skip to Main Content
نمونه های موفق: چگونه فریلنسینگ زندگی کاری شما را متحول می کند

نمونه های موفق: چگونه فریلنسینگ زندگی کاری شما را متحول می کند

desk-notebook-notes-3059-825x550 (1)

شاید شما هم جزو آن دسته افرادی باشید که نتوانسته اید برای کسب درآمد ثابت روی فریلنسینگ حساب باز کنید. اما این مسأله از نگرش شما نشأت می گیرد چرا که همین الان افراد بسیاری زندگی خود را از طریق فریلنسینگ می گذرانند و اگر شما هم به این جامعه بپیوندید، پایه های آن محکم تر و پایدارتر می شود. بنابراین اگر تا به حال چندان فریلنسینگ را جدی نگرفته اید، بهتر است از این به بعد آن را جدی بگیرید.

رسول رحیمی از کاربران جدید ما محسوب می شود که در مدت کوتاهی توانسته به میزان قابل توجهی در کارش پیشرفت کند. او معتقد است پونیشا زندگی کاری او را متحول کرده است.

در ادامه مطلب با پونیشا همراه شوید.

رسول رحیمی، متولد سال ۷۰ است و از فریلنسرهای جوان پونیشا به شمار می رود. او دارای مدرک کارشناسی ارشد زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه شهید بهشتی است و هم اکنون در ارومیه زندگی می کند. رسول از طریق یکی از همکلاسی هایش که یکی از اعضای پونیشا بود با این سایت آشنا شد. دوستش یکی از مسابقه های پونیشا با عنوان «میز کار پونیشا» را در فیس بوک گذاشت و او را با پونیشا آشنا کرد.

او ۶ سال است که به صورت فریلنسینگ کار می کند اما پونیشا تجربه متفاوتی برای او محسوب می شود. تا پیش از پونیشا، او در اینترنت به دنبال پروژه ها می گشت، از طریق فیس بوک و برقرای تماس تلفنی پروژه ها را دریافت می کرد. رسول از این که یک فریلنسر است رضایت کامل دارد و می گوید که کلاً از همین طریق امرار معاش می کند.

رسول رحیمی

با این تفاسیر، کار ثابت را ترجیح می دهی یا فریلنسینگ را؟

هر کدام مزایای خودش را دارد. فریلنسینگ از جهاتی راحت تر است چون در خانه هستی و وقتت آزادتر است. اگر تداوم داشته باشد، به نظرم فریلنسینگ بهتر است.

به نظرت فریلنسینگ چه مزایایی دارد؟

فرد مستقل است و کسی نیست که به او امر و نهی کند. از طرف دیگر وقت شخص آزاد است.

برای موفقیت در هر کاری باید تلاش کرد و وقت زیادی گذاشت.

درست است، قبول دارم. ولی فریلنسینگ ساعت کار مشخصی ندارد. یعنی مثل اداره نیست که ساعت ۸ بروید و ۳ برگردید. می توانید صبح، شب یا هر موقع که خواستید کار کنید.

منظورتان این است که می توانید زمان را آنطور که می خواهید مدیریت کنید؟

بله، مدیریت زمان.

شما کارشناسی ارشد زبان دارید. در مقطع کارشناسی چه خواندید؟

لیسانسم را هم از دانشگاه ارومه در رشته ادبیات انگلیسی گرفتم.

شما ترجمه تخصصی در زمینه های پزشکی، برنامه نویسی، کامپیوتر، تاریخ، ادبیات و … انجام می دهید. این ها رشته های متنوع و گسترده ای هستند. چطور می توانید در تمام این رشته ها ترجمه تخصصی انجام بدهید؟

تجربه من باعث شده به اینجا برسم. تقریباً از سال دوم لیسانس، به مدت حدود ۶ سال است که این کار را انجام می دهم. مثلاً برای پزشکی چون رشته ام در دبیرستان علوم تجربی بود و به این رشته علاقه داشتم، در زمینه پزشکی و … هم ترجمه انجام می دهم. برای کلمات تخصصی نیز جست و جو می کنم و از اینترنت و مراجع مختلف کمک می گیرم تا بتوانم ترجمه قابل قبولی ارائه کنم.

جدای از علاقه ات، در این رشته ها کار هم کرده ای؟

بیشتر در حد ترجمه بوده. البته در زمینه کامپیوتر و برنامه نویسی مقداری کار کرده ام و در زمینه روانشانسی هم مطالعه داشته ام چون پایان نامه من در مورد روانشناسی بوده است.

برنامه نویسی و کامپیوتر را چه کردی؟ هنوز هم کار می کنی؟

نه ادامه نمی دهم. فقط چهار سال پیش برای یک دوره دو ساله ویژوال بیسیک و C++ کار کردم.

گفتی که از کار ترجمه فریلسینگ راضی هستی. روزانه چه قدر برای این کار وقت می گذاری؟

روزی تقریباً ۱۰ ساعت وقت می گذارم. من شاغل هم هستم و در کانون زبان ایران درس می دهم. بعد از ظهرها آنجا مشغول هستم و صبح هم تا ساعت ۴ بعد از ظهر به کار ترجمه می پردازم.

یعنی فریلنسینگ کار اصلی و ثابت شما نیست؟

شاید بشود این را گفت اما مسأله اینجاست که کاری بعدی من هم پاره وقت است چون فقط ۴ ساعت در کانون زبان تدریس می کنم و بقیه روزهای هفته، بیشتر زمانم به کار ترجمه اختصاص دارد.

از عضویت شما در پونیشا ۵ ماه می گذرد . نسبت به دوره کوتاه عضویتتان توانستید فعالیت زیادی داشته باشد. شما از ۳۶ پروژه ۲۷ پروژه را با موفقیت انجام داده اید. این نشان می دهد که شما علاوه بر داشتن مهارت بالا، توانسته اید اعتماد کاربران و کارفرماهای پونیشا را نیز جلب کنید. چطور توانسته اید به این جایگاه برسید؟

من سعی کرده ام کارهایی را که دریافت می کنم، به بهترین شکل ارائه دهم. همچنین نظرات کاربران، برای کارفرماهای بعدی نیز اهمیت دارد و من تلاشم را می کنم که نظر آن ها را جلب کنم. بنابراین سعی می کنم بهترین کار را انجام دهم که همه طرفین راضی باشند و بتوانم در پونیشا به رتبه بالاتری برسم. فکر می کنم در حال حاضر بین مترجم ها هم بالاترین رتبه را دارم.

در بخش نظرات در صفحه شما نوشته بودند در برقراری ارتباط با کارفرما خیلی خوب عمل می کنید. برقراری ارتباط خوب دقیقاً یعنی چه؟

من چون همیشه آنلاین هستم، هر کسی پیام می گذارد، چه شب چه صبح، گوشی من پیام می دهد و جواب می دهم. فکر می کنم منظورشان این است؛ همیشه در دسترس هستم. شب ها تا ساعت ۲ کار می کنم و صبح هم از ساعت ۷ – ۷٫۳۰ کارم را شروع می کنم. بنابراین اکثر اوقات آنلاین هستم و سریعاً پاسخ می دهم.

چطور با کارفرما ارتباط برقرار می کنید؟ از طریق سیستم پیام رسانی پونیشا یا خارج از آن؟

فقط با سیستم پونیشا. به جز دو تا پروژه که تمام وقت بودند و با آن ها ارتباط ایمیلی داشتم.

پونیشا چه نقشی در زندگی کاری ات داشته است؟

نقطه شروع من برای شروع ترجمه و فریلنسینگ به صورت واقعی، پونیشا بوده است. قبلاً هم ترجمه انجام می دادم ولی شاید روزی یا هفته ای یکی دو ترجمه داشتم ولی از وقتی با پونیشا آشنا شدم، در این ۵-۶ ماه هر روزم کارم این شده و هیچ وقت بیکار نیستم.

رسول، آینده فریلنسینگ را چطور پیش بینی می کنی؟

در مدت ۳ سال و اندی که پونیشا فعالیت می کند، هر روز تعداد کاربران و کارهای ترجمه در حال افزایش است. مثلاً ۵ ماه پیش که من عضو شدم، کارهای ترجمه نسبت به الان در سایت خیلی کمتر بود. مثلاً شاید هفته ای ۳-۴ پروژه ترجمه پیدا می کردم ولی الان هر روز حداقل یکی دو پروژه ثبت می شوند. این نشان می دهد که اگر کاربران بتوانند رضایت همدیگر را جلب کنند، فریلنسینگ به مرور زمان رشد می کند و افراد می توانند به عنوان یک شغل دائم به فریلنسینگ نگاه کنند. به نظرم آینده امیدوار کننده ای دارد.

از عملکرد و امکاناتی که پونیشا در طول پروژه ها به شما ارائه کرده رضایت داری؟

صد درصد. من خیلی آدم نکته سنجی هستم. در این مدت نتوانستم هیچ ایراد خاصی از پونیشا بگیرم و ندیدم که کار جایی بلنگد. تنها چیزی که به نظرم می رسد، پرداخت است. اگر پرداخت زودتر انجام شود، خیلی بهتر است. من تجربه داشتم که ۷ روز طول کشیده تا پس از آزاد شدن پرداخت امن و فرستادن درخواست، پول به حسابم واریز شود. زمان رایج آن ۴ روز است اما پیشنهاد می کنم زودتر این کار انجام شود مثلاً در حد ۴۸ ساعت.

چه توصیه ای برای فریلنسرها داری؟

تنها چیزی که می توانم بگویم این است که افرادی که عضو می شوند صلاحیت داشته باشند تا اعتبار سایت بالا رود و افراد دیگر هم بتوانند اعتماد کنند. مثلاً برای یک پروژه من می گویم ۱۰۰ تومان می گیرم، ناگهان یک نفر دیگر می آید و می گوید «من ۳۰ تومان می گیرم.» در حالی که رشته تخصصی اش این نیست و هیچ فعالیتی در این زمینه نداشته است، صرفاً به فکر کسب درآمد است. و اگر کارفرمایی نتیجه مطلوبی از کار با چنین شخصی نگیرد، ممکن است از پونیشا دور شود.

به نظرت راه حل این مشکل چیست؟

من دیده ام که مثلاً یک نفر پروژه ای در زمینه پزشکی می گذارد و یک نفر می رود سریعاً پروفایلش را عوض می کند تا بگوید می تواند این کار را انجام دهد. یا بارها دیده ام که طرف رشته اش کامپیوتر بوده و بعداً پروفایلش را با مهارت های مربوط به زبان تغییر داده است. توصیه ام این است که پونیشا برای تعداد دفعات تغییر پروفایل محدودیت ایجاد کند یا در هنگام ثبت نام، از فرد مدرک یا نمونه کار خاصی بخواهد تا تخصص فرد اثبات شود.

شما چطور به فریلنسینگ نگاه می کنید؟ آیا فریلنسینگ توانسته همانقدر که برای رسول مفید بوده، برای شما هم تأثیرگذار بوده باشد؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاه‌ها
 1. جناب آقای عماد ساعدی که نوشتین به موسیقی خیلی علاقه دارین ، لطفاٌ احادیث زیر رو بخونید (که سخنان من نیست ، سخن خدا و معصومین (ع) است) :

  رسول اکرم (ص) : همانا خدای تعالی مرا به عنوان هدایت و رحمت از برای جهانیان مبعوث فرموده است و به من فرمان داده است تا نواختن در نی ها و دایره ها و تار و مزمارها را نابود سازم. منبع : امالی صدوق صفحه ۴۲۲
  ———————————————
  شخصی به امام صادق (ع)عرض کرد فدایت شوم دیروز فلانی پیش من آمد ودستم را گرفت و به خانه اش برد ودر منزل وی گروهی بودند که در نی و دایره می نواختند و شخصی هم آواز می خواند و من تا شب در آنجا بودم پس امام (ع)فرمودند:وای برتو نترسیدی که در آن حال عذاب خدا بر تو فرود آید همانا آن مجلسی که تو در آن بودی مجلسی است که خدای متعال به اهل آن نمی نگرد زیرا نوای موسیقی و آوازه خوان پلید ترین آفریده های خدا می باشد . منبع: مستدرک الوسائل کتاب تجارت باب ۷۸
  ——————————————–
  هشام گوید از امام صادق(ع)درباره تفسیر آیه ۳۱سوره حج سوال کردم که خدا می فرماید : (فاجتنبوا الرجس من الاوثان واجتنبوا قول الزور) (اجتناب کنیدپلیدی را که بت پرستی است و دوری کنید از قول باطل) حضرت فرمودند :منظور ازپلیدی شطرنج است و منظور از قول زور (موسیقی و آوازه خوانی) میباشد. منبع : تفسیر قمی جلد ۲صفحه ۸۴
  ——————————————-
  امام صادق (ع) : بدانید که موسیقی و آوازه خوانی از جمله چیزهایی است که خداوند تعالی در کتابش بر آن وعده عذاب داده است آنجا که در سوره لقمان آیه۶میفرماید: (ومن الناس من یشتری لهو الحدیث) (از جمله مردم کسی است که میخرد کلام لهو وباطل را تا گمراه کند با آن مردم را) که منظور از” لهوالحدیث”در این آیه اشاره به موسیقی و آوازه خوانی می باشد. منبع : فروع کافی جلد۴صفحه۴۳۳
  ——————————————-
  امام رضا (ع):گوش فرا دادن و شنیدن صدای تارها و آلات موسیقی از گناهان کبیره است. منبع :وسائل الشیعه کتاب تجارت باب ۱۰۰

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

Back To Top