skip to Main Content
۹ اشتباهی که افراد باهوش آن را دوبار تکرار نمی‌کنند

۹ اشتباهی که افراد باهوش آن را دوبار تکرار نمی‌کنند

 تکرار اشتباهات

افراد زیادی دچار اشتباه می‌شوند، اما همه از اشتباهاتشان درس نمی‌گیرند. بعضی از افراد اشتباهاتی را مکرراً تکرار می‌کنند، نمی‌توانند راه درستی را در پیش گیرند و نمی‌دانند چرا.

“اشتباهات قابل جبران هستند، اما در صورتی که فرد جرأت پذیرش آن را داشته باشد.” -بروس لی

زمانی که مرتکب اشتباهی می‌شویم، پذیرفتن آن دشوار است زیرا این کار برایمان همانند بی‌ارزش کردن خودمان جلوه می‌کند. این روش مشکل بزرگی را پیش می‌آورد زیرا تحقیقات جدید ثابت می‌کنند که روبه‌رو شدن با اشتباهات و درس گرفتن از آن‌ها، تنها راه پرهیز از تکرار آن‌هاست.

هنوز هم بسیاری از ما با این موضوع درگیر هستیم. محققان دانشگاه میشیگان دریافته‌اند که افراد به هنگام اشتباه کردن، در یکی از دو دسته جای می‌گیرند: افرادی که ذهنیت ثابتی دارند (فراموشش کن، هرگز در انجام این کار خوب نخواهم بود) و آن‌هایی که ذهنیت رو به رشدی دارند (چه هشدار خوبی! باید ببینم چه اشتباهی کردم تا دیگر آن را تکرار نکنم).

به گفته جیسون موزر ” توجه کردن به اشتباهات، باعث می‌شود زمان و تلاش بیشتری را صرف اصلاح آن‌ها ‌کنیم. که نتیجه این کار، بهره‌ بردن از اشتباه است.”

افرادی با ذهنیت رو به رشد، متکی به خود هستند زیرا اشتباهاتشان را قبول دارند و از آن‌ها برای بهتر شدن استفاده می‌کنند. افرادی با ذهنیت بسته محدود به تکرار اشتباهات خود هستند زیرا به بهترین نحو سعی در انکار آنان دارند. افراد موفق و باهوش در برابر اشتباهات مصون‌اند؛ چرا که به سادگی در تلاش برای یادگیری از اشتباهات خود هستند. به بیانی دیگر، آنان به سرعت ریشه اشتباهاتشان را می‌شناسند و هرگز دوباره آن‌ها را تکرار نمی‌کنند.

“اشتباهی که تکرار شود، دیگر اشتباه نیست: تصمیم است.” -پائولو کوئلیو

برخی از اشتباهات به قدری وسوسه برانگیزند که همه ما به دلایلی مرتکب آنان می‌شویم. افراد زیرک از این اشتباهات درس می‌گیرند و هرگز دوباره آنها را تکرار نمی‌کنند.

۱- ایمان به شخص یا چیزی که آنقدر خوب است که قابل باور نیست
برخی از افراد به قدری قاطع و کاریزماتیک هستند، که پیروی از آنچه می‌گویند وسوسه برانگیز است. بی‌وقفه از موفقیت کسب‌وکارشان، دوست‌داشتنی بودنشان، دانش‌شان، موقعیت‌هایی که می‌توانند برای شما ایجاد کنند سخن می‌گویند. درست است که عده‌ای به طور واقعی موفق هستند و مایلند به شما کمک کنند، اما افراد باهوش از یک سوراخ دو بار گزیده نمی‌شوند. نتیجه زود باوری و عدم تلاش کافی فاجعه آمیز است. افراد باهوش قبل از اقدام به کاری سوالات جدی می‌پرسند زیرا می‌دانند هیچ شخصی به خوبی ظاهرش نیست.

۲- تکرار انجام کاری و انتظار دستیابی به نتیجه متفاوت
به گفته آلبرت انیشتین، دیوانگی این است که فردی کاری را مکررا انجام دهد و انتظار نتیجه‌ای متفاوت داشته باشد. افراد زیادی هستند که مطمئن‌اند دو به اضافه دو می‌شود پنج. از سوی دیگر، افراد باهوش تنها کافیست ناکامی را یک بار تجربه کنند. حقیقت ساده است: اگر روش خود را تکرار کنید، مهم نیست چقدر برای نتیجه‌ای متفاوت امیدوارید؛ چرا که نتایج یکسانی کسب خواهید کرد. افراد باهوش می‌دانند برای دستیابی به نتیجه متفاوت، باید راه و روش متفاوتی را برگزینند.

۳- کارکردن بدون بودجه
شما نمی‌توانید آزادی مالی را تجربه کنید مگر اینکه از میزان بودجه خود مطمئن باشید. تکیه کردن به بودجه به طور هوشمندانه و حرفه‌ای ما را مجبور می‌کند در مورد خواسته‌ها و احتیاجات خود با هوشیاری تصمیم بگیریم. افراد باهوش می‌دانند آگاهی از میزان هزینه و آنچه در موردش هزینه می‌کنند، تصمیم‌گیری درست را میسر می‌سازد. بودجه داشتن تنها به معنای پول کافی داشتن برای پرداخت قبوض نیست، افراد باهوش می‌دانند با ساختن و تکیه بر یک بودجه مناسب، نیازی به رد کردن فرصت‌ها نیست. بودجه پایه‌گذار نظم است و نظم اساس کار با کیفیت.

۴- از دست دادن دید وسیع
ممکن است آنقدر غرق کاری شوید و بر آن چیزی که در حال حاضر مشغول کار بر روی آن هستید متمرکز شوید که دید وسیع خود را از دست بدهید. اما افراد باهوش با برقراری تعادل بین اولویت‌های روزانه و هدف حسابرسی شده این مشکل را حل می‌کنند. زندگی یک تصویر بزرگ است، زمانیکه دید وسیع را از دست دهید همه چیز تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

۵- انجام ندادن وظایف
هر شخصی می‌تواند مرتکب کم‌کاری شود، کپی کردن تکالیف یک دوست و یا بدون آمادگی در جلسه حاضر شدن. افراد باهوش می‌دانند همانطور که گهگاه ممکن است خوش‌شانس باشند، این راه‌ و روش، آنان را از دست‌یابی به نهایت استعدادهایشان باز می‌دارد. آن‌ها منتظر شانس نیستند و می‌دانند جانشینی برای سعی و سخت‌کوشی وجود ندارد. آنان می‌دانند اگر وظایف خود را انجام ندهند، چیزی یاد نمی‌گیرند.

۶- تلاش برای بودن شخصی که نیستید
وسوسه برانگیز که بخواهید دیگران را با بودن آنچه آنان می‌خواهند، راضی نگه دارید. ولی هیچ کس تظاهر را دوست ندارد و تظاهر به بودن کسی که نیستید عاقبت خوبی ندارد. افراد باهوش این را برای بار اولی که حقه‌باز خطاب می‌شوند، درمی‌یابند. افراد دیگر نمی‌دانند که دیگران همه چیز را در رفتار آنان می‌بینند. آنان به آسیبی که به روابط وارد کرده‌اند، شغلی که از دست داده‌اند و فرصت‌هایی که در نتیجه تظاهر کردن خراب کرده‌اند آگاه نیستند. از سوی دیگر، افراد باهوش می‌دانند شادی و موفقیت نیازمند صداقت است.

۷- تلاش برای جلب رضایت همه افراد
هر کسی این اشتباه را در جایی انجام می‌دهد، اما افراد باهوش می‌دانند راضی نگه داشتن همه افراد امری غیر ممکن است. آنان می‌دانند برای مؤثر بودن باید شجاعت انتخاب درست را داشته باشند (نه انتخابی که دیگران تمایل دارند).

۸- نقش قربانی را بازی کردن
اخبار پر است از داستان افرادی که با بازی کردن نقش قربانی به پیشرفت رسیده‌اند. افراد باهوش ممکن است این کار را یک بار امتحان کرده باشند ولی می‌دانند نوعی سوء‌استفاده است. این روش جنبه‌های دیگری نیز دارد که تنها افراد زیرک از آن آگاهی دارند: با بازی کردن نقش قربانی باید قدرت خود را نادیده بگیرید، و نمی‌توانید قیمتی بر آن بگذارید.

۹- تلاش برای تغییر دیگران
تنها راه برای تغییر دیگران، آرزو و خواست خودشان برای تغییر است. اما تغییر دادن اشخاصی که تمایلی به تغییر ندارند وسوسه برانگیز است. حتی گاهی کسانی، افرادی را که مشکل دارند انتخاب می‌کنند، با این ذهنیت که می‌توانند مشکلات آنان را حل کنند. افراد باهوش ممکن است این اشتباه را یک بار مرتکب شوند، اما بعد از آن می‌دانند که کسی را جز خودشان نمی‌توانند تغییر دهند. در عوض، زندگی خود را در کنار افراد زیرک و مثبت می‌سازند و از افرادی که مشکل ایجاد می‌کنند دوری می‌کنند.

جمع‌بندی
افراد باهوش موفقند زیرا از یادگیری دست نمی‌کشند. آنان از اشتباهات و موفقیت‌ها درس می‌آموزند و همیشه برای بهتر شدن تلاش می‌کنند.

برگرفته از: www.entrepreneur.com

Back To Top