skip to Main Content
۵ نکته‌ی مهم درباره‌ی نگارش رزومه از زبان یک رزومه‌نگار حرفه‌ای

۵ نکته‌ی مهم درباره‌ی نگارش رزومه از زبان یک رزومه‌نگار حرفه‌ای

رزومه
نوشتن رزومه‌ی خوب کار هر کسی نیست. در بسیاری از موارد، ارائه‌ی یک دیدگاه عینی در مورد مهارت‌ها و تجربیاتی که دارید سخت است و نمی‌دانید چه اطلاعاتی را در رزومه‌ی خود برجسته سازید تا مورد قبول کارفرما باشد.
اگر از یک رزومه‌نگار ماهر کمک نمی‌گیرید، می‌توانید از این نکات برای نگارش رزومه‌ی خود استفاده کنید.

۱- مانند کارفرما فکر کنید.
بیشتر افراد نوشتن رزومه‌ خود را با فکر کردن در مورد کارهایی که انجام داده‌اند یا کارهایی که باید ارائه دهند شروع می‌کنند، اما فکر کردن مانند یک کارفرما می‌تواند موثرتر باشد. در ابتدا سعی کنید نیازهای کارفرما را بفهمید.

زمانیکه پی بردید کارفرما از شما چه می‌خواهد، بهتر می‌توانید اطلاعات مربوط به خود را بر اساس آن نیازها مرتب کنید و رزومه‌ی منسجم‌تری خواهید داشت.

۲- بر مهارتهای اصلی تمرکز کنید.
زمانیکه بدانید کدام مهارت‌های کلیدی برای کارفرما از اهمیت بیشتری برخوردار است، می‌توانید آنها را به گونه‌ای در رزومه‌ی خود بنویسید که نشان دهد شما آن مهارت‌ها را دارا هستید و تلاش کنید تا مطالب ارائه شده قابل سنجش باشند.

از بیان کردن اطلاعات نامربوط و بی‌ارزش دوری کنید. در غیر این صورت مطالب شما کم اعتبار می‌شود.

۳- رزومه‌ی خود را بر اساس استانداردها بروز کنید.
چه در جستجوی کار باشید یا خیر، توصیه می‌شود که رزومه‌ی خود را به طور مرتب بروز کنید. متاسفانه همه افراد این کار را نمی‌کنند و زمانیکه می‌خواهند از رزومه‌ی خود استفاده کنند اطلاعات و یا حتی فرمت آن قدیمی است.

رزومه‌های امروزی با اطلاعات صریح در مورد آنچه شما قادر به ارائه‌ی آن هستید در قالب یک پروفایلِ خلاصه ارائه می‌شوند. این رزومه‌ها به کارفرما می‌گویند که متقاضی شغل چه مهارت‌هایی دارد و دلایلی بر صحت این توانایی‌ها بر اساس معلومات شخص به کارفرما می‌دهد و نتایج آن نیز واضح‌تر است.

۴- از وظایف و دستاوردهای شغلی خود صحبت کنید.
در نسل‌های پیشینِ رزومه‌ها، وظایف شغلی شرح داده می‌شدند. سپس در دوره‌های بعدی، نوشتن درباره‌ی معلومات و موفقیت‌های کسب شده در زمینه‌‌ی شغلی باب شد (صحبت‌هایی خسته‌کننده در مورد مسئولیت‌هایی که قبلا بر عهده داشته‌اید). رزومه‌های امروزی شامل هر دو بخش هستند زیرا کارفرمایانی وجود دارند که وابسته به سیستم پیگیری متقاضی (ATS) هستند و همه‌ی رزومه‌ها را از این فیلتر رد می‌کنند. این سیستم به دنبال کلمات کلیدی مربوط به مسئولیت‌های شغلی، مهارت‌های تکنیکی، عناوین شغلی و موارد دیگر است.

در میان رزومه‌هایی که از فیلتر ATS رد می‌شوند تنها تعداد اندکی از آنها توسط مدیران مربوطه بررسی می‌شوند تا معلومات و دستاوردهای چشم‌گیرشان مورد تایید این افراد قرار گیرد. بنابراین رزومه‌های امروزی روی هر دو جنبه از وظایف شغلی و دستاوردهای شغلی تاکید دارند.

۵- برای بازبینی رزومه‌ی خود از شخص دیگری نیز کمک بگیرید.
زمانی‌که شما رزومه‌ی خود را می‌نویسید، حتی اگر ساعت‌ها آن را مرور کنید ممکن است نتوانید اشتباهات واضح آن را ببینید. از شخص دیگری برای بازبینی آن کمک بگیرید. اشتباهات احمقانه ممکن است به راحتی برطرف شوند، در حالیکه به نظر بی اهمیت می‌رسند اما در نظر مدیرانِ مسئول بررسی رزومه‌ها و یا مسئول کارگزینی، غیر حرفه‌ای تلقی می‌شوند و همین اشتباهات کوچک می‌تواند علت پذیرفته نشدن رزومه‌ی شما باشد.

با بکارگیری این نکات در نوشتن رزومه‌ی خود می‌توانید در مسیر جستجوی کار خود رزومه‌ای منظم و موثر در مورد مهارت‌ها و معلومات خود ارائه دهید.

برگرفته از: www.careerealism.com

دیدگاه‌ها

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

Back To Top