skip to Main Content
حرکت بعدی چیست؟ درس‌هایی از شطرنج برای موفقیت

حرکت بعدی چیست؟ درس‌هایی از شطرنج برای موفقیت

اغلب ما که از شطرنج سر در نمی‌آوریم فکر می‌کنیم بازی حوصله سر بری باشد. اما این روزها مینی سریال The Queen’s Gambit با ارائه‌ی یک داستان جذاب توانسته توجه‌ها را به شطرنج جلب کند. این سریال خیلی زود جزو محبوب‌ترین سریال‌های نتفلیکس شده است. داستان دختری نابغه که در یتیم‌خانه بزرگ می‌شود و تنها علاقه‌اش صفحه شطرنج و مهره‌های سفید و سیاه آن است. از آنجایی که به قهرمانان شطرنج لقب استاد بزرگ می‌دهند و از آنها به عنوان نابغه یاد می‌کنند پس باید دانست که شطرنج بیش از یک بازی است. در پس صفحه‌ی سیاه و سفید آن، هر خانه و هر مهره‌ دارای ارزش خاص خود است و برنده کسی است که برای مواجهه با بیشترین احتمالات آماده باشد، درست شبیه زندگی هر روزه‌ی ما. اما ما برای موفقیت چطور باید مثل برنده‌ها فکر کنیم؟

حرکت هدفمند

برای هر حرکت در کسب و کار خود هدف و دلیلی موجه داشته باشید. همیشه حواستان به حرکت رقیب و تغییرات بازار باشد و متناسب با هر تغییری برنامه داشته باشید. همیشه به احتمالات بیشتر فکر کنید تا برای تغییرات ناگهانی آماده باشید.

ساماندهی مهره‌ها

از منابع و نیروهای خود به بهترین نحو استفاده کنید. سعی کنید نقاط قوت و ضعف کسب و کار خود را بشناسید و برای گسترش و توسعه هیچ وقت عجله نکنید. مهم پیشروی با کمترین خطاست و سریع‌تر رفتن هیچ وقت نباید هدف نهایی باشد.

حفظ ارزش تمام مهره‌ها

با اینکه در شطرنج هر مهره‌ای ارزش خود را دارد اما در روند بازی یک سرباز هم می‌تواند تاثیرگذار باشد و باید برای حرکت آن استراتژی داشت. برای رسیدن به موفقیت از تمام نیروی خود استفاده کنید. مهارت‌ها و نیروی انسانی در تیم شما همه‌ دارای ارزش هستند. سعی کنید از بهترین پتانسل آنها برای پیشبرد اهداف خود استفاده کنید.

هدایت مهره‌ها

در شطرنج برای مات کردن حریف باید تمام مهره‌ها در راستای یک هدف واحد حرکت کنند. در کسب و کار هم شما باید بتوانید اعضای تیم و منابع خود را همراستا با هدف نهایی خود مدیریت کنید. برای این منظور باید نقشه‌ی پیشروی داشته باشید و بدانید هر فرد چه نقشی به عهده خواهد داشت.

مثل برنده‌ها فکر کن

مجموع همه‌ی حرکت‌ها در شطرنج شما را برنده می‌کند همانطور که برای موفق شدن در کسب و کار و زندگی باید از همان ابتدا برنامه داشت و در مسیر رسیدن به آن تلاش کرد. نمی‌توان گفت بدون استراتژی و برنامه‌ریزی شبانه روز می‌توان به موفقیت رسید. زمانی می‌توانید در مسیر موفقیت قدم بردارید که نقشه‌ی آنرا از قبل ترسیم کرده باشید.

شکست مقدمه پیروزی

از شکست نترسید و هیچ وقت خود را بابت آن سرزنش نکنید. به جای آن برای دوباره شروع کردن خود را آماده کنید چون بازی هنوز ادامه دارد. سعی کنید با فراهم کردن یک فرهنگ سازمانی درست از اعضای تیم خود نیز همین را بخواهید. مساله‌ی مهم ناامید نشدن است. مهم‌ترین ویژگی شطرنج‌بازان موفق خسته نشدن از تلاش دوباره است. از شکست‌ها می‌توان درس‌های بیشتری گرفت تا پیروزی‌ها. پس همیشه سعی کنید کار خود را آنالیز کرده و با افزایش تمرکز روی نقاط قوت و بهبود نقاط ضعف با برنامه‌ریزی بهتر دوباره شروع کنید.

برای برونسپاری کارهای خود و عملی کردن پروژه‌هایتان می‌توانید در پونیشا نیروی متخصص پیدا کنید و از طریق ایجاد مسابقه یا پروژه با آنها کار کنید. اگر هم مهارتی دارید می‌توانید به عنوان یک فریلنسر در پونیشا فعالیت کنید و با انجام پروژه‌ها، از مهارت و تخصص خود کسب درآمد داشته باشید. همین امروز به پونیشا سر بزنید. برای اطلاع از اخبار پونیشا و کد تخفیف‌ها می‌توانید پونیشا را در اینستاگرام دنبال کنید 🙂

به این مقاله امتیاز دهید
دیدگاه‌ها

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

Back To Top