skip to Main Content
۱۰ راز موفقیت یک فریلنسر

۱۰ راز موفقیت یک فریلنسر

فریلنسر موفق

احتمالاً شنیده‌اید که برخی از فریلنسرها به اینکه پروژه‌های کاری خود را بدون وجود هیچ رئیس کنترلگری انجام می‌دهند، افتخار می‌کنند. آنها همیشه از آزادی عمل خود در انتخاب شغل‌هایی که دوست دارند، و نیز از زندگی‌ راحت و زمان زیادی که می‌توانند به خانواده اختصاص بدهند تعریف ‌می‌کنند. آنها شاد و موفق هستند. در واقعیت، رسیدن به چنین جایگاهی به عنوان یک فریلنسر، کار چندان ساده‌ای نیست. مشخصات و ویژگی‌های خاصی نیاز است تا یک فریلنسر را از سایر همکاران خود متمایز کند. تبدیل شدن به یک فریلنسر موفق  نیاز به پشتکار، تعهد و تلاشی خستگی‌ناپذیر برای غلبه بر موانع دارد. اگر مایلید با ۱۰ ویژگی از مهم‌ترین ویژگی‌های یک فریلنسر موفق آشنا بشوید، خواندن این مطلب را از دست ندهید.

۱- مهارت‌های ارتباطی قوی
اکثر فریلنسرها تنها به صورت آنلاین کار می‌کنند. بنابراین ناچارند از تماس صوتی، مکالمه‌ تصویری، چت و ایمیل برای برقراری ارتباط با مشتریان استفاده کنند. اگر می‌خواهید مشتریان در اولین برخوردها احساس کنند که شما کارتان را بلد هستید لازم است از مهارت‌های ارتباطی قوی برخوردار باشید. البته اگر یک نویسنده فریلنسر باشید، داشتن دانش بالا در مورد زبان نوشتار نیز ضروری است.

برای برقراری ارتباط قوی باید از طرز بیان خوب و لحن مناسب استفاده کنید تا اثر خوشایندی بر مشتری بگذارید. به هر ایمیل در عرض ۲۴ ساعت پاسخ بدهید و بدون اینکه مشتریان خود را مدت زیادی در انتظار بگذارید به سوالات پاسخ بدهید.

۲- رفتار حرفه‌ای
حرفه‌ای بودن یعنی به مشتریان نشان بدهید که قادرید چه کارهایی انجام بدهید و چه وقت می‌توانید آنها را به انجام برسانید. حرفه‌ای‌ها همیشه به قول خود عمل می کنند و اهمیتی نمی‌دهند که چه موانعی ممکن است در مسیر اجرای پروژه وجود داشته باشند. آنها به اصول اخلاقی وفادارند، به موقع ارتباط برقرار می‌کنند، و همیشه برای توافق‌های اولیه با مشتریان خود، احترام قائلند.

۳- مهارت در مدیریت زمان
یک فریلنسر برای رسیدن به موفقیت نیاز دارد زمان را به طور موثری مدیریت کند. به همین دلیل است که لازم است یک برنامه زمانبندی شده برای تمام فعالیت‌های روزانه‌ی خود داشته باشید. لازم است بدانید در هر روز چند ساعت می‌توانید کار کنید و به چند مورد می‌توانید رسیدگی کنید و مسئولیت چه نوع وظایفی را می‌توانید برعهده بگیرید. مدیریت مناسب زمان، تضمین کننده‌ی این موضوع است که مشتری‌های خود را ناامید نمی‌کنید و آنها شما را به چشم شخصی قابل‌اعتماد خواهند دید.

۴- ایستادگی
Freelancing نیز درست مثل هر مورد دیگری در زندگی نیاز به پافشاری و ایستادگی دارد. این موضوع به خصوص در آغاز کارتان اهمیت دارد؛ درست هنگامی که درخواست‌های کاری شما پی‌در‌پی رد می‌شوند و پیدا کردن شغل بسیار دشوار به نظر می‌رسد. در میان این بحران تنها چیزی که می‌تواند شما را به ادامه تشویق کند ایمان و اعتقادتان به مهارت‌ها و توانایی‌هایی‌ست که دارید. رسیدن به موفقیت نه تنها در زمینه فریلنسینگ، بلکه در هیچ زمینه‌ای آسان نیست. از اهداف خود دست نکشید و بر حرکت در مسیرتان پافشاری کنید و باور داشته باشید که در پایان هر سختی، آسانی است.

۵- اراده و مسئولیت‌پذیری
این دو مورد، از مشخصاتی هستند که یک فریلنسر حتماً باید دارا باشد. توانایی تکمیل یک پروژه، بیرون رفتن برای دیدار با مشتری‌ها، و به انجام رساندن پروژه در زمان تعیین شده، نیاز به اراده و عزمی راسخ دارد. شما مسئول تمامی کارها و کم‌کاری‌هایی که صورت گرفته خواهید بود. به مرور زمان در برخورد با مشتریان مختلف و پروژه‌های متفاوت، صاحب تجربیاتی خواهید شد که اراده و مسئولیت‌پذیری را در شما بهبود خواهند بخشید.

۶- ابتکار
وابستگی و تابع بودن، از ویژگی‌های کار کردن در شرکت‌هاست. در این شرایط از شما انتظار می‌رود که از دستورهای رئیس‌تان پیروی کنید و اهمیتی هم ندارد که ایده‌ی بهتری دارید یا نه. اما شما به عنوان یک فریلنسر، نیاز به ابتکار عمل دارید. پرسیدن سوالات لازم و پیشنهاد روشه‌هایی برای بهبود پروژه، بخشی از کار شماست.

این موضوع مهم است، زیرا موارد بسیاری ممکن است رخ دهند که در آن یک مشتری نتواند به خوبی با شما ارتباط برقرار کند و در مورد آنچه که دقیقاً از شما می‌خواهد توضیح مناسبی ارائه دهد. در این گونه موارد این قوه‌ی ابتکار شماست که در فهم خواسته‌ی مشتری راهنمایتان خواهد بود و به کارتان ارزشی دو چندان خواهد بخشید. و طبیعتاً اگر مشتری پی به ارزش شما ببرد، بعدها نیز سفارشات دیگری را به شما خواهد سپرد.

۷- اصول کاری مشخص
به عنوان یک فریلنسر، مشتریان شما باید بدانند که قادر به انجام چه کارهایی هستید و انجام کدام کارها از عهده‌ی شما خارج است. هیچ کس از دروغ یا فریب خوشش نمی‌آید. هنگام برخورد با مشتریان صادق باشید و همیشه بر اصول کاری خود پابرجا بمانید.

۸- هدف
تبدیل شدن به یک فریلنسر موفق، تنها به مهارت نیاز ندارد. علاوه بر مهارت، شما نیاز دارید اهدافی تعیین کنید و در جهت دست‌یابی به آنها تلاش کنید. تا زمانی که به این اهداف برسید، قطعاً اهداف جدیدتری برای خود انتخاب کرده‌اید. رسیدن به اهداف شخصی (اعم از مالی و یا حرفه‌ای) کمک خواهد کرد که بر آنچه که انجام می‌دهید بیشتر تمرکز کنید.

۹- انعطاف‌پذیری
انعطاف‌پذیری به یک Freelancer در تصمیم‌گیری و ارزیابی موقعیت کمک می‌کند. به علاوه هنگامی که در جستجوی موقعیت‌های جدید و یا تنوع بخشیدن به کارهای خود هستید، داشتن این ویژگی برایتان مفید خواهد بود. برای اینکه یک فریلنسر موفق باشید، نیاز دارید یاد بگیرید که چطور خود را با شرایط تازه تطبیق بدهید؛ این همان چیزی است که بازار کار از یک فریلنسر انتظار دارد.

انعطاف‌پذیری تضمین می‌کند که شما قادر هستید رسیدگی به پروژه‌هایی که باید به سرعت انجام گیرند را نیز برعهده بگیرید؛ آن هم در شرایطی که مشتری نیاز به کاری با کیفیت بالا و در کم ترین زمان ممکن دارد.

۱۰- انضباط
این مورد در واقع باید به عنوان مهم‌ترین مشخصه‌ یک فریلنسر در ابتدای لیست قرار بگیرد، زیرا بدون آن هیچ فریلنسری قادر نیست کارها را با موفقیت مدیریت کند. به عنوان یک فریلنسر، شما فرصت و آزادی زیادی خواهید داشت تا کارهایی که دوست دارید را انجام بدهید. اگر وقت زیادی را صرف کارهای موردعلاقه‌تان کنید، و نتوانید پروژه‌ها را در زمان تعیین شده تحویل بدهید، مشتریان را ناامید خواهید کرد و در نهایت در آمد کمتری خواهید داشت.

در جایگاه یک فریلنسر، شما رئیس خودتان هستید و در نقش یک رئیس، موظفید خود را وادار به رعایت نظم کنید و ساعت‌های مشخصی برای کار و استراحت خود درنظر بگیرید. با تنظیم یک برنامه‌ی زمان‌بندی شده، فعالیت‌های روزانه خود را سازماندهی کنید، تا مجبور نباشید بین کار و استراحت، یکی را قربانی دیگری کنید.

برگرفته از: www.freelancer.com

دیدگاه‌ها

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

Back To Top