skip to Main Content
چرا باید از “فونت ایران” حمایت کنیم

چرا باید از “فونت ایران” حمایت کنیم

شاید همه شما مسلم ابراهیمی رو نشناسید. مسلم موسس و مدیر فونت ایران است. فونت ایران در سال ۱۳۹۴ برای ارتقا سطح کیفی فونت های فارسی و سر و سامان دادن به وضعیت حقوق فروش فونت در ایران شروع به کار کرد. و طی یک سال گذشته توانست چهره تایپوگرافی وب و نرم افزار فارسی را با فونت‌هاش تغییر دهد.

فونت ایران یکان

سلام مسلم جان لطفا کمی درباره طراحی حروف برامون توضیح دهید

طراحی فونت یا بهتر است بگوییم طراحی حروف یکی از شاخه های دیزاین است. یعنی همین‌طور که Fashion Designer لباس دیزاین می کند یا Architect Designer ساختمان را دیزاین می‌کند. Type Designer هم حروف و علایم نوشتاری را دیزاین می‌کند. پس، این باور که طراحی حروف از زیرشاخه‌های طراحی گرافیک هست اشتباه است. فقط باید گفت این دو شاخه از دیزاین ارتباط خیلی نزدیکی با هم دارند.

تایپ (فونت) ابزار اصلی کار طراح گرافیک است در بعضی طراح‌های گرافیکی ممکن است از عکس استفاده نشود دربعضی هم ممکن است تصویرسازی، ویدئو یا آیکن وجود نداشته باشد اما بعید است طراح گرافیک بتواند بدون فونت پروژه‌ای را به سرانجام برساند.

به تازگی فونتی به نام ایران یکان را منتشر کردید، درباره آن نیز کمی توضیح دهید

پس از موفقیت ایران‌سنس نقد اصلی که بر وضعیت تایپوگرافی وب و نرم افزار وارد بود این بود که چرا همه از این فونت (ایران سنس) استفاده می‌کنند و تنوع وجود ندارد. از طرفی هم می‌دانستم که برای ساخت فونت جدید کار سختی در پیش دارم.
فونت جدید می‌بایست هم در سبک جدید و متفاوت با ایران سنس طراحی می‌شد و هم می بایست به سلیقه (مد) فعلی که همان ایران سنس باشد نزدیک می‌بود.
نتیجه این استراتژی شد فونت ایران‌یکان که خوشبختانه طی مدت کوتاهی که از رونمایی آن گذشته است خیلی مورد استقبال قرار گرفته. درحدی که خودم هم این میزان بازخورد مثبت را پیش بینی نمی‌کردم.

طراحی وب فونت چه سختی هایی داره؟

طراحی وب فونت خیلی پردردسر تر از فونت ویژه چاپ است. برای چاپ کافیست فونت طراحی شده را در سایزهای مختلف با چاپگر مورد نظرتان چاپ کنید و نتیجه را ببینید. اما در مورد فونت وب نتیجه کار ما باید در انواع دستگاه ها، سیستم عامل ها، نرم افزار ها و مرورگرها به درستی عمل کند.

چند درصد از استفاده کنندگاه فونت ایران، لایسنس تهیه می‌کنند؟

نمی‌توانم بگویم چند درصد ولی در حالت خوشبینانه باید بگویم ۲۰درصد از استفاده کنندگان فونت‌های ما قانونی از محصولات استفاده می‌کنند و لایسنس تهیه کرده اند.

برای فرهنگ سازی از رعایت کپی رایت فونت ایران چه کارهایی انجام دادید؟

در ابتدا حدود یک ماه به مطالعه و تحقیق درباره کپی رایت نرم افزار و فونت پرداختم. پس از آن هم حدود یک ماه وقت صرف تدوین قوانین استفاده کردم. (در این زمینه از کاربران حرفه ای و صاحبنظران هم کمک گرفتم.)
از دل این قوانینِ استفاده، ساز و کاری برای فروش و صدور لایسنس ایجاد شد که آن را به شکل یک سیستم آنلاین طراحی کردیم. (برای ساخت و توسعه این سیستم همکارم آقای محمود فیض کمک زیادی به ما کرد)
پس از آن هم سعی کردیم تا جای ممکن وب‌سایت‌ها و نرم افزارهای فارسی را رصد کنیم و گزارش‌های تخلف را دریافت و پیگیری کنیم. (البته پیگیری‌های ما بیشتر به شکل تماس با کاربران و شرکت‌های مربوطه است تا ایشان را از قوانین استفاده و تخلف ناخواسته شان مطلع کنیم.)

کار فونت ایران چطوری پیش میره؟ آیا تیم دارید؟

تیمی که در یک مکان مشخص مستقر باشد نداریم. برای اموری مانند مدیریت سرور، طراحی و توسعه وبسایت و پیگیری های حقوقی همکارهایی دارم که به صورت مجازی و پاره وقت برای فونت ایران کار می‌کنند.

چطور با پونیشا آشنا شدید؟ و چه پروژه هایی رو برون سپاری میکنید؟

اولین بار ۵سال پیش از پونیشا استفاده کردم. خودم قبلا کار وب و طراحی قالب را انجام می‌دادم اما چندین سال است که از این کار دور هستم و هنگامی که خواستم قالب وبلاگم را برای وردپرس دوباره کدنویسی کنم متوجه شدم که توان این کار را ندارم و از طرفی فرصت یادگیری هم نبود.
بنابراین از پونیشا استفاده کردم و خوشبختانه کار طی چند روز و با کیفیت خوب انجام شد. پس از آن در موارد مشابه دیگری هم از پونیشا کمک گرفتم.
جدیدا هم برای بعضی پروژه‌های جانبی فونت ایران از پونیشا استفاده می‌کنم. نتیجه این برون سپاری‌ها رضایت بخش بوده و مایلم باز هم در موارد مشابه مانند ساخت آموزش‌ها و ابزارهای کمکی فونت و فارسی نویسی از سرویس پونیشا استفاده کنم.

برخی از کارهایی که توسط فونت ایران در پونیشا برون سپاری شده است.

ساخت افزونه نصب فونت در جوملا

(لینک نتیجه پروژه در فونت ایران: http://go.fontiran.com/2bWtxK6)

ساخت فیلم آموزشی نحوه نصب فونت روی انواع قالب های وردپرس

(لینک نتیجه پروژه در فونت ایران: http://go.fontiran.com/2bE2aix)

اگر از فونت، ایران استفاده میکنید و هنوز لایسنس آن را تهیه نکردید به فونت ایران مراجعه کنید. هزینه تهیه لایسنس کمک میکند تا مسلم عزیز درآمد کافی برای ادامه این پروژه زیبا را داشته باشد و همینطور پروژه های بیشتری در پونیشا برای شما برون سپاری کند.

دیدگاه‌ها

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

Back To Top