skip to Main Content
از چهاردیواری خارج شوید و زندگی رویایی‌تان را بسازید

از چهاردیواری خارج شوید و زندگی رویایی‌تان را بسازید

زندگی رویایی

من خیلی خوش شانس بودم که در مکان‌های بسیار شگفت انگیزی زندگی کردم. یکی از آنها شهر توریستی کوچکی در رشته کوه‌های راکی کانادا بود که اطراف آن آبی ترین دریاچه‌ها قرار داشت، دیگری شهری ساحلی واقع در آلاسکا که نمای اداره‌هایش یخچال‌های طبیعی بودند، و همچنین بهشتی کلاسیک در جزیره‌ای در هاوایی که در حین کار می‌توانستم به درختان خرما و اقیانوس آبی خیره شوم. در حال حاضر در سدونا، آریزونا کار می‌کنم که با صخره‌های قرمز فرسایش یافته و بسیار بلند احاطه شده است.
اگر غبطه می‌خورید باید بگویم شما هم فرصت دارید و نیازی نیست که ثروتمند باشید. کافی است خود را باور داشته باشید.

سال‌های زیادی به عنوان مهندس طراح، بیشتر عمرم را در اطاقکی کوچک گذراندم. بعدها، روزی برای تعطیلات به صخره‌های تماشایی کانادا رفتم. واقعا مغلوب زیبایی و آرامش آنجا شدم. در حین آن سفر، تصمیم گرفتم که دیگر نمی‌خواهم زندگیم را در جعبه‌ی کوچکی سپری کنم و می‌خواهم محل زندگی و کارم واقعا بی‌نظیر باشد. اما به این نتیجه رسیدم که تنها راه آن ثروتمند شدن از طریق بازار سهام است. پس ریسک سرمایه‌گذاری‌های مضحک را پذیرفتم. این استراتژی اشتباه بسیار بزرگی بود و یک سال بعد از آن حتی یک قدم هم به آنچه می‌خواستم نزدیک نشده بودم؛ در حقیقت دور هم شده بودم.

سپس شروع به کارآفرینی کردم و برای همیشه همه چیز تغییر کرد. بجای قبول ریسک سرمایه‌گذاری در شرکت‌های مختلف، به خودم فرصت دادم. واقعا هیچ سرمایه گذاری بهتر از این کار وجود ندارد. تبدیل شدن به یک کارآفرین به هیچ وجه آسان نیست. فکر از دست دادن چک پرداختی وقتی درست برنامه‌ریزی نکرده باشید استرس زا و دلهره آور است. اما تجربیات من در این مسیر عبارتند از:

۱- قبل از اینکه از شغلتان استعفا دهید، پس انداز کنید.
بهتر است وقتی مشغول به راه‌اندازی کسب‌وکار جدید هستید به شغل قبلی‌تان ادامه دهید. هر کار جدیدی نیاز به زمان دارد، و قبل از درآمدزایی، حداقل یک سال سخت کوشی لازم است. درواقع، راه اندازی یک محصول و رسیدن به درآمد قابل ملاحظه نیازمند چندین سال پس‌انداز شماست. رسیدن به امنیت مالی بیش از آنچه فکرش را بکنید زمان می‌برد. پس آمادگی داشته باشید.

راه اندازی اولین محصولم حدود سه سال بدون کسب هیچگونه درآمدی زمان برد. (خوشبختانه با کار مهندسی مشاور برای کارفرمای سابقم می‌توانستم از خودم حمایت کنم). اکثرا نمی‌توانیم بدون پاداش نقدی از پس کارهای تمام وقت در مدت زمان طولانی برآییم. اما الگوی راه‌اندازی کسب‌وکار همین است. نه تنها برای مدتی به هیچ درآمدی نمی‌رسید، بلکه تمام پس‌اندازتان را برای توسعه و بازاریابی محصول جدید از دست خواهید داد، بخصوص اگر مجبور باشید به افراد دیگری هم (مثلا یک مهندس) هزینه‌ی توسعه‌ی محصولتان را بپردازید.

۲- درحالیکه روی محصول جدیدتان کار می‌کنید، برای کسب درآمد فوری به یک کار خدماتی مشغول شوید.
تمامی کسب‌وکارهای جدید برای رسیدن به سوددهی نیاز به زمان دارند، اما این فرآیند معمولا برای شرکت‌های خدماتی بسیار سریعتر رخ می‌دهد. شرکت‌های خدماتی می‌توانند بلافاصله شروع به فروش خدمت خود کنند اما برای فروش محصول ابتدا باید آنرا توسعه داد ( که ملزم به خرج کردن پول است، نه کسب آن).

چه مهندس باشید چه یک بازاریاب حرفه‌ای یا یک برنامه‌نویس، مطمئنا مهارت‌هایی دارید که دیگران به آن نیاز دارند. اگر اکنون مشغول به کاری هستید یعنی مهارتی داشتید که مورد نیاز کسی بوده است.

پیشنهاد می‌شود تا به کمک وب‌سایت‌های برون‌سپاری، شروع به ارائه‌ی خدماتتان کنید. این وب‌سایت‌ها به شما امکان می‌دهند تا سریعتر به درآمد برسید. برخی از کارهایی که در این وب‌سایت‌ها موجود است عبارتند از ترجمه، ثبت داده، طراحی وب‌سایت، مهندسی و فعالیت‌های مختلف دیگر.

۳- در اسرع وقت شروع به ایجاد مخاطب کنید. 
مهم نیست کسب‌وکاری که راه انداخته‌اید توسعه‌ی یک محصول با تکنولوژی جدید است یا مشاوره، برای دستیابی به موفقیت باید مخاطب داشته باشید. وب‌سایت‌ها به شما امکان گرفتن کار می‌دهند حتی اگر مخاطبی نداشته باشید، اما نهایتا می‌خواهید فراتر از این سایت‌ها توسعه پیدا کنید. اینجاست که ایجاد مخاطب مطرح می‌شود.

“وبلاگ نویسی مهمان” و اشتراک‌گذاری اطلاعات با دیگران بدون توجه به مهارت شما یا صنعت مورد نظر، یکی از بهترین متد‌های ایجاد مخاطب است. نشریاتی را که مخاطبان/مشتریان موردنظرتان مطالعه می‌کنند پیدا کنید و برای آنها مطلب بنویسید. اگر بتوانید خودتان را به سردبیران ثابت کنید، به خوانندگان‌ آنها نیز خواهید توانست.

هیچ سرمایه‌گذاری بهتری بجز سرمایه‌گذاری روی خودتان وجود ندارد، پس خود را باور داشته باشید و زندگی که همیشه آرزویش را داشتید شروع کنید. رویاها به وقوع می‌پیوندند، اما نیاز به سخت‌کوشی و ذکاوت و مهم‌تر از همه اعتماد به نفس دارند. به خودتان اطمینان داشته باشید، هرچیزی ممکن خواهد شد.

برگرفته از: www.entrepreneur.com

دیدگاه‌ها

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

Back To Top