skip to Main Content
نکاتی در مورد نوشتن رزومه

نکاتی در مورد نوشتن رزومه

یکی از اهداف اصلی نوشتن یک رزومه، دعوت از شما برای شرکت در مصاحبه می باشد.  هدف از مصاحبه نیز این است که کار مورد نظر را پیدا کنیم. اگر در رشته خود به اندازه کافی مهارت داشته باشید، ممکن است توسط شرکت های حرفه ای استخدام شوید. حتی اگر آنها شما و مهارتهایی شما را بشناسند، باز هم از شما می خواهند که رزومه کاری خود را برای آنها ارسال کنید.

اگر در رشته خود به اندازه کافی مهارت نداشته باشید و یا به مدت طولانی کار نکرده باشید، پس احتمالا داشتن یک رزومه تنهاترین راه برای معرفی شما به شرکت ها و تصمیم گیری آنان برای بررسی دقیق تر و یا حتی مصاحبه از شما می باشد.

•    یک رزومه کاری خوب می تواند به یک مصاحبه شغلی بیانجامد.

•    یک رزومه کاری نامناسب می تواند شما را از داشتن یک مصاحبه شغلی دور نگه دارد.

اشتباهات عمده ای که می بایست از آنها اجتناب شود

شما فکر می کنید رزومه ای که نوشته اید کامل است. آن را به خوبی تنظیم می کنید و قبل از موعد مقرر ارسال می کنید. شما شرایط، تجربه و تحصیلاتی که مورد نیاز شرکت بوده را دارا هستید، اما هیچ تماس تلفنی از سوی آنها برای انجام مصاحبه دریافت نمی کنید.

در پایان هفته، با آنان تماس می گیرید و مطمئن می شوید که رزومه کاری شما را دریافت کرده اند و در حال اجرا می باشد، اما شماره تلفن شما مشکل داشته است و آنها نتوانستند با شما تماس بگیرند و برای مصاحبه از شما دعوت کنند.

یکی از بزرگترین مشکلاتی که یک رزومه می تواند داشته باشد، خطای ساده انسانی است. زمانی که نوشتن رزومه کاری تان به پایان رسید، آن را مجددا بررسی کنید و مراقب هر گونه خطای احتمالی در اطلاعات تماس خود باشید. چگونه کارفرماها با شما تماس بگیرند، اگر به آنها شماره تلفن و یا آدرس پست الکترونیک اشتباه داده باشید؟

حتی زمانی که برای یک سمت واجد شرایط هستید، اشتباه دیگری که می تواند شما را از داشتن یک مصاحبه محروم کند شامل ارسال رزومه کاری اشتباه به یک شرکت اشتباه، فرستادن رزومه در تاریخ اشتباه و یا سایر اشتباهات بزرگی است که باید در طول بررسی مجدد به آنها توجه کرد.

یکی از رایج ترین اشتباهات می تواند نوشتن اشتباهی موضوع رزومه باشد، یعنی ارسال رزومه برای یک سمت اما با موضوع اشتباهی که مربوط به سمت دیگری است.

مشکل دیگری که در نوشتن رزومه وجود دارد، انتخاب فرمت اشتباه است. با انتخاب فرمت اشتباه برای یک رزومه کاری، شما قادر به برجسته ساختن نکات مثبت خود نیستید و ممکن است سهوا نقاط ضعف خود را پر رنگ تر سازید.

یک مشکل عمده دیگر که می تواند وجود داشته باشد این است که فکر می کنیم تمام رزومه باید در یک صفحه جا شود. در حالی که یک فارغ التحصیل جدید و یا کسی که تنها یک شغل داشته قادر است تمامی اطلاعات خود را در یک صفحه جای بدهد، افرادی که در قسمت های مختلفی اشتغال داشته اند به مراتب به فضای بیشتری برای نوشتن تمامی اطلاعات خود نیاز دارند. یک دیپلم متوسطه می تواند رزومه خود را در یک صفحه به پایان برساند، اما یک پزشک قادر به انجام این کار نمی باشد.

نوشتن یک رزومه در یک صفحه، برای کارکنان منابع انسانی که می توانند رزومه متقاضیان را به سرعت مطالعه و بررسی کنند بسیار مفید است. اما ممکن است یک رزومه یک صفحه ای، تمامی اطلاعات یک متقاضی را نشان ندهد. بهترین توصیه برای نوشتن رزومه کاری این است که همه اطلاعات خود را به هر میزان که باشد وارد کنید و توجهی به تعداد صفحه های آن نکنید و اطلاعات مهم را حذف نکنید.

شما بر اساس تجربیاتی که کسب کرده اید از دیگران برتری دارید و رزومه کاری شما بیشتر به چشم می آید. رزومه کاری شما باید صادقانه و دقیق نوشته شده باشد. چنین رزومه ای باید نقاط قوت شما را که به کار خاصی مربوط می شود، برجسته و پر رنگ سازد.

شما می توانید با کمی تحقیق، رزومه خود را از سطح خوب به سطح عالی برسانید. بدانید که دقیقا یک شرکت به دنبال چه چیزی است و در گذشته چه کسانی را استخدام کرده است.

دیدگاه‌ها
  1. جالب بود، من در شغل قبلی نیاز به استخدام افرادی در بخش فروش داشتم، و روزانه رزومه های زیادی دریافت می کردم که همه شبیه به هم بودند. به نظر من یک رزومه متفاوت در میان آن همه رزومه جلب توجه می کند. سعی کنید حتما در رزومه خود عکس قرار دهید

  2. من هم در خصوص شماره تلفنی که متقاضیان توی رزومه هاشون نوشته بودن، تجربه های جالبی داشتم؛ مثلاً آهنگ پیشوازی که یکی از متقاضیان یک شغل مدیریتی برای خط ِش درنظر گرفته بود، کلاً نظرم رو راجع به ایشون منفی کرد(درحالی که رزومه َشون کاملاً کوآلیفایلد بود) فکر می کنم نکته های ظریفی هست مثل جدا کردن خط تلفن شخصی با خط تلفن کاری و…
    البته در خصوص گذاشتن عکس در رزومه باید بگم: تحقیق جالبی در این خصوص انجام شده، نتیجه ای که این تحقیق گرفت این بود اینه که به خانم های زیبا توصیه می‌کنه از گذاشتن عکس در رزومه‌شان خودداری کنند تا بین ۲۰ تا ۳۰ درصد شانس تماس گرفتن کارفرما را افزایش دهند و این توصیه رو به کل خانم‌های محترم تعمیم می ده.
    و به مردان خوش‌چهره و جذاب توصیه می کنه حتما در رزومه‌شان عکس بگذارند. برای سایر آقایان محترم هم این کار در هر حال مفید خواهد بود. لینک اصلی مقاله فیلتر شده، خلاصه مقاله رو ازینجا بخونید:
    http://www.minyanville.com/dailyfeed/attractive-men-get-jobs-attractive

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

Back To Top