته های کارفرما، این رقم کمی تغییر می کند.

رقیب تو در این پروژه قیمت ۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان پیشنهاد داده بود در حالی که هفت روزه تحویل داده بود و ۵۱۰ هزار تومان هم پرداخت امن می خواست. دلیل این همه تفاوت چیست؟

بعضی کاربران با توجه به ایده های ذهنی خودشان پیشنهاد می دهند که طبیعتاً ممکن است در واقعیت، شرایط با آنچه آن ها انتظار دارند، متفاوت باشد.

کاربران پونیشا در صفحه میلاد نظرات مثبتی گذاشته اند. او باور دارد اگر خودش کارفرما باشد، ابتدا مواردی مثل تجربیات و نظرات دیگران راجع به آن ها را بررسی می کند چون قرار است وقت و هزینه اش را پای آن بگذارد.

او می گوید: «یکی از بخش های خوب پونیشا همین قسمت نظرات است و باعث می شود دید یک کارفرما نسبت به یک فریلنسر باز تر شود. البته گاهی اوقات هم مشکلاتی در کار پیش می آید و فرد نظر منفی دریافت می کند ولی این نظرات ملاک و تعیین کننده هم نمی توانند باشند.»

 خودت برای جلب نظر افراد چه کار می کنی؟

من برای خودم یک سری قوانین و خطوط قرمزی در نظر گرفته ام و سعی می کنم به آن ها پایبند باشم. برای مثال، سعی می کنم خوش برخورد باشم و از ادبیات مناسبی در برخورد با کارفرماهای محترم استفاده کنم و اگر پروژه به پشتیبانی نیاز داشت، چه در حین پروژه و چه بعد از آن، سعی می کنم به نحو احسن انجام دهم. خلاصه این که سعی می کنم از زیر کار در نروم.

کدهای سیستم رزرواسیسونی که میلاد الیاسی طراحی کرده است
کدهای سیستم رزرواسیسونی که میلاد الیاسی طراحی کرده است

میلاد روزانه بین ۴ تا ۱۰ ساعت برای کار روی پروژه ها وقت می گذارد. او درباره چگونگی برقراری تعادل بین کار و درسش می گوید:

«یکی از مسائل مهم زندگی هر فردی، مدیریت زمان و مدیریت کارهایش است. من هم برنامه مدونی برای این موضوع دارم و سعی می کنم هر کاری را در زمان معینی انجام دهم. گاهی اوقات پروژه های زیادی دارم و نمی توانم پروژه جدیدی قبول کنم. به همین دلیل کیفیت کارم را فدای مسائل مالی نمی کنم و اگر وقت نداشته باشم، حتی پروژه های بزرگ را هم رد کنم تا کیفیت کارم را حفظ کنم.»

چرا اکانت Gold را انتخاب کردی. فکر می کنم کارت با اکانت نقره ای هم راه بیفتد. این نوع اکانت چه مزیتی دارد؟

من تا مدت ها از اکانت برنزی و حداکثر از اکانت نقره ای استفاده می کردم اما وقتی از اکانت طلایی استفاده کردم، متوجه شدم می توانم نمونه کارهایش بیشتری در پروفایلم قرار دهم و مهارت های بیشتری اضافه کنم تا بتوانم برای پروژه های بیشتری درخواست دهم. همچنین پورسانت کمتری باید به پونیشا بدهم. در مجموع خوب و به صرفه است.

از عملکرد پونیشا راضی هستی؟

صد البته. پونیشا واقعاً حجم عمده ای از درآمد ثانویه من را تشکیل می دهد و محیط فوق العاده و امنی را برای کارفرمایان و فریلنسرها به وجود آورده است.

چه پیشنهادی برای بهتر شدن پونیشا داری؟

بعضی پروژه ها از توان یک نفر خارج هستند. پونیشا روی کار فردی تمرکز کرده است. فکر می کنم ایده کار گروهی، یعنی تشکیل تیم یا دعوت از سایر فریلنسرها برای همکاری، نتیجه خوبی در پونیشا بدهد.

میلاد توصیه ات برای فریلنسرها چیست؟

فریلنسرها کیفیت کار را فدای مسائل مالی نکنند. بهتر است افراد یک کار را با کیفیت انجام دهند تا این که چند کار بگیرند اما هیچ کدام کیفیت خوبی نداشته باشد.

دیدگاه‌ها

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

Back To Top