skip to Main Content
نکاتی از سخنرانی‌های TED که شما را به موفقیت نزدیک می‌ کند!

نکاتی از سخنرانی‌های TED که شما را به موفقیت نزدیک می‌ کند!

سخنرانی TED

رمز شادی و موفقیت چیست؟! در ادامه نکاتی از سخنرانی های TED جمع‌آوری شده است که به شما نشان می دهند برای رسیدن به موفقیت چه کارهایی را نباید انجام دهید.

۱- عذر و بهانه نیاورید.

Larry Smith استاد اقتصاد در جلسه‌ای با عنوان  “چرا در یافتن یک شغل خوب موفق نمی‌شویم” به حضار همان چیزی را می‌گوید که به دانشجویانش گفته است- اینکه مردم بجای تلاش برای موفقیت، برای دنبال نکردن خواسته‌‌ها و آرزوهایشان بهانه می‌آورند. بهانه‌هایی از قبیل “من که نابغه نیستم” یا اینکه “روابطم برایم خیلی مهم است.” وی تمام این بهانه‌ها را بیهوده می‌داند.

۲- از موافقت دائم بپرهیزید.

Margaret Heffernan، نویسنده‌ی کتاب “کوری عمدی”، در سخنرانی پرمحتوایش با عنوان “جرات مخالفت” می‌گوید موافقت و همراه بودن یک غریزه ی قدرتمند انسانی است، اما ارزش مقاومت دارد زیرا موافقت دائم مرگبار است. هفرنان برای نشان دادن خطرات ساکت ماندن در هنگام مخالفت، نمونه‌هایی از دنیای واقعی آورده و از تعارض و مخالفت بعنوان ابزارهای باارزش سخن می‌گوید.

۳- انتظار موفقیت همیشگی نداشته باشید.

Sarah Lewis تاریخ‌دان هنر، در سخنرانی‌اش با موضوع  “از پیروزی‌های نزدیک استقبال کنید” بیان می‌کند که موفقیت، آنی و زودگذر است. حتی افراد بااستعداد و باهوش اطراف ما هم همیشه موفق نمی‌شوند. او با دیدن نقاشی‌های قدیمی یک هنرمند که زیاد هم رضایت‌بخش نبودند، همچنین با تماشای یک تیم تیراندازی که سه ساعت مداوم تمرین کردند و فقط بعضی از تیرهایشان به هدف خورد، به این نکته پی برده است. او می‌گوید “موفقیت به ما انگیزه می‌دهد اما پیروزی‌های نزدیک و قابل دسترسی ما را به تلاش مداوم سوق می‌دهد. “پس این پیروزی‌ها را جشن بگیرید، آنها جزیی از مسیر موفقیت شما هستند.”

۴- زود تسلیم نشوید.

بهترین پیشگوی موفقیت کدام است؟ استعداد، مهارت یا هوش؟ هیچکدام. بهترین پیشگو تداوم است – که پس از هر شکست دست شما را می‌گیرد و بلند می‌کند و انرژی تازه به شما می‌بخشد و معتقد است که دفعات بعدی موفق خواهید شد. روانشناس Angela Lee Duckworth در سخنرانی‌اش با عنوان “تداوم، کلید موفقیت” بر این امر تاکید دارد.

” تداوم، عشق و پشتکار در اهداف بلندمدت است، استقامت دارد، تداوم با آینده‌ی شما عجین می‌‌شود نه فقط یک هفته یا یک ماه، سال‌ها همراه شماست و سخت می‌کوشد تا آینده را به واقعیت تبدیل کند.”

چطور تداوم داشته باشیم؟ بهترین جواب تاکنون “رشد طرز تفکر” بوده است – شناخت اینکه توانایی یادگیری و رشد در ما با تلاشمان بهبود یابد. دفعه‌ی بعدی که شکست خوردید بخاطر داشته باشید که اگر به تلاش ادامه دهید قطعا عملکرد بهتری خواهید داشت.

۵- بدنبال پاسخ سریع نباشید.

Bel Peace، مربی و کارآفرین برزیلی در سخنرانی‌اش در مورد “روش‌های کشتن رویاهای خود” می‌گوید: بین رویاهایمان و پروژه‌هایی که هیچگاه اتفاق نیفتاده‌اند، همپوشانی عجیبی وجود دارد. وقتی انتظار موفقیت یک شبه داشته باشیم، وقتی چشم امیدمان به دیگران باشد یا برای شکست آنها را مقصر بدانیم و یا وقتی به جایی شبیه به پیروزی برسیم و دست از کار بکشیم، رویاهایمان را کشته ایم.

بل می‌گوید راه دیگری هم برای کشتن رویاهایمان هست – اینکه بجای مسیر، فقط به خود آرزو توجه کنیم. “بلی، باید از خود هدف هم لذت ببرید، اما مردم اگر به یکی از آرزوهایشان برسند آن را کافی دانسته و خوشحالی را همانجا می‌دانند.” این راه درستی نیست. رسیدن به رویاها احساسی زودگذر است، شبیه به حس کوهنوردانی که به قله می‌رسند و لحظه‌ای بعد باید بازگردند.

“تنها راه رسیدن به تمامی رویاهایتان، لذت بردن از هر قدم آن است”.

برگرفته از: www.inc.com

دیدگاه‌ها

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

Back To Top