skip to Main Content
آنها چه میکنند که فریلنسر موفق خوانده میشوند؟

آنها چه میکنند که فریلنسر موفق خوانده میشوند؟

میزان مهارت، ارتباطات کاری و تعهد یک «فریلنسر موفق» چقدر است؟

میزان مهارت، ارتباطات کاری و تعهد یک «فریلنسر موفق» چقدر است؟

در یکی دو سال گذشته، بیشتر از هر زمانی کلمه فریلنسینگ یا آزادکاری شنیده میشود. از وبلاگ ها و شبکه های اجتماعی گرفته تا روزنامه و مجلات، همگی به نحوی شما را وسوسه می کنند تا فریلنسر شوید. اغلب هم جوری وانمود می کنند، که فریلنسرها بدون زحمت و تلاش خاصی به پولهای باد آورده میرسند و کلی وقت آزاد برای سفر دارند. اما این همه ماجرا نیست! خوب میدانید که هیچ کاری بدون زحمت و دردسر نیست. اینکه با نشستن پای یک رایانه و کمی وبگردی حساب بانکی تان پر از پول شود. رویایی بیش نیست.

همانطور که خرید وسیله ای ساده از یک دست فروش نیاز به پول و کلی چانه زنی و جنس شناسی دارد. آزادکاری هم بدون صرف وقت، داشتن مهارت و ابزار لازم؛ غیر ممکن است. آزادکاری اگرچه راحت نیست اما میتواند یکی از گزینه های خوب برای کسب و کار باشد به شرط آنکه هوشمندانه عمل کنید.

مهمترین مورد در آزادکاری، داشتن مهارت است. با این حال اگر شما هیچ مهارت خاصی ندارید باز هم نگران نباشید؛ هنوز روزنه امید باز است. با برنامه ریزی درست و گذاشتن زمان کافی میتوانید فریلنسر موفق شوید. اگر تازه کارید یا هنوز تصمیم نگرفته اید که فریلنسر شوید، بهتر است قبل از همه چیز بدانید که فریلنسینگ چیست و با مزایا و معایب آن آشنا شوید.

ملزومات فریلنسینگ کدامند؟

به طور کلی موفقیت در فریلنسینگ به ۳ عامل بستگی دارد: ارتباط، مهارت، تعهد.

 • ارتباط: برقراری ارتباط با افراد، به یک فریلنسر کمک زیادی میکند. برای موفق شدن سعی کنید رابطه کاری خوبی با مشتریان فعلی و گذشته خود ایجاد کنید.
 • مهارت: با ظهور سایت های فریلنسینگ افراد بیشتری تصمیم میگیرند از کارمندی خارج و به یک فریلنسر تبدیل شوند. بر همین اساس رقابت بین فریلنسرها برای بهتر بودن آغاز می شود تا بتوانند پروژه های بیشتری دریافت کنند و توسط کارفرمایان انتخاب شوند. در آزادکاری باید مهارت های خود را با روش های مختلف بالا برد مثلا آخرین مطالب و مقالات مرتبط با تخصص خود را مطالعه کرد، در دوره های آموزشی شرکت کرد، در شبکه های اجتماعی فعال بود و در سمینارها و رویدادهای مرتبط با تخصص خود شرکت کند و خود را به روز نگه داشت.
 • تعهد: اینکه در کارمان متعهد باشیم بسیار مهم است و موفقیت مان را تضمین می کند. اگر یک آزادکار به خاطر سفری غیر ضروری یا تماشای سریال مورد علاقه، پروژه را رها کند نشان از بی تعهدی فریلنسر دارد و باید گفت موفقیت چندانی برای آن فرد در کارش پیش بینی نمیشود. برای موفق شدن لازم است زمان مشخصی به کار اختصاص داده شود و پروژه در زمان مقرر به پایان برسد.

کارتان را گسترش دهید!

هر وقت در کارتان ماهرتر شدید و توانایی انجام همزمان دو یا چند پروژه را در خود دیدید، میتوانید کارتان را برای کسب درآمد بیشتر گسترش دهید. زمانی که همزمان با چند مشتری کار می کنید همیشه زمان تحویل هر پروژه را در نظر داشته باشید و برای آن برنامه ریزی کنید.

فریلنسرهای حرفه ای می توانند به صورت همزمان بر روی پنج تا شش پروژه کار کنند و این کار به آنها این امکان را می دهد که نمونه کارهای خود را بهبود بخشند و در عین حال درآمد بالایی کسب کنند. اگر در سایت های فریلنسینگ اکانت داشته باشید، یافتن پروژه کار دشواری نخواهد بود.

سابقه خوب از خود بجا بگذارید

یک فریلنسر موفق و حرفه ای هر کاری را قبول نمیکند و به پروژه های بسیاری “نه” میگوید. چرا که قبول کردن پروژه ای که در آن تخصص کافی ندارد به معنای ارائه کاری بی کیفیت و بر باد رفتن سابقه کاری است. اگر پروژه ای به شما پیشنهاد می شود و از انجام آن رضایت ندارید، توصیه می شود که قبولش نکنید. دلایل بسیاری می تواند مانع از پذیرش یک پروژه باشد از جمله کمبود زمان، کمبود دانش، عدم مهارت و غیره.

رزومه و پروفایل بسازید

داشتن رزومه خوب در آزادکاری یک برتری نسبت به رقباست. بهتر است نمونه کارهایتان را در معرض نمایش قرار دهید تا مشتری ها با خیالی آسوده تر شما را برای انجام پروژه شان انتخاب کنند. شما می توانید در سایت هایی مانند پونیشا و پارس کدرز که از سایت های برون سپاری پروژه اند، ثبت نام کنید. برای خود یک پروفایل ایجاد کنید، نمونه کارهای خود را آپلود کنید و یک رزومه حرفه ای برای خود ایجاد کنید. حتما قبل از انتشار نمونه کارهای خود در این سایت ها یا حتی شبکه های اجتماعی، مشتری خود را در جریان قرار دهید و از وی اجازه بگیرید.

برای شروع کار پیشنهاد می کنیم، کار خود را از سایت های آزادکاری آغاز کنید. کارفرمایان زیادی در این سایت ها به دنبال فردی متخصص هستند تا پروژه خود را به او بسپارند. در این صورت شما دیگر نیازی به این ندارید که به دنبال مشتری باشید و زمان بیشتری برای انجام کارهای مهم تر خواهید داشت. سایت های فریلنسینگ به شما کمک می کنند تا مهارت های خود را بهبود ببخشید، تجربه بیشتر و در نهایت درآمد نسبتا خوبی کسب کنید.

همه پولتان را خرج نکنید

اگر تصمیم نهایی را در شروع آزادکاری گرفته اید، پس انداز را فراموش نکنید، این کار مهم است. شما باید قسمتی از دستمزدتان را به عنوان پس انداز کنار بگذارید. بر روی درآمد و مخارج تان مدیریت داشته باشید. فریلنسر موفق ابتدای هرماه، قبل از همه چیز مبلغی که برای پس انداز در نظر می گیرد و آن را کنار می گذارد. بسیاری از افراد مبلغ پس انداز را به عنوان یکی از هزینه های خود در نظر می گیرند که عملا موجب صرفه جویی و پس انداز می شود.

خودتان را ارزیابی کنید

اگر به عنوان یک Freelancer با شکست مواجه شدید، عصبی نشوید، ممکن است این وضعیت زمان زیادی ادامه پیدا نکند. در اینجا سوالاتی وجود دارد که می بایست از دیدگاه یک فریلنسر موفق از خود بپرسید تا در کسب و کار خود پیشرفت کنید:

 1. آیا واقعا می خواهید یک فریلنسر باشید و یا از ادامه کار ناامید شده اید؟ با خودتان صادق باشید.
 2. آیا تمامی تلاش خود را به کار می گیرید؟ اگر می خواهید یک فریلنسر موفق شوید، آیا حاضر هستید به سختی کار کنید؟
 3. آیا دیگران فکر می کنند کارتان را به خوبی انجام می دهید؟ اغلب نمی توانیم نقایص خود را ببینیم، پس بهتر است از دیگران کمک بخواهیم تا در مورد کارمان نظر بدهند.
 4. آیا کسب و کار خود را بازاریابی می کنید؟ بازاریابی و فروش بخش مهمی از هر کسب و کار می باشد.

اگر پاسخ شما به همه یا بیشتر سوالات بالا ”نه” است؛ شکست در کارتان اجتناب ناپذیر است. و اگر بیشتر سوالات را با “بله” پاسخ دادید، جای امیدواری برای موفقیت در Freelancing وجود دارد.

همه چیز ساده است؛ اگر به کار خود احترام بگذارید، آن را دوست داشته باشید، در کار خود حرفه ای عمل کنید و متعهد باشید، به راحتی می توانید یک فریلنسر موفق باشید، در هر کجا و هر زمان که دوست داشتید کار کنید و درآمد بالایی داشته باشید.

از همین حالا شروع کنید و به سوی بهتر شدن گام بردارید.

دیدگاه‌ها
 1. بسیار عالی بود
  مهمترین نکات رو اشاره کردید برای فریلنسر ها ممنون هستم از شما بابت این مقاله خوبتون.
  پونیشا فرصتی عالی برای هم افرادی که پروژه دارند هست هم برای افرادی که به دنبال درآمد هستند

 2. سلام وقت بخیر ممنون از مطالب آموزنده شما یه سوال چرا در بخشهای دیگه فریلنسینگ ندارید ؟چرا سایت پونیشا هر وقت تو سایت آن میرم در بخشهای مختلف فریلنسینگ جدید ندارید ؟وچرا مخصوصا در بخش فروش وبازاریابی مثل بخشهای دیگر نیروی کار آزموده ندارید ؟ممنون

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

Back To Top