skip to Main Content
۴۰ دلیل برای فریلنسر شدن

۴۰ دلیل برای فریلنسر شدن

دلایل فریلنسینگ

در سال گذشته، اتاق کار ایمن اما کسل کننده‌ام را رها کردم تا یک فریلنسر شوم، یک خانه بدوش دیجیتال، کارآفرین مستقل، آزادکار یا هر عنوان دیگری که دوست دارید برای آن به کار ببرید. مسیر پرپیچ و خم و دشواری پیش رویم قرار داشت، با این حال هرگز از تصمیم خود پشیمان نشدم.

مانند هر شغل دیگری، فریلنسینگ هم دارای پستی بلندی‌هایی است. بعضی روزها از اینکه کارفرمای خود هستید، خسته می‌شوید و ممکن است مانند زمانی که در اداره به عنوان کارمند شاغل بودید حقوق ثابتی نداشته باشید. با این حال این مزیت را دارد که خود شما هستید که تصمیم می‌گیرید بر روی چه پروژه هایی کار کنید، روزمرگی را رها کرده و زمان خود را به طور کارآمدتری مدیریت کنید. برای همه کارمندانی که نسبت به فریلنسینگ مردد هستند، ۴۰ دلیل در زیر مطرح شده است:

۱- استقلال مکانی
هیچ قید و بندی وجود ندارد. شما می‌توانید هر جایی کار و زندگی کنید.

۲- ساعات کاری انعطاف پذیر
شما مجبور نیستید وقتی کاری برای انجام دادن ندارید تظاهر کنید که در حال انجام کار هستید، فقط به این دلیل که کارفرما از شما می‌خواهد همیشه سر میز خود مشغول کار باشید. شما می‌توانید هر ساعتی که خودتان می‌خواهید کار کنید.

۳- شنبه‌های عذاب آور وجود ندارند
شما می‌توانید به دلخواهِ خود روزهای شنبه کار کنید و یا کار نکنید. این کاملا به خود شما بستگی دارد.

۴- عدم نیاز به عبور و مرور هرروزه
نیاز نیست وقت زیادی را در ترافیک تلف کنید.

۵- تشریفات اداری، کاغذبازی و دریافت ایمیل‌های کمتر
شما دیگر مجبور نیستید منتظر اجازه رییس خود باشید و او نیز منتظر اجازه از مدیر‌عامل باشد که همواره مشغول است. لازم نیست منتظر اجازه کسی باشید جز مراجعه‌کننده‌ای که با او کار می‌کنید. بیان ایده‌ها و اجرای آنها برای شما بسیار ساده‌تر خواهد بود.

۶- سبک زندگی سالم‌تر
شما می‌توانید به باشگاه بروید یا هر زمان که بخواهید پیاده‌روی کنید. شما وقت دارید غذاهای سالم‌تری برای ناهار بپزید یا غذا خوردن در ساعات نامناسب را کنار بگذارید. قانون اصلی برای شاد بودن یک فریلنسر، حفظ توازن میان کار و زندگی است.

۷- عدم وجود همکاران مزاحم
غیبت در مورد همکاران دیگر، وجود سیاست‌های اداری عجیب یا شنیدن صحبت‌های دیگران هنگام مکالمه با تلفن از جمله عوامل ایجاد مزاحمت است.

۸- توانایی تعیین نرخ ساعتی خود

۹- توانایی تعیین فرجه‌های کاری خود
زمانی را که برای اتمام پروژه نیاز دارید به مشتری اطلاع دهید.

۱۰- توانایی انتخاب پروژه‌هایی که خودتان می‌پسندید
کاری را انجام دهید که دوست دارید. مشتریان و شرکت‌هایی را انتخاب کنید که برای شما ارزشمند هستند. در این صورت زندگی برایتان لذت‌بخش‌تر خواهد شد و شما نسبت به کاری که انجام می‌دهید بیشتر احساس غرور خواهید کرد.

۱۱- رشد شغلی
به عنوان یک فریلنسر به سرعت دریافتم چه مهارت‌هایی دارای تقاضای بالایی هستند و کدام بخش‌های شغلی بسیار پر طرفدارند. تنظیم مهارت‌هایی که دارید بسیار ساده و آسان خواهد بود چون زمان و دسترسی بیشتری به منابع آموزشی و مشاوران دارید. شما مجبور نیستید منتظر بمانید تا رییس‌تان با پرداخت هزینه کلاس‌های آموزشی موافقت کند.

۱۲- تعیین برنامه روزانه دلخواه
دیگر مجبور نیستید ساعت ۶ بعداز‌ظهر روز سه‌شنبه به جلسه بروید یا ساعت ۳ عصر در جلسات تودیع شرکت کنید یا کار را راس ساعت ۸ صبح وقتی که هنوز کاملا هوشیار نیستید شروع کنید. قوانین خود را تعیین کنید. همه چیز دست خود شماست.

۱۳- توانایی نه گفتن
چند بار فکر کرده‌اید که با انجام کاری وقت شما کاملا تلف خواهد شد اما باز هم “بله” گفته‌اید چون مجبور بودید آن کار را انجام دهید؟ به عنوان یک فریلنسر شما می‌توانید به چیزهایی که آشکارا وقت‌گیر هستند و پروژه‌هایی که دوست ندارید “نه” بگویید.

۱۴- کار کردن با افراد بهتر
شاید نتوانید همکاران خود را انتخاب کنید اما می‌توانید مشتریانی که با آنها کار می‌کنید و افراد تیم‌تان را خودتان انتخاب کنید.

۱۵- محیط کاری بهتر
شما یک میز و صندلی راحت و فضای کافی برای تمامی وسایل خود دارید. شما همچنین می‌توانید دما، نور و هوای اتاق خود را کنترل کنید.

۱۶- درآمد بیشتر
بیشتر کار کنید، بیشتر پول درآورید. این شما هستید که تصمیم می‌گیرید چند پروژه قبول کنید و چقدر پول کسب کنید.

۱۷- داشتن مرخصی در زمان دلخواه
آیا این ماه بهره‌وری زیادی داشته‌اید؟ کار ماه بعد را تعطیل کنید و به یک مکان خوب سفر کنید. چون به اجازه کسی برای گرفتن مرخصی نیاز ندارید.

۱۸- امنیت بیشتر
به عنوان یک فریلنسر، شما کاپیتان کشتی خود هستید و می‌دانید به کجا می‌روید. نگران اخبار بد درباره تعدیل نیرو نخواهید بود.

۱۹- افزایش اعتماد به نفس
زمانی‌که هنوز کار فریلنسینگ را شروع نکرده بودم، معتقد بودم با اینکار نمی‌توان امرار معاش کرد. افرادی که با آنها کار می‌کردم، از میزان مهارت من در کار و کیفیت ارائه‌ی خدمات من تعریف می‌کردند. همین موضوع به من اعتماد به نفس بیشتری می‌داد و موجب شد انگیزه بیشتری برای مدیریت کارهای خود داشته باشم.

۲۰- فریلنسینگ یک گام فراتر از کارآفرینی است
وقتی درآمد شما ثابت شود، آنوقت می‌توانید شرکت محدود خود را توسعه دهید یا یک تیم چند نفره را استخدام کنید تا خدمات بیشتر، بهتر و سریعتری ارائه دهید.

۲۱- توانایی ایجاد یک شبکه‌ی ارتباطی حرفه‌ای
شما با مدیرعاملان و کارفرمایانی که همیشه تصور می‌کردید مافوق شما بوده‌اند گفتگو می‌کنید یا به آنها ایمیل می‌دهید. علاوه بر این، تعریف از کار شما باعث می‌شود مشتریان جدید زیادی به سوی شما روانه شوند.

۲۲- هیچگاه کسل و بی‌حوصله نخواهید شد
زیرا آنقدر کار و پروژه برای اتمام دارید که مجالی برای کسالت نخواهید داشت.

۲۳- نمونه کارهای موثر
حتی اگر تصمیم بگیرید به شرکت قبلی برگردید سابقه شغلی شما آنقدر عالی است که می‌توانید به آن ببالید و کارفرمای خود را تحت تاثیر قرار دهید.

۲۴- عدم التزام به پوشش خاص
بله، اگر مایل باشید می‌توانید با لباس راحتی کار کنید و پولی را که بابت خرید لباس باید پرداخت شود ذخیره کنید.

۲۵- همواره با چالش روبرو هستید
با فتح قله‌های شغلی و به پایان رساندن پروژه‌های جدید این احساس را خواهید داشت.

۲۶- پروژه های شخصی خود را برای سرگرمی انجام دهید نه برای کسب سود
برای کمک به جامعه، روند جدیدی را ابداع کنید یا تلاش کنید دیگران زندگی بهتری داشته باشند.

۲۷- پولی که پیش از این صرف نگهداری فرزندانتان می‌کردید، ذخیره خواهد شد
فرزندان، پدر و مادر خود را بیشتر می‌بینند و بیشتر با آنها بازی می‌کنند.

۲۸- الهام‌بخش دیگران باشید
و نشان دهید که هر کسی می‌تواند به طور مستقل و بدون فشار کار کند و در ازای کارش دستمزد دریافت کند.

۲۹- وقت بیشتری برای سرگرمی‌های خود خواهید داشت
شما می‌توانید بالاخره زبان فرانسه و نواختن گیتار را یاد بگیرید و عکاس بهتری شوید.

۳۰- استرس کمتر
نمی‌گویم دیگر هیچ استرسی نخواهید داشت بلکه می‌گویم دیگر کارفرمایی نیست که سرتان داد بزند یا مدیری نیست که مدام از کار شما در حضور دیگران انتقاد کند. دیگر ترس از این ندارید که دیر سر کار حاضر شوید و مضطرب نخواهید بود از اینکه نتوانید کار خود را در یک بازه زمانی بسیار کوتاه انجام دهید.

۳۱- به یک کارشناس تبدیل می‌شوید و مردم انتظار خواهند داشت که مشکلاتشان را برطرف کنید
علاوه بر این، شما می‌توانید دانش خود را از طریق نگارش یک کتاب یا راه‌اندازی یک طرح مشاوره در اختیار دیگران قرار دهید.

۳۲- به خودتان بابت کار خوبی که انجام می‌دهید پاداش دهید
در این ماه کاری فوق‌العاده انجام داده‌اید و از اهداف اولیه هم فراتر رفته‌اید؟ خود را با چیز خوبی نظیر یک مهمانی یا وسیله‌ی جدیدی که آرزویش را داشته‌اید، تشویق کنید. این بسیار بهتر از تنها شنیدن واژه‌ی متشکرم از رئیس است.

۳۳- آنطوری که دلخواه شماست کار کنید
ایستاده، در رختخواب یا روی نیمکت پارک کار کنید. هیچ کسی شما را به خاطر نحوه‌ی کار کردنتان قضاوت نخواهد کرد.

۳۴- دیگر جریمه‌ای در کار نخواهد بود
به خاطر دیر رسیدن یا غافلگیر شدن در هنگام تماشای یک کلیپ خنده‌دار توبیخ نخواهید شد.

۳۵- رشد خلاقیت
زمانیکه روی پروژه‌های مختلف کار می‌کنید، چیزهای جدیدی از مشتریان می‌آموزید و به روش‌های جدیدی برای تولید درآمد بیشتر با تلاش کمتر می‌اندیشید که مجموع این عوامل باعث رشد خلاقیت‌تان می‌شود.

۳۶- یاد می‌گیرید چگونه با شکست‌ها مقابله کنید
کارها خوب پیش نمی‌رود؟ این اتفاق برای همه ما روی می‌دهد. دست کم می‌دانید که فقط شما مسئول آن هستید و بنابراین می‌توانید خطاهای خود را تحلیل کنید و از آنها در آینده اجتناب کنید. اگر خوش‌بینانه بنگریم، شما از این خطاها تجربه‌های جدیدی بدست می‌آورید.

۳۷- به یک مذاکره‌کننده‌ی حرفه‌ای تبدیل خواهید شد
شما به مهارت بالایی برای تاکید بر نقاط قوت خود و بیان استعدادهایتان دست خواهید یافت. می‌دانید چه زمانی تقاضای پول بیشتری کنید و چه زمانی بهتر است انتظارات خود را پایین بیاورید. می‌توانید تقریبا با هر کسی در همکاری‌های آتی خود به راحتی گفتگو کنید.

۳۸- می‌توانید کار خود را با سبک زندگی‌تان سازگار کنید
می‌توانید در ساعاتی از روز که فرزندانتان در مدرسه هستند کار کنید یا کارهای خود را در ساعات اولیه صبح انجام دهید و بقیه روز را به استراحت یا هر کاری که مایل هستید بگذرانید. یا می‌توانید سفر کنید و در لابی هتل، فرودگاه و اساسا هر جای دیگری که wifi داشته باشد کار خود را انجام دهید. برنامه کاری‌تان، زندگی شما را تعریف نمی‌کند بلکه این زندگی شما است که برنامه کاری‌تان را تعیین می‌کند.

۳۹- سرگرمی شما می‌تواند به کارتان تبدیل شود
مثلا سابقا نوشتن سرگرمی من بود. اینک این سرگرمی برایم هر ماه درآمدی تولید می‌کند بطوریکه می‌توانم از این درآمد برای سرگرمی دیگرم یعنی سفر کردن، استفاده کنم.

۴۰- هیچ چیز نمی‌تواند مانع شما شود
اگر از مناسب بودن این کار (فریلنسینگ) مطمئن نیستید، فقط آن را به طور نیمه وقت امتحان کنید. ریسک این کار بسیار کم است اما احتمال زیادی وجود دارد که بخواهید اینکار را در آینده بطور تمام وقت انجام دهید.

برگرفته از: www.lifehack.org

دیدگاه‌ها

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

Back To Top