skip to Main Content
۹ دلیل که به شما نشان می‌دهد چرا باید تماشای تلویزیون را کاهش دهید

۹ دلیل که به شما نشان می‌دهد چرا باید تماشای تلویزیون را کاهش دهید

تماشای تلویزیون

بسیاری از افراد بحث‌شان بر سر این است که کمی تماشای تلویزیون به کسی آسیبی نمی‌زند، ولی “کم” به چه معناست. بهتر است این زمان را برای خودتان محاسبه کنید. تمام برنامه‌ها و فیلم‌هایی را که در این هفته تماشا کرده‌اید یادداشت کنید و حساب کنید چقدر از زمان خود را جلوی تلویزیون صرف کرده‌اید.
این عدد نشان می‌دهد که هر هفته چقدر وقت هدر می‌دهید. این زمانی‌ست که می‌توانید صرف بودن با خانواده، دوستان و یا استراحت از نوعی دیگر کنید. در اینجا می‌خواهیم دلایلی برایتان بیاوریم که چرا باید زمان تماشای تلویزیون را کاهش داده، و چگونه زندگی‌تان را بهبود ببخشید.

هدر دادن زمان
روشن است زمانیکه که تلویزیون تماشا می‌کنید قادر به انجام کاری دیگر نیستید. مثل این است که خواب باشید. سوال اینجاست که آیا می‌خواهید زمان بیشتری از روز پرارزشتان را صرف خوابیدن کنید.

از دست دادن ارتباطات
هر ساعتی که جلوی تلویزیون صرف می‌کنید، در واقع از زندگی خود می‌زنید. می‌توانید با خانواده‌تان بازی کنید، با دوستان خوش باشید و یا کاری را انجام دهید که دوست دارید. ارتباط از اساسی‌ترین و پایه‌ای ترین نیازهای انسان است که به هیچ وجه با تماشای تلویزیون رفع نمی‌شود.

دادن انرژی منفی به خود
در  تمامی برنامه‌های تلویزیونی، از برنامه‌های کمدی گرفته تا اخبار، مسائلی منفی وجود دارد و کمبود پیام‌های مثبت به خوبی احساس می‌شود. با توجه به تأثیر بدی که این برنامه‌ها می‌توانند بر افراد بگذارند، سعی کنید تا در انتخاب برنامه‌ای که وقت خود را صرف دیدن آن می‌کنید، دقت کنید.

تخریب باورها
در برنامه‌های کمدی به افراد احمق‌، چاق‌، عجیب‌وغریب و … می‌خندیم. اخبار پر از درد، رنج و مرگ‌ومیر است. تمامی این‌ موارد بر نگاه شما بر زندگی و شیوه‌ای که دنیا را می‌بینید، تأثیرگذار است.

احساس بی کفایتی
زندگی واقعی هرگز مانند برنامه‌های تلویزیونی نیست و این باعث می‌شود افراد با مقایسه‌ کردن زندگیشان سرخورده شوند. پیامی که افراد از تلویزیون دریافت می‌کنند این است که به اندازه کافی زیبا، باهوش و جذاب نیستند. در نتیجه با مقایسه زندگی خود و زندگی ایده‌آل تلویزیونی احساس خالی بودن می‌کنند.

از دست دادن اراده و نظم زندگی
به یمن ترفندهای روانشناسانه‌ای که تلویزیون به‌کار می‌گیرد، دست کشیدن از تماشای آن غیر ممکن است. ما اراده‌مان را از دست می‌دهیم و حتی اگر بخواهیم نمی‌توانیم تلویزیون را خاموش کنیم. اگر این روند ادامه پیدا کند، مبارزه با این بی‌ارادگی و بی‌نظمی بسیار سخت خواهد بود.

تأثیراتی که نشستن بر سلامتی می‌گذارد
امروزه افراد به دلیل داشتن مشاغل پشت‌میزی، زندگی بدون تحرکی دارند. وقتی به خانه می‌رویم و جلوی تلویزیون می‌نشینیم، این مشکل را عمیق‌تر می‌کنیم؛ زیرا با نشستن فعالیت ماهیچه‌ها متوقف می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد حتی کوچکترین حرکت در بدنمان که می‌تواند در اثر راه رفتن ایجاد شود، تأثیر بسیار مثبتی بر سلامتی خواهد گذاشت.

آموزش عادت‌ها به فرزندان
امروزه کودکان یادگرفته‌اند تلویزیون تماشا کنند و زندگی بی‌تحرکی داشته باشند. تحقیقات زیادی وجود دارد که اثرات منفی بی‌تحرکی و تماشای بیش از حد تلویزیون را بر رشد کودکان نشان می‌دهد. فرزندان شما از شما تقلید می‌کنند. پس هر انتخابی در زندگی داشته باشید، آن را به نسل‌های بعد نیز منتقل می‌کنید.

آیا تماشای تلویزیون واقعا نوعی استراحت کردن است؟
بسیاری از افراد تلویزیون تماشا می‌کنند، چون کار آسانی است. از کار دست می‌کشید و لازم دارید مغزتان را استراحت دهید. ولی حقیقت این است که آنچه آسان است، لزوماً خوب نیست. می‌توانید برای ریلکس شدن از راه‌های دیگر استفاده کنید. مثلاً ورزش کنید، با خانواده وقت صرف کنید و یا با دوستان خوش بگذرانید. همچنین می‌توانید کتاب بخوانید و به موسیقی گوش دهید.

ما تنها یک بار زندگی می‌کنیم و به خودمان بستگی دارد که چگونه آن را می‌سازیم. هر ساعتی که از امروز صرف می‌کنیم، برای آینده سرمایه‌گذاری کرده‌ایم. هوشمندانه تصمیم بگیرید. خواهید دید زندگیتان سرشار از افراد و اتفاقات خوب می‌شود.

برگرفته از: www.lifehack.org

دیدگاه‌ها

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

Back To Top